Skocz do zawartości
lysy

Początkujący. SEZON I

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jest to mój pierwszy sezon.

Zakupiłem kilkanaście automatów. 4 maja wrzuciłem osiem pestek do szklanek z wodą z kranu, które przez około godzinę stały na parapecie, aby trochę nagrzać wodę. Następnie schowałem je w ciemne miejsce. Temperatura powietrza wynosiła 20-22 stopnie.

Po 20 godzinach, 5 maja pestki opadły na dno, co było dla mnie oznaką na przeniesienie ich na waciki do demakijażu, wcześniej nasączone wodą. Następnie ułożyłem waciki na talerzu, a kolejnym talerzem je zakryłem, temperatura 20-22 stopnie. Przez następne 24h pestki sobie leżakowały w ciemnym miejscu, po czym się otworzyły i przełożyłem je do doniczek w piątek 6 maja, podlałem i odstawiłem, temperatura 21-23 stopnie. Dziś rano 8 maja, po 41 godzinach od wrzucenia do ziemi, pojawiły się pierwsze, hipnotyzująco zielone listki, temperatura 23-24 stopnie.

Doniczki, z których wyszły pierwsze maluchy przełożyłem od razu na parapet, co by się na słońcu mogły wygrzewać. Temperatura w pomieszczeniu wynosi 24-25 stopni, wiadomo, do słoneczka znacznie więcej. Pierwotnie zamiar miałem, aby przez pierwsze tygodnie(sam nie wiem dokładnie jak długo) roślinki stały sobie w pokoju na parapecie, ponieważ mam możliwość, aby cały czas stały na słońcu(mogę je swobodnie przestawiać, a okna mam skierowane w trzech kierunkach geograficznych).  Następnie miałem zamiar przełożyć wszystkie doniczki do ogrodu.

W związku z brakami w wiedzy, doświadczeniu i umiejętnościach, przez cały sezon będę miał wiele pytań, a oto pierwsze z nich.

 

Pytanie 1. 

Roślinki trzymać na parapecie przez pewien okres, czy od razu przenieść je na ogród?

 

Pytanie 2.

W załącznikach przesyłam zdjęcia. Ziemię kupiłem w biedronce, a nawóz jest firmy Azofoska. Czy nawozić roślinki po pewnym czasie od pojawienia się pierwszych listków, na okres wegetacji, czy też będzie to zbędne w związku z jakością ziemi?

 

Pytanie 3.

Co mogę poprawić i czy wszystko robię dobrze?

 

Pozdrawiam i życzę owocnych plonów.

 

IMG_20220508_134326.jpg

IMG_20220508_133852.jpg

IMG_20220508_133742.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, lysy napisał:

W załącznikach przesyłam zdjęcia. Ziemię kupiłem w biedronce, a nawóz jest firmy Azofoska. Czy nawozić roślinki po pewnym czasie od pojawienia się pierwszych listków, na okres wegetacji, czy też będzie to zbędne w związku z jakością ziemi?

Możesz nawozić sadzonkę, ale nie tym co masz. Testowałem BIO-Grow i Star Up Plagronu.  Osobiście polecam lanie Start UPu Plagrony, 7 ml raz na tydzień daje konkretnego kopa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kupa kupalski Rozumiem. A to, co mam, do czego może mi się przydać, biorąc pod uwagę cały sezon?

Od kiedy powinienem zacząć nawozić Plagronem Start Up?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

polecałbym zakupić dolomit do zbijania ph gleby ( nigdy się nie przejmuje ph wody/gleby ^^)
Ja robie sobie naturalne naowzy ( gnojówka z pokrzyw na wzrost roślinki i gnojóka z bananów na kwitnienie) ale nie wiem, jakie dają efekty w porównaniu ze sklepowymi :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, lysy napisał:

Roślinki trzymać na parapecie przez pewien okres, czy od razu przenieść je na ogród?

jak jest światło to możesz przetrzymać aż podrosną

6 godzin temu, lysy napisał:

W załącznikach przesyłam zdjęcia. Ziemię kupiłem w biedronce, a nawóz jest firmy Azofoska. Czy nawozić roślinki po pewnym czasie od pojawienia się pierwszych listków, na okres wegetacji, czy też będzie to zbędne w związku z jakością ziemi?

ziemia ma jakieś pierwiastki na starcie, jak roślina podrośnie to wtedy można nawozić jeśli będzie tego potrzebować 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
6 godzin temu, lysy napisał:

Od kiedy powinienem zacząć nawozić Plagronem Start Up?

Pierwszą dawkę daję po 7 dniach od wyjścia z ziemi. Ty masz automaty, a więc pamiętaj, aby lać połowe zalecanej dawki, czyli ok. 3 ml na litr wody raz na 7 dni. Po przejściu rosliny na kwitnienie, czyli ok. od 4 tygodnia dajesz 2x pełną dawkę (7 ml na litr wody), a potem już przechodzisz na nawozy przeznaczone na kwitnienie.

Musisz pamiętać, aby ph wody sprawdzać po  dolaniu Start upu, bo ten nawóz zbija PH od 0.5 - 1 na litr wody.

Edytowane przez Kupa kupalski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@Kupa kupalski Po przejściu rośliny na kwitnienie, czyli od około czwartego-piątego tygodnia od wyjścia z ziemi rozpocznę pełne dawkowanie plagronem, zgodnie z zaleceniami producenta, lecz do którego momentu, aż do ścinki? W którym dniu lub tygodniu od przejścia z fazy wegetacji do kwitnięcia powinienem zacząć nawozić roślinki nawozem przeznaczonym na kwitnienie?

Ile powinno wynosić PH wody po zmieszaniu jej z Plagronem? Jeśli PH będzie nieodpowiednie, co powinienem zrobić? Czy wartość PH w wodzie podczas każdego podlewania ma istotne znaczenie dla roślinki? 

Czy jesteś w stanie polecić mi nawóz przeznaczony na kwitnienie, który osobiście testowałeś i jesteś z niego zadowolony?

22 godziny temu, Krzykrzysztof napisał:

Pierwszą dawkę daję po 7 dniach od wyjścia z ziemi. Ty masz automaty, a więc pamiętaj, aby lać połowe zalecanej dawki, czyli ok. 3 ml na litr wody raz na 7 dni. Po przejściu rosliny na kwitnienie, czyli ok. od 4 tygodnia dajesz 2x pełną dawkę (7 ml na litr wody), a potem już przechodzisz na nawozy przeznaczone na kwitnienie.

Musisz pamiętać, aby ph wody sprawdzać po  dolaniu Start upu, bo ten nawóz zbija PH od 0.5 - 1 na litr wody.

 

Edytowane przez lysy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@lysy ja lałem nawóz na kwitnienie jak się zaczeły topki większe pojawiać i z tydzień przed ścinką odstawiałem

Co do pH dodawaj dolomitu do wody i będzie wszystko ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, lysy napisał:

Czy jesteś w stanie polecić mi nawóz przeznaczony na kwitnienie, który osobiście testowałeś i jesteś z niego zadowolony?

Obecnie  testuję Plagronu Green sensation, a na innych roslinach  Bio- Bizz Bloom i BioBizz - Topmax. Nie widzę różnicy, czyli najlepiej jest korzystać z zestawu Bio- Bizz Bloom i BioBizz - Topmax, bo wychodzi taniej.

Jeżeli chodzi o uprawę oraz o nawozy, to tutaj są dużo bardziej doświadczone osoby, a więc może ktoś coś doda jeszcze od siebie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...