Skocz do zawartości
ŁukaszEl

Wydajnośc wentylacji

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie.

Zastanawia mnie wydajnośc wentylacji growboxa.Z danych jakie znalazłem wynika że powietrze w boxie poinno być wymienione conajmniej raz w ciągu pieciu minut,a znalazłem wartości nawet 20-30 razy na minutę.Skoro temperaturę odprowadza cool tube, a box jest wyposazony w nawilżacz i worek z CO2,to w jakim celu wymieniac powietrze które teoretycznie zawiera w sobie wszystko co potrzebne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może trochę więcej napiszę dlaczego się nad tym zastanawiam.

Jak mam włączony wentylator wyciągowy to nawilżacz pracuje prawie cały czas.Jak wyciąg jest wyłączony wilgotność nie spada nawet przez kilkadziesiąt minut.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ŁukaszEl wymiana powietrza musi być, jesli chcesz obliczyć jaki zestaw wentylacyjny potrzebujesz podaj wymiary, wysokosc szerokość długość.

 

Boxa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym nie mam problemu.Napisałem wyżej nad czym się zastanawiam.

Box 60x60x140 czyli 0,504m3 pomnożone przez minimalne 12 razy na godzinę muszę mieć wydajność 6m3, hps 250W w cool tube i wyciąg 150m3/h i temperatura 26-27 stopni.

Wyciąg z boxa to wentylatorek od komputera nie wiem nawet jakiej wydajności,ale jak tylko go właczę to uruchamia się z chwilę nawilżacz i chodzi prawie cały czas,jak wyłączę wentylatorek wilgotność w boxie utrzymuje sie przez kilkadziesiąt minut.Nie wiem czy to jest sens wyciągac wilgotne powietrze i zaprzegać nawilżacz do pracy non stop.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o podstawy to troche juz poczytałem.Na podstawie zgromadzonych informacji i obserwacji próbuję mieć poprostu własne zdanie.Mam tez doświadczenie outdoorowe.

Wlot pasywny.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ŁukaszEl jak masz pasywny. Weź  przed wlotem daj jakąś mokrą szmatke ścierke ręcznik. Wilgotne powietrze bedziesz miał zaciąganie do boxa, nie wiem czy taka o taką odpowiedz Ci chodzilo, czy o co innego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie o to mi chodziło.

Może od początku.

Głównym celem wentylacji jest dostarczenie świezego,wilgotnego powietrza bogatego w CO2.

Powietrze u mnie jest suche więc wstawiłem do boxa nawilżacz z funkcją higrostatu i ustawiłem na 70%.

Włączam wentylację i moje nawilżone powietrze ucieka z boxa a nawilżacz musi produkować nową "wilgoć"-jaki ma to sens.

Dodatkowo zawiesiłem worek produkujący CO2, który (CO2 nie worek) jest równiez wyciagany przez wentylację-jaki to ma sens?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ŁukaszEl glownym problemem wydaje mi sie jest tu hps, za duży W i za maly box, z tego co piszesz to faktycznie mija sie z celem bo wszystko co w boxie zostaje wyrzucone poza niego. 

Jak dobrze zrozumiałem co napisałeś zrobił bym to inaczej.

Chłodzenie  HPS poscił bym oddzielnie od wentylacji boxa. Wtedy problem z wilgotnoscią namiotu powinien sie rozwiązać. Rozumiesz o czym mowie?

Wlot do C-T po za box i wylot też  wentylacje samego boxa zrobić oddzielnie. Druga sprawa ten projekt jest skazany na porażkę z racji wysokosci namiotu i mocy hps. 20cm donica odstęp między szczytem a rosliną jakies 60 cm doliczyć wysokosc hps plus C-T też niech bedzie 20 cm. Zostaje powiedzmy 40 cm luzu plus minus.  Popalą sie zanim dojrzeją. Tak bardzo łopatologicznie mysląc. Kup panel led np ledam. Koszt jakies 150 ziko zniknie problem wentylacji temperatury i RH.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cool tube mam puszczone oddzielnym obiegiem.

Boxa z lampą kupiłem okazyjnie od ziomka bo wyjeżdzał i chciał sie pozbyć.

Posiane automaty to mam nadzieję wielkie nie porosnął.

Nie wspominałem nigdzie,że mam problem z temperaturą.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ŁukaszEl nawilzacz odpal i niech bryka, zmniejsz przepustowość wentylacji przytkaj trochę wlot pasywny do boxa, albo jak masz mozliwosc regulacji na wentylatorze, to powinno załatwic sprawe, 

Problem z temperaturą sie zacznie jak roslina podrosnie i szczyt bedzie zbyt blisko źródła swiatła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za radą kolegi który odsprzedał mi boxa daje 20h dnia dla odmiany autoflowering.Mówił,że tak mu dobrze rosły i plon był zadowalający.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ŁukaszEl na automatach mozesz dac 24/7, ale jesli nie masz problemu utrzymaniem temperatury to 20h jest dobrą opcją, czyli przez 4h jak krzoki mają noc zeby nawilzacz nie chodził.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A.Ok.nie wiedziałem,żeby na noc nawilżacz wyłączać.Co by to miało zmienić?Nawilżacz jest z higrostatem.wyłacza się po osiagnięciu ustalonej wartości.Na wege mam ustawione 70.

Edytowane przez ŁukaszEl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...