Skocz do zawartości
TrzeciBratLumiere

Co zabiło moją roślinę

Rekomendowane odpowiedzi

Tytuł trochę clickbaitowy, bo jednak jeszcze żyje, ale zdecydowanie nie wróżę jej przyszłości. W zasadzie pogodziłem się że stratą, przy życiu trzymam ją tylko, żeby zrozumieć, jakie błędy popełniłem, żeby przy następnej uprawie ich nie powtórzyć.

 

Dziewczyna wykiełkowała 14 stycznia. Po 2-3 dniach zaczęła wykazywać objawy przelania (zdjęcia na forum, można z mojego profilu wejść i zobaczyć). Odłożyłem chwilowo konewkę, w zeszły poniedziałek wyglądała już zdrowo, podlałem małą ilością wody, po czym musiałem wyjechać na kilka dni, dopiero w piątek wróciłem. Zastałem ja w stanie jak na pierwszym zdjęciu pod postem. Łodyga była strasznie wiotka. Wziąłem to za przesuszenie, zwłaszcza że wysiadł mi nawilżacz powietrza (dobry, chiński sprzęt, podziałał jakieś 2 dni...), a wilgotność spadła do poziomu 29%. W ciągu kilkunastu godzin otworzyła górne liście, łodyga stała się twardsza (z wyjątkiem jednego miejsca przy ziemi, podsypałem ją trochę, bo bez tego się przewracała), zaczęła nawet trochę puszczać nowe, jednak te już istniejące zaczęły żółknąć, potem brązowieć. Dolne dwa całkiem wyschły. Wydaje mi się, że powodem może być zbyt mocno nawożona gleba - do pestki użyłem soil pluga od RQS, więc ta część ziemi była ok, trochę podsypałem dookoła lightmixem, ale większość ziemi już w małej doniczce była royalmixem, którego nawet nie przepłukałem. Powiem szczerze, że nie spodziewałem się, że tak szybko rozwinie korzenie, kiedy na zewnątrz były raptem 4 małe listki, korzenie wypełniły już półlitrowy kubek. Po przesadzeniu w większy dostała lightmixa, ale ten rdzeń ziemi dalej został royal. 

Kolejnym powodem, który podejrzewam, to lampa. Przyżydziłem, przyznaję się bez bicia. Chińczyk, w zasadzie noname, ale miał certyfikat na 100% spektrum światła. Z drugiej strony, obecnie wygląda, jakby światła było za dużo, zamiast iść w górę, rosną liście jeden na drugim.

 

Co mogło być główną przyczyną? Susza, zła gleba, czy lampa? A może coś innego zrobiłem źle, o czym nawet nie zdaje sobie sprawy?

 

 

Zdjęcia:

1 - 21 stycznia, po suszy

2 - 22 stycznia, odżywa

3 - 25 stycznia, dziś

IMG_20220121_205636.jpg

IMG_20220122_203845_1.jpg

IMG_20220125_160809.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...