Skocz do zawartości
tomkonl

Witam. Startuję:) Pomocy barcia ogrodnicy

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Witam wszystkich użytkowników. Miałem już kiedyś styczność z uprawą, ale dwa razy zakończyła się z powodu pecha. Tym razem chciałbym żeby wkońcu się udało. Dużo przeglądałem forum i szczerze o wielu rzeczach nie wiedziałem i wgl informacji jest ogrom. Coś tam niby wiem, ale jestem laikiem w tym temacie.  Proszę o pomoc i porady.

1)Chciałbym zacząć z dwoma automatami AK47 lub White widow. Chyba będą najodpowiedniejsze  bo dają spoko plony, mają dobrą moc i wybaczają błędy. Co myślicie? Mylę się? Jakieś inne alternatywy?

2)Jezeli chodzi o boxa to 40x40x100 będę zbijał z płyt otwierany jak safka kuchenna. Box będzie w pomieszczeniu w którym panuje aktualnie 22 stopnie w dzień i 18 w nocy,- wraz z postępującym latem ta temperatura idzie w górę bo pomieszczenie nagrzewa się mocno i trzyma temperaturę( pomieszczenie gospodarcze z cegieł, otynkowane z papą na dachu). Na dole boxa wytnę wlot powietrza i u góry po przekątnej wylot. Będę zmuszony zastosować coś typu wentylatorki komputerowe. Na wylocie deko mocniejszy i jakiś prowizoryczny filtr węglowy. Kupować jakieś przewody grzewcze jak do terrerium z termostatem czy temperatura będzie ok? W sumie lampa też daje ciepło.

3)Jeżeli chodzi o donicę to wsypię keramzyt i ziemia jakaś zwykła dobrej jakości z ogrodniczego do tego nawózy BIO BIZZ TRYPACK. No i z dodatków to jakieś papierki do mierzenia poziomu ph oraz miernik temperatury i wilgotności powietrza

4)Co do światła to wychodzi z kalkulatora 8 000lm. Znalazłem  żarówkę HPS Philips 100W, która ma 10 600lm czy taki nadmiar światła zaszkodzi? Ewentualnie jest jeszcze HPS 75W ale ma 6 600lm , ale czy to znowu nie za mało? Wyczaiłem też taki panel led Neo Tools co ma 100w i idealnie 8 000lm, wrzucę zdjęcie pod spodem. Juz sam nie wiem, zgupiałem, tyle tego.:classic_blink:Co myślicie?

100W LED SMD FLOODLIGHT 8000LM AC220-265V 120° IP65 BLACK | Optonica.bg

- reflektor wyposażony jest w diody LED SMD o mocy 100W i strumieniu świetlnym 8000 lumenów;
- korpus oprawy wykonany jest z aluminium;
- stopień ochrony IP65 pozwala na użycie naświetlacza na zewnątrz;
- napięcie zasilania: 230V~50Hz;
- zakres pracy temperatur: -40 - +50°C;
- długość przewodu: 15 cm;
- temperatura światła: 6500 K;
- kąt świecenia: 100 °;
- zgodność z europejskimi standardami bezpieczeństwa potwierdza certyfikat CE.

 

Ogólnie chcę tą zabawę zacząć po kosztach i zobaczyć co z tego wyjdzie. Jak się trochę nabierze wprawy to będę myślał o lepszym sprzęcie. Czy wypiasłem wszystko niezbędne, żeby zacząć uprawę? Jak o czymś zapomniałem to proszę o info. Z góry dzięki za pomoc myślę, że z pomocą forum tym razem się uda:classic_smile: jak tylko wystaruję rusza fotorelacja. Oczywiście uprawa poza granicami PL.

Edytowane przez tomkonl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@tomkonl poszukaj coś bardziej 3000k-3400k. I musisz wziąć pod uwagę że na ten naświetlacz musisz dać went komputerowy na 5-12v bo nie jest to przystosowane do długiej pracy i może się grzać. 

Chociaż kierunek jest dobry to nie wiem czy 100w to nie za dużo na tej powierzchni bo sam miałem problemy z nadmiarem światła. Ewentualnie zastanów się nad powierzchnią 50x50 i trochę więcej do góry np 120cm jeśli masz możliwość.

Co do wentylacji to nie wiem ile daje ciepła taki naświetlacz i jeśli nie jest problemem większy hałas to najprostszy kanałowy łazienkowy wyciąg by wymieniał dobrze powietrze.

I co do roślin.

Weź normalne feminizowane, odpuść automaty na początek.

Reszta całkiem ok.

I dołóż parę złotych do v-tac floodlight. Większa pewność jakości diod.

Edytowane przez Udyr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba dodatkowo z indoor posieję też outdoor. Jaką polecacie odmianę, która nada się na indoor i outdoor,- warunek, żeby rosła nisko na spocie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na outcie wkopywac doniczki z ziemią w dziurę czy wykopac dołek i wsypać kupnej ziemi? Bede mogl odwiedzac spota raz w tygodniu, ile podlewać ml i co lepsze, zeby ziemia trzymała wilgoć? Keramzyt czy perlit?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tomkonl lepiej dołek wykopać, keramzyt żeby trzymała wilgoć można a ile podlewać to nie ma uniwersalnej dawki szczególnie na oucie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już coraz blizej startu, kompletuje po mału sprzęt. Pytanie@Tester @Udyr @Kupa kupalski @Kibic @Annigmato i reszta macie doswiadczenie z ziemią BIOBIZZ LIGHT MIX I ALL MIX? Chciałem kupić all mix'a wrzucić do niego wykiełkowane nasionka i miec spokojną glowę, że rosliny mają wszystkiego pod dostatkiem podlewając tylko Biobizz Try Pack według rozpiski producenta. Teraz jedni piszą, że ALL MIX ma za dużo nawozu dla małych roślin(może popalić rośliny) i najlepiej wsadzic w LIGHT MIX, a po 3 tygodniach przesadzić do ALL MIX. Tylko o ile w indoor nie mam z tym problemu to na spocie średnio chce robić sobie dodatkowy przypał i siedzieć tam przesadzając sadzonki. Zresztą chcę kupić jeden worek 50l bo tyle potrzebuję, a przy zabawie z przesadzaniem dodatkowe koszty.

1. Co myslicie z tą ziemią? Przypominam, że jednocześnie rusza indoor i outdoor. Jak kupię LIGHT MIX i będę lać tylko Biobizz Try Pack to bedzie to wystarczająca suplementacja dla roślinek?  Czy kupic ALL MIXA 50l i posadzić w nim/ ewentualnie mam jeszcze 20l ziemi uniwersalnej to mógłbym z nią zmieszać ???

 

2. Kupiłem szafę drewnianą na indoor na 2 planty o wymiarach 50x35x180 wysokości. Będę ją skracał na wysokość bo 180cm to trochę za dużo. Ile bedzie optymalnie? 120cm wysokosci będzie ok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tomkonl z Allmixem to loteria, trafić możesz na partię która będzie mocno nawożona.

Może popalić siewki ale nie musi wcale. Lightmix ma to do siebie że nie można się bać lać więcej nawozu. Allmix to bardziej woda i drobne nawożenie z butelki.

Ja używam light bo lubię mieszać sobie suple i dawać roślinom w palnik.

Zrób sobie 160 szafkę, dla świętego spokoju. Jak zrobisz półkę to będziesz mieć miejsce na szpargały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minutes ago, Udyr said:

@tomkonl z Allmixem to loteria, trafić możesz na partię która będzie mocno nawożona.

Może popalić siewki ale nie musi wcale. Lightmix ma to do siebie że nie można się bać lać więcej nawozu. Allmix to bardziej woda i drobne nawożenie z butelki.

Ja używam light bo lubię mieszać sobie suple i dawać roślinom w palnik.

Zrób sobie 160 szafkę, dla świętego spokoju. Jak zrobisz półkę to będziesz mieć miejsce na szpargały.

A myślisz, że do tego Light Mixa zestaw znawozów Biobizz Try Pack starczy, żeby wychodować dorodne krzaki czy polecasz coś innego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tomkonl jeśli pod ledem to jeszcze jakiś calmag w razie w i powinno dać radę.

Jedne z pierwszych krzaków na 3 paku leciałem. Tylko trzeba wcześniej lać bo chwilę się schodzi zanim roślina wykorzysta nawozy.

A jeszcze wcześniej najprostsze z ogrodniczego używałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@Udyr wczesnie tzn.? Ten na fazę wzrostu od kiedy zacząć? I Tak wgl chcę kupić jeden zestaw do Outdoor i Indoor, a one są dedykowane😁 ktory zestaw lepiej wybrać?

Edytowane przez tomkonl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tomkonl outdoor chyba różni się tylko tym że tam jest fishmix o ile pamiętam.

Weź indorr na indorr bo zapachu nie wytrzymasz tego fish-mixa. 

Grow/fish ja podawałem od 2 tygodnia albo 2 pięter liści właściwych. Ale to musisz obserwować i na pierwszy raz lepiej nie szalej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tomkonl takiej samej średnicy najlepiej. I jakaś pułapkę świetlna zrób jeśli chcesz mieć odmiany fotozależne, jeśli automaty to nie musisz bo im światło wpadające przez otwór krzywdy nie zrobi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...