Skocz do zawartości
ZielonyUzytkownik

Dwa wentylatory połączone szeregowo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jakiś czas temu kupiłem mocniejszy wentylator ponieważ miałem problemy z wilgotnością w boxie 60x60x140. Obecnie mam zainstalowany filtr o przepustowości 160-240 l/h i wentylator 198 l/h. 
Zastanawiam się co myślicie o systemie jak na załączonym obrazku. Moje myślenie jest takie: filtr oraz zamknięty box dość mocno dławią moc podstawowego wentylatora, który oprócz zassania powietrza wszystkimi możliwymi, pasywnymi otworami, musi przepchnąć powietrze do góry i zakręcić o 180 stopni. Jeśli dodam na samym końcu przewodu słabszy wentylator o mocy 100 l/h w mojej opinii powinien on wzmocnić moc ssania całego układu. 
Ogólnie znalazłem taką stronkę:
https://noctua.at/en/axial-fans-in-series-or-parallel-operation
Z tego by wynikało, że w warunkach zwiększonego oporu wentylatory połączone szeregowo powinny nieco zwiększać przepływ powietrza. W warunkach średniego oporu w układzie, szeregowe połączenie daje podobne efekty do dwóch wentylatorów równolegle. Co o tym myślicie?
PS. Uprzedzając pytania - aktywny dolot u mnie się nie sprawdzi. Wczoraj spróbowałem wykorzystać słabszy wentylator na niskim biegu (75 m3/h) do dostarczania powietrza i growbox zamienił się w balona. Musiałbym mieć chyba wentylator za filtrem o mocy 400 m3/h aby w namiocie było lekkie podciśnienie w tych warunkach.

wentylacja.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ZielonyUzytkownik nie czaje, masz mniejszego boxa niz ja. Ja mam went 187m2 i filtr 260-300m3 box zassany wiec system działa. Nie wiem czy wiesz ale poprawne podłaczenie przewodów w wentylatorze jest istotne przewaznie mają dwa biegi, moze masz na pierwszy podlączony, albo tak jak jakiś tu nowicjusz odwrotnie wentylator zamontował i sie dziwił ze nie działa jak powinno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, ArteK napisał:

@ZielonyUzytkownik nie czaje, masz mniejszego boxa niz ja. Ja mam went 187m2 i filtr 260-300m3 box zassany wiec system działa. Nie wiem czy wiesz ale poprawne podłaczenie przewodów w wentylatorze jest istotne przewaznie mają dwa biegi, moze masz na pierwszy podlączony, albo tak jak jakiś tu nowicjusz odwrotnie wentylator zamontował i sie dziwił ze nie działa jak powinno

niee sprawdzałem kable i kostke i na pewno jest na największym biegu, kierunek też jest prawidłowy bo od początku czuć było że dmucha 😄 i nie chodzi mi o to czy box na jednym wentylatorze będzie zassany czy nie, a o samą teorię i co o niej sądzicie. 
Pytanie jest czy ktoś tutaj próbował szeregowego podłaczenia dwóch wentylatorów aby zwiększyć moc ssania i czy zauważył faktyczną zmianę. Czy może różnica jest pomijalna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ZielonyUzytkownik Też o takim rozwiązaniu myślałem.Mogłoby zadziałać ale z drugiej strony mocniejszy wentylator mógłby zdusić ten słabszy i skutek byłby odwrotny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem wam ze sprawdzilem u siebie i efekt jest na plus. Nie jest to kwestia iście filozoficzna, jak to określił kolega Artek, a iście skuteczna:)

Sam wentylator 200m3/h na drugi dzien po podlaniu pozwalal utrzymac wilgotnosc 56% przy boxie szczelnie zamkniętym. Po podłączeniu drugiego wentylatora (100m3/h) na końcu przewodu po chwili wilgotnosc spadła do 52%. 
Biorąc pod uwage, że na końcu kwitnienia okienko optymalnej wilgotności wynosi zaledwie 5%, sądzę, że ten patent może okazać się bardzo przydatny w obniżaniu wilgotności. Zwłaszcza w czasie bezpośrednio po podlaniu i pod koniec kwitnienia.

U siebie podłączyłem go bez klejenia do przewodu, więc mogę go podpinać do systemu według zapotrzebowania. Np na noc go wyciągam z rury i wyłączam z prądu bo w nocy wilgotność naturalnie spada. 

Edytowane przez ZielonyUzytkownik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 17/12/2021 o 13:09, ZielonyUzytkownik napisał:

samą teorię i co o niej sądzicie

Ją sądzę, że to zbędne, mam taki sam box i tylko wyciagowy 200m3 mam, bez filtra i wlot pasywny i komupterowy mieszak, światła Led 150 w i temperatura jak i wilgoć pod kontrolą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...