Skocz do zawartości
rofl1233211

Problem - roślinki przestały rosnąć

Rekomendowane odpowiedzi

Siemano, jakieś dwa tygodnie temu posadziłem nasionka i wszystko git, roślinki ładnie wystrzeliły. Natomiast, gdy przesadziłem je z propagatora do większej doniczki, mam wrażenie, że przestały rosnąć. Ogólnie wyglądają na jakieś liche. Mają bardzo cienką i długą łodygę i delikatnie je podwiązałem, bo opadały na ziemię. Zdjęcia wrzucam poniżej. Lampę mam HPS 600W, powieszona na wysokości ok. 1,2 metra (tak żeby nie spaliło roślinek). Mam wentylator wyciągowy wraz z wentylatorem mieszającym. Podlewam je raz na 3 dni. Wilgotność mam na poziomie 30% - nie mam pojęcia jak ją zwiększyć, obok stoi dosyć wielka, płaska miska z wodą i podniosło wilgotność o ok. 5%. Temperatura wacha się w granicach 24-27 stopni. Czy coś jest z nimi nie tak? Być może jestem przewrażliwiony, bo to mój pierwszy indoor, natomiast chciałem dowiedzieć się co na to ktoś z doświadczeniem.

Bez tytułuff.jpg

P.S. Sorki za jakość ale aparat wariuje mi przy świetle hps'a. I tak, wiem, że nie powinienem ich dawać do jednej doniczki, natomiast nie wiem czy mogę je jeszcze raz przesadzić, nie chcę zniszczyć korzeni ani zbytnio stresować rośliny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rofl1233211 generalnie to wyrzuć bo nic z nich nie będzie i wrzuć nowe nasiona 

Wyhodowałeś tak zwane koszykarki bo w sumie to jeszcze nigdy tak wyciągniętych maluchów nie widziałem 

Jeżeli się tak dzieje to znaczy że roślina szuka światła i się wyciąga więc ty wyciągnij wnioski z tego co pisze 

Edytowane przez onyx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O chuj. Ale masz przygodę. 

No jedyne co, to musisz się uzbroić w cierpliwość. Zobaczysz za tydzień czy coś ruszy w nowym środowisku. Widać, że przez 2 tyg nic a nic nie skorzystały z propagatora, stoją rozwojowo w miejscu. Taka wilgotność też jest nie dopuszczalna, tragiczna wręcz. Jak z tym nic nie zrobisz to może być gówno z uprawy. 

Edytowane przez KlausKörner

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalecam też posiedzieć kilka godzin na forum w celu uzyskania jakikolwiek informacji na temat uprawy 

Nawilżacz powietrza to tania sprawa więc musisz koniecznie się w to zaopatrzyć a wysokość lampy spokojnie może być na 60-70cm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obniżyłem lampę do 70cm, niżej już za mocno grzeje, tzn. na ręce czuję dużo ciepła. Ogólnie sadzonki wyciągnęły się tak w propagatorze przez 2 dni, za późno je przesadziłem. Kupię jutro nawilżacz i zobaczymy co się będzie działo. Jeśli nie ruszy to zacznę od nowa. W końcu człowiek uczy się na błędach. 🙂 Dzięki za pomoc

Edytowane przez rofl1233211

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@onyx korzystam z HPS bo to była jedyna rzecz z którą mieściłem się w budżecie - jeśli nie ona, musiał bym kupić jeszcze do tego grzejnik, a inne lampy są drogie. Ogólnie, jest to w dosyć zimnym, nie grzanym i przewiewnym miejscu. Z tego co mi wiadomo jest ona do wzrostu i kwitnięcia, to oszczędzam dużo, a kupiłem używaną. Pewnie za jakiś czas ją wymienię, ale na start mojej przygody - dobre i to!
A powiedzcie mi, dużo tracę, jeśli nie mam ścian oklejonych w folii odblaskowej?

@konopny_janusz Wykiełkowały, a na drugi dzień miały mniej więcej taką wysokość jak na foto (może troszkę niższe) w każdym razie, dotykały góry propagatora. Sam zdziwiony byłem, że są takie wysokie, bo wszędzie na zdjęciach to sadzonki są raczej małe

Edytowane przez rofl1233211

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaopatrzyłem się w nawilżacz i teraz stoi koło 70% stale, ale temperatura spadła mi do 23 stopni, zmniejszyłem troszkę wentylację i powinno być git. Ogólnie już na dzień dzisiejszy listki są dużo większe i dużo lepiej to wygląda, może im się uda. W każdym razie, dziękuję za pomoc!


@Tester wkleiłem je ctrl+v ze schowka, mój błąd. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rofl1233211 jak to nie auto to przesadź je głębiej i tyle.Posłuchaj kolegów wyżej i obniż lampe.Roślina jak każdy organizm dysponuje energią.Twoja traci ją na szukanie światła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rofl1233211 jeżeli jest to automat to lipa straszna bo mocno sobie zmniejszysz plon jeśli zostawisz te pestki, automaty krótko żyją i same decydują kiedy kwitnąć więc jest na tyle wczesny okres że by kupić sezony i wrzucić do kielkowania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@onyx tylko tak jak mówiłem, automat tutaj wygrywa, najwyżej kupię nowe pestki, bo świecę 24/0 bo nie mam grzejnika jeszcze a będzie mi potrzebny bo wyłączę oświetlenie to temperatura momentalnie spada. Może na następny raz zaopatrzę się lepiej 😜

Jeśli zacznę jeszcze raz z automatem, powinno być w porządku chyba?

Edytowane przez rofl1233211

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...