Skocz do zawartości
konopny_janusz

Automatyzacja uprawy

Rekomendowane odpowiedzi

Heloł,

oto krótki poradnik jak sobie ułatwić życie, np. wcale nie potrzebujecie programatora bo możecie go sobie zobić :D

tak samo możecie załączać co jakiś czas wentylatory i inne rzeczy.

Trochę prymitywny poradnik, ale nie chce mi się zbytnio rozwijać, chciałem tylko pokazać podstawową ideę tego co można osiągnąć w dość prosty sposób.

 

image.png.ffc171bbec4a2ac1e9c5fb72e4d9ca46.png

 

skrobiecie program, przykładowo zamiast diody chcemy tam załączać lampę, powiedzmy że mamy wega 28 dniowego i chcemy mieć cykl 18/6 wtedy

godzina ma 3600 sekund

 

image.png.d4efee6e21d963d9fc7138e9c5930b06.png

 

kompilujecie, wgrywacje podłączacie lampę pod przekaźnik:

 

image.thumb.png.eba14bd037a384b34acec572d738728b.png

 

Teraz sobie pomyślcie, że oprócz lampy możecie sterować również wentylacją, nawilżaczem i innymi fantami

na wejścia mikroklocka można podłączać przyciski, czujniki (wilgotności, foto optyczne i inne), odbiorniki (np kodu rc5 z pilota), czy sygnału z zewnątrz.

Można sterować wypełnieniem pwm i np w zależności od pory dnia zwiększać lub zmniejszać obroty wentylarów lub/i natężenia światła. Sami widzicie jakie tu są k....wa możliwości. A jedyne co nas ogranicza to wyobraźnia i ludzki rozsądek.

W pamięci statycznej EEPROM możemy zapisywać np ile dni ubyło od momentu pojawienia się pierwszych listków wtedy program będzie pamiętał który jest dzień wega :D

i dopisać drugą procedurkę 12/12 dla flo

 

 

 

jakby ktoś był zainteresowany tematem to pw, pokaże w praktyce jak działa powyższy przykład, doradzę co trzeba ogarnąć żeby takie coś zbudować itd.

Edytowane przez konopny_janusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem.

Jaki przekaźnik mógłby sterować?

Program na komputerze? Komputer musi chodzić?

Co jest na pierwszym rysunku?

 

Co to za robak na profilowym?

 

Edytowane przez Ważniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ważniak 

taki np (OMRON G2R).

image.thumb.png.9cde1ccb4672f4c72c39c5fa4cfddd79.png

 

nie, komputer nie musi chodzić, program siedzi w pamięci flash tego mikrokontrolera do którego musisz wgrać program przez programator AVR (np usbasp, stk500 itd):

 

image.png.11acc2ff585cc2f918f8b72a321a766e.png

po wgraniu programu, mikrokontroler do ciągłego działania wymaga podłączenia na pin 7 stałego napięcia 5V i na pin 8 masy, bo przecież musi być czymś zasilony

i tak sobie działa w pętli wystawiając odpowiednie stany w zależności co sobie wymyślimy

 

na pierwszym rysunku jest schemat ideowy podłączenia z diodą, tyle że zamiast diody można tam dać sygnał na bazę tranzystora który będzie sterował przekaźnikiem (cewki przekaźnika nie można bezpośrednio podłączać pod port mikrokontrolera, bo max prąd wyjściowy portu uC to 20 mA)

 

ten robak to skoczogonek

Edytowane przez konopny_janusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na to trzeba większego wtajemniczenia. 

A jak dodać do tego ekran i przyciski sterujące? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ważniak od strony logicznej jest to bardzo łatwe do ogarnięcia, wystarczy pojąć jak zaprogramować mikrokontroler AVR i załączyć diodę.

Od strony poskładania tego w całość to już osobna bajka, ja ogólnie jestem leniem, ale spokojnie dałoby się to ogarnąć gdyby ktoś miał chęci i czas

 

Jeśli chodzi o AVR'y to pracowałem z takimi prostymi lcd 16 (znaków) * 2 (rzędy) bodajaże na sterowniku HD44780

i wyświetlacze siedmiosegmentowe, ale to już mi ciężko nazwać wyświetlaczem :D

 

przyciski, odbiornik podczerwieni i pilot od TV też fajna sprawa

tylko mieć kurde chęci do poskładania tego

 

Edytowane przez konopny_janusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym z chęcią poskładał, (jakbyś mieszkał 30min odemnie) 

 Wydaje mi się że musiałbym poświęcić 12godz na samo zapoznanie się z tematem. 

 Kolega miał taki programator do sterowania kilkoma urządzeniami, miałem wizję i nawet jakieś rysunki robiłem jak to powinno według mnie wyglądać

 

A systemy inteligentnych domów? Można w internecie sterować.

Skoczogonek to wróg czy przyjaciel?   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ważniak skoczogonek wróg, mam ich teraz pełno, są w każdej ziemi z marketu, obgryzają liście i korzenie pewnie też. Dlatego nie liczę na cud jeśli chodzi o plony w tej uprawie. Dlatego założyłem fotorelkę 1 x LSD w której próbuję 100% swojej nabytej dotychczas wiedzy w uprawie i tam ziemia jest z biobizz allmix (ani jednego skoczogonka nie zauważyłem póki co)

Co do systemów inteligentnych domów tam chyba stosuje się sterowniki plc i panele hmi. Nikt się nie bawi w przestarzałe już AVR'y. Ale widziałem też systemy na raspberry pii (to taki mini komputer z systemem operacyjnym raspbian coś a'la debian) który ma moduł GPIO do sterowania wejściami/wyjściami

Edytowane przez konopny_janusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba mam tego skoczogonka, ale nie widziałem go na roślinie, ani wrogich zamiarów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@konopny_janusz Szacun za poradnik ale bardzo zaawansowany bym powiedział a nie łatwiej bylo by kupić tahoma ? Wszystko z fukncji telefonu?

Edytowane przez ArteK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ArteK może łatwiej ale tu wszystko budujesz sam. Można kupić gotowy moduł hc 05 bluetooth napisać apke na telefon albo dokupić drugi taki sam moduł jeden będzie nadajnikiem drugi odbiornikiem i też się będzie dało sterować. 

@Ważniak ja u siebie ani razu nie widziałem skoczogonka na roślinie. Musiały żerować jak nie patrzyłem bo zaobserwowałem dziury na liściach. Leaf coat pomaga bo nie gryzą niby lisci, ale ciągle są w glebie i czy korzeni nie podgryzają ciężko powiedzieć 

Edytowane przez konopny_janusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to tylko switch tam nie ma przetworników analogowo cyfrowych, jakbyś chciał coś załączyć jeśli np. temperatura w boxie jest taka i taka, albo jeśli wilgoć przekroczy taki i taki poziom to trzeba osobny moduł do tego dokupić który będzie sobie gadał z tym switchem. Mikrokontolery mają takie wejścia które przetwarzają sygnał analogowy na wartość liczbową którą możemy zinterpretować w programie

napisać nie wiem

Dim w As Byte

...

w = getadc(5)

w = getadc(5)

w bascomie dwa razy brało się pomiar z wejść adc żeby wynik nie był z dupy

i już mamy wartość w w przedziale 0-255, którą możemy dalej obsłużyć w instrukcjach warunkowych i odpowiednio załączyć lub wyłączyć coś

ale i tak trzeba sobie dokupić do tego czujnik wilgoci/temperatury 😄

w sumie więcej roboty, ale jaka satysfakcja później

 

 

Edytowane przez konopny_janusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@konopny_janusz zrozumiałem tyle ze fajne i dużo pierdolenia, przeglądałem ostatnio ziomeczka grower z Hameryki

I wlasnie miał kamerke w boxie i wszystko sterowane z poziomu telefonu(w polszy to raczej strzał w kolano) ja kminie czy chociaz kamerki nie dać tylko znow wjebać sie komuś na podglad to problem taki jak dla menelaosa złowić 2 złote na sępa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...