Skocz do zawartości
Hydroamateur

Początek z hydroponika

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chce zacząć swoją przygodę hydroponika. Nigdy wcześniej nie miałem tez odczynienia z hodowlą, jednak po godzinach spędzonych w internecie doszedłem do wniosku ze uprawa w wodzie jest efektywniejsza (ilość zbiorów, walory smakowe). Box zbudowany ze styropianu, lampa led z chińskiej strony jednak starałem się żeby była na diodach samsunga o mocy 600w z przełącznikiem veg/flo. Pojemnik 16l, 2 roślinki w 5cm koszykach zasypanych kermazytem. Nawozy biobizz trypack indoor.

Potrzebuje jednak jeszcze kilku informacji:

Jaka temperaturę wody najlepiej utrzymać? Jaki to ma wplyw?

Koszty są troche wyższe niż zakładałem… Czy jeśli dopiero za jakies 4 tyg zakupiłbym filtr z wentylacja obejdzie się bez większego zapachu? Czytałem ze dopiero na flo roślina zaczyna wydawac intensywniejszy zapach

Może jakieś jeszcze porady na początek?

968EDB13-B291-44D6-BB90-DD8C2FAC7B53.jpeg

Edytowane przez Hydroamateur

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Hydroamateur napisał:

Jaka temperaturę wody najlepiej utrzymać? Jaki to ma wplyw?

w granicach 20-25°C . Optymalne warunki to ok. 23°C.

 

5 godzin temu, Hydroamateur napisał:

Koszty są troche wyższe niż zakładałem… Czy jeśli dopiero za jakies 4 tyg zakupiłbym filtr z wentylacja obejdzie się bez większego zapachu? Czytałem ze dopiero na flo roślina zaczyna wydawac intensywniejszy zapach

tak na wegu jeszcze nie powinna tak mocno pachnieć chociaż po 4 tygodniach pewnie będzie wyczuwalna

 

5 godzin temu, Hydroamateur napisał:

Może jakieś jeszcze porady na początek?

pilnować zupy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Hydroamateur napewno musisz zakupić porządne mierniki Ph i Ec. Mocną pompkę powietrza. Najlepiej od razu 2 sztuki bo podobno lubią się psuć. Odżywki dedykowane do hydro. Ja używam canna aqua.

Woda w zbiorniku najlepiej zeby nie przekraczała 23 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Hydroamateur  Trochę czarno to widzę, jak przygodę z uprawą zaczynasz od razu od hydro, a do tego ten led w stosunku do tej powierzchni nawet wizualnie wygląda bardzo mizernie. Nie wierzę w jego moc 600 W, to jak bajka brzmi, tym bardziej, że to chiński wynalazek, jakie prawdopodobnie nie ma ani 1/6 tej mocy, jaką dekraluje "chiński producent", ale może się mylę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Dobry_Człowiek! napisał:

@Hydroamateur napewno musisz zakupić porządne mierniki Ph i Ec. Mocną pompkę powietrza. Najlepiej od razu 2 sztuki bo podobno lubią się psuć. Odżywki dedykowane do hydro. Ja używam canna aqua.

Woda w zbiorniku najlepiej zeby nie przekraczała 23 stopni.

Wszystko zakupione. Starałem się wybierać te w rozsądnej cenie bo tez czytałem ze te znacznie droższe sa i tak bardzo podobne. Po prostu nie brałem najtańszych. Pompka 1 ale po opiniach czytałem ze długo służy przeznaczona na zbiorniki do 45l mój ma zaledwie 16l to będzie może 14l wody.

Czy biobizz trypack indoor się nada na początek? Ilość powinna starczyć na te 2 roślinki. Mam tez roztwór pH- bo słyszałem ze pH raczej rośnie nie spada.

14 godzin temu, Zielone krainy napisał:

@Hydroamateur  Trochę czarno to widzę, jak przygodę z uprawą zaczynasz od razu od hydro, a do tego ten led w stosunku do tej powierzchni nawet wizualnie wygląda bardzo mizernie. Nie wierzę w jego moc 600 W, to jak bajka brzmi, tym bardziej, że to chiński wynalazek, jakie prawdopodobnie nie ma ani 1/6 tej mocy, jaką dekraluje "chiński producent", ale może się mylę.

Właściwie to pokładam spore nadzieje w tej lampie… kosztowała tyle co zrobic samemu (na dokładnie tych diodach samsunga) + 100zl. Jakość wykonania naprawdę mnie mile zaskoczyła. Dorzucam zdjęcia z bliska żebyś mógł rzucić okiem. Z tego co sie dowiadywałem to powinna pokrywać światłem rośliny skutecznie w powierzchni 60x60. Box ma w srodku jakies 50x80 a doniczka 30x45.

Biore oczywiście pod uwagę ze może jednak okazać się klapa, jednak mam szczera nadzieje ze nie będzie źle.

D0F5F7E0-8D52-483D-BBD6-E45760DFF0EE.jpeg

Edytowane przez Hydroamateur

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Hydroamateur tylko ze 600w to na pewno nie ma. Jak mars hydro ts1000 ma 150w i pokrycie 90x90 na wegu i 60x60 na flo. 600w to tak jakbyś miał 4 takie ts1000 czyli pokrycie 240 x 240cm

Polecam zmierzyć pobór prądu na wyjściu zasilacza i wartość w amperach pomnożyć przez napięcie na wyjściu zasilacza zgodnie z wzorem P = UI. Wyjdzie ci jaka jest rzeczywista moc 

 

Edytowane przez konopny_janusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@konopny_janusz zle się wyraziłem. Lampa ma pobór 65w. Przy zalozeniu ze swiatlo led jest ok 10 krotnie mocniejsze to lampa powinna świecić jak około 500w hps (przesadziłem z tymi 600w sugerowanymi przez producenta😜).

Czy to faktycznie może być mało światła dla 2 roślinek i powinienem zaopatrzyć się w jakies doświetlenie?ACC52516-B94B-42BC-8D35-584B504C6062.thumb.jpeg.a65db338caecc01db27383797897fad4.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Hydroamateur Panel 65 W na powierzchnie 0,40 m2 ma marne szanse dać radę. Na wegu wystarczy, ale na kwitnieniu nie podoła, potrzebowałbyś taki drugi panel, by to miało sens na takiej powierzchni. Ja na powierzchnie 0,32 m2 mam dwa panele 60 W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety chyba przelałem nasionka :(( jedno wykiełkowało, cały kielek był żółty, ale wczoraj wsadziłem do donicy i odżyło. drugie niespecjalnie, lekko wycisnalem ta kostkę i zostawiłem je na dzien dłużej w ciemni, coś tam sie pojawiło. Dziś włożyłem w koszyczek i do pojemnika może światło ja wyciągnie z kostki.

Błąd ze nie zamówiłem chociaż 3 nasion, wlasnie na wypadek jakby 1 nie wyrosło no ale trudno. Może jeszcze się pokaze 

05853C53-5FED-43CC-9C57-20B86BB59FB5.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 9

Kilka dni mnie nie było. Przed wyjazdem jakies 5 dni temu zmieniłem wodę na demineralizowana. Dolałem 17 ml root juice i 7 ml bio grow, Ec było równe 0 wiec dolałem trochę żeby roślinki miały jakieś odżywienie. EC 600; PH 6.1; temp wody 22,6; box jak jest zamknięty ma temperaturę ok 30’C wilgotność 25-35% lampa świeci 15/9 (nie mam możliwości dłużej):

Dziś wróciłem i wyglądają tak 

C5229886-D69C-4662-8EBE-0BA570964EF9.thumb.jpeg.b1d7de2b0ab223a8a19cb10a23c01718.jpeg

48F877A7-363C-4590-AE8F-ECE38AE27E2A.thumb.jpeg.be8b19b0835b6927da2f8084a0ecbb24.jpeg
 

F8309A32-E1EF-436E-B37A-AC5E5F0D0E65.thumb.jpeg.b3d049fe53e652dc60a39886935c584a.jpeg
Zdjąłem pensetą skorupkę z niej i wyłoniły się listki myślę, że na dniach rozprostują jej się.

W tej większej roślinka poszła wysoko bo za długo chyba ja trzymałem i jak wsadziłem była wysoko. Na obu jednak planuje lst. 


Zmierzyłem PH 7,9; EC 850, woda miała 23,6’C Odrazu zbiłem pH do 6 i dolałem 10 ml root juice. Wyszło EC 950; PH 6.1. Nie wiem czy to pH wzrastało caly czas czy skoczyło już na nastepny dzien i cały czas było takie wysokie. Wyglądają lepiej niż się spodziewałem, wiec obserwuj to i się nie martwię.              Z farcikiem ✌️

Edytowane przez Hydroamateur

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem wierząc w napisy i nie dałem rady tego zmienić 😕 niby jest do hydroponiki to już spróbowałem. Najwyżej będę zmieniał wode częściej, tylko 13 litrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...