Skocz do zawartości
ZielonyUzytkownik

MOCNO niesymetryczny rozwój rośliny?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, niedawno wystartowałem z pierwszą roślinką. Obecnie roślina ma 22 dni i wczoraj zrobiłem jej topping.
Ogólnie problem jaki zauważyłem to duża dysproporcja pomiędzy lewą i prawą stroną rośliny:

large.IMG_9859.jpg.7055a52dc0f7f58f1e79e36eaaadfa84.jpg
Dodatkowe info o setupie oraz co dotychczas robiłem:
- szczep gorilla glue
- lampa mars hydro ts600 (18h/6h)
- doniczka 11l nawiercana (pseudo airpot) z warstwą kermazytu na dnie
- ziemia plagron royalmix
- nawóz na wegetację plagron alga grow
- nawóz mikro hydroplon mikro plus
- woda kranówa ph 7.5 160ppm
- nawilżacz ustawiony na wilgotność 45-55%
- temp dzienna ~ 28 stopni
- temp nocna NIE WIEM, możliwe że spada do 20

I teraz co było robione i co wg mnie skopałem (co mogło się przyczynić do stanu obecnego):
- po kilku dniach od wybicia roślinki nad ziemię ustawiłem wentylatorek żeby dmuchał z góry pod kątem i lekko muskał listki (wentylator okazał się być po stronie "słabej" strony roślinki, więc być może to narażenie na zbyt silny wiatr osłabiło tę stronę?)
- ponieważ ziemia miała odczyn ok 7.5pH postanowiłem 16 dnia zrobić flusha wodą o pH ok 3.5 (nie znalazłem w internecie najniższego możliwego ph jakim powinno się podlewać) dopóki wyciek nie będzie miał pH ~ 6. Podczas flusha roślinka DWUKROTNIE się wywróciła - postawiłem ją do pionu bardzo delikatnie
- 17 dnia zauważyłem opadnięte listki oraz pojawiła się dysproporcja pomiędzy lewą i prawą stroną na szczycie 
- 19 dnia na liściach pojawiły się żółte plamy - pomyślałem, że to niedobory bo nie nawoziłem jej jeszcze, po południu podlałem roślinkę małą ilością (500ml) wody z odżywkami i nawozem (600ppm pH 3,5). Wyciek miał ph 7.8 150ppm 
- 20 dnia plamy się wzmocniły i doczytałem, że najprawdopodobniej jest to na skutek flutkuacji pH. Niestety chyba jedyne co mogę teraz zrobić to każde następne podlewanie robić wodą o ph = 6 i czekać aż sytuacja się unormuje
- 21 dnia dysproporcja była na tyle silna, że po jednej stronie liść jest 5 palczasty, a po drugiej 7 palczasty. Nad liściem 5 palczastym jest ten mniejszy topek na zdjęciu powyżej. Przeczytałem, że największy wpływ na dysproporcje ma światło i wiatr więc odwróciłem doniczkę tak aby wentylator dmuchał bardziej w tą "silną" stronę roślinki.
- 22 dnia zrobiłem topping i podlałem roslinkę 1000ml wody z odżywkami (600ppm pH 6,1) - minimalny wyciek, który się pojawił miał ph 7.8 150ppm. W uciętym topku widać było że nowe przeciwległe liście satelitowe nie wychodzą już z tego samego miejsca (na zdjęciu powyżej wychodzą z tego samego) tylko były przesunięte o jakieś 6mm w pionie.
- 23 dnia rano (dziś) roślinka wygląda identycznie jak wczoraj. Wiem, że nawet kilka dni może zająć zanim pojawi się nowy wzrost po toppingu

Czy ta dysproporcja to powód do zmartwień? Co polecacie zrobić w tej sytuacji?
Czy jest szansa, że z czasem dysproporcja sama się wyrówna?
Jeśli sama się nie wyrówna to czy da się jakoś zniwelować tą dysproporcję?
Czy raczej tak to zostanie i powinienem skupić się tylko na tej jednej silnej łodydze?
Czy dam radę zrobić scrog jeśli roślinka jest taka niesymetryczna?
Jakie jest najniższe ph jakim można podlać roślinkę aby stopniowo obniżać ph ziemi?

Edytowane przez ZielonyUzytkownik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, KlausKörner napisał:

A jakie jest pytanie? 😎

Cześć Klaus, pytania:
Czy ta dysproporcja to powód do zmartwień? Co polecacie zrobić w tej sytuacji?
Czy jest szansa, że z czasem dysproporcja sama się wyrówna?
Jeśli sama się nie wyrówna to czy da się jakoś zniwelować tą dysproporcję?
Czy raczej tak to zostanie i powinienem skupić się tylko na tej jednej silnej łodydze?
Czy dam radę zrobić scrog jeśli roślinka jest taka niesymetryczna?
Jakie jest najniższe ph jakim można podlać roślinkę aby stopniowo obniżać ph ziemi?

Edytowane przez ZielonyUzytkownik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Możesz się martwić lub możesz się nie martwić. To zależy od ciebie. 

2. Nie da się tego zrobić. Będzie rosła tak jak chce. Ma iść pod siatkę więc i tak w pewnym momencie się wszystko wyrowna

3. Powinienes się już nie skupiać za bardzo. 

4. Jak założysz siatkę i zaczniesz przeplatać to będziesz widział czy dasz radę zrobić scrog

5. PH uprawy w glebie mieści się w przedziale 6-7, podlewanie powinno mieć podobne pH. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@KlausKörner Klaus mam jeszcze jedno pytanko. Czy wg Twojej wiedzy nasionko w doniczce powinno być umiejscowione idealnie w środku? Chodzi o to, że ja nie dałem go idealnie tylko "mniej więcej" i teraz zauważyłem, że ta słabsza strona rośliny jest bliżej ściany doniczki niż ta mocna (przesunięcie o ok. 3cm względem punktu centralnego).
Zastanawiam się czy możliwe jest, że z jednej strony jest po prostu większa bryła korzeniowa? Czy sądzisz, że to może mieć wpływ na tego typu dysproporcje?

Edytowane przez ZielonyUzytkownik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie musi być na środku to bez znaczenia. Nie ma co analizować. Taki model ci się trafil

Pokaż całego planta 

Ogólnie to wyluzuj trochę. 16 dnia już flush robiłeś, to jest nie pojęte dla mnie. Ziemia i trochę wody to jedyne co krzak potrzebuje na tym etapie. Wlewasz kranówkę pH 7,5 i dziwisz się że gleba ma taki odczyn po czym robisz flush jakimś kwasem o 3,5ph. Dlaczego podlewasz pH 7,5 lub pH 3,5 skoro chcesz odczynu między 6-7ph? I w końcu po co lejesz jej tak ogromne ilości wody? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, ZielonyUzytkownik napisał:

@KlausKörner Rozwiniesz myśl?

Żeby mierniki pozabierać? 

 

3 godziny temu, ZielonyUzytkownik napisał:

doczytałem, że najprawdopodobniej jest to na skutek flutkuacji pH

Doczytałeś co to flutkuacja pH, latasz z miernikiem przed podlaniem, mierzysz glebę, mierzysz wyciek a nie doczytałeś że ph uprawy jest w przedziale 6 a 7. Więc jak wlewasz mierzone 7,5 to i 7,5 ci wyleci. 

Jeden smerf tu taki jest on też ma dużo mierników, też dużo mierzy z nim pogadaj. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, ZielonyUzytkownik napisał:

@KlausKörner Serio przelana? Zdawało mi się, że robię ok jak wsadzam palucha i jest wierzch suchy.. a co do miernika mówisz, że jest do niczego bo nie pokazuje faktycznego ph i wilgotności czy o coś innego chodzi?

Ten miernik ktory masz na zdjęciu w donicy nie nadaje się absolutnie do niczego. Jako patyk do grzebania w psim gownie można go używać 

I dlaczego on siedzi w donicy, to już wstydzę się zapytać. 

Nie wierz w jego wskazania. 

Kup inny miernik i padaj pH pożywki którą podlewasz aby miała odpowiednie pH i nic więcej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@KlausKörner czytałem o tym zakresie 6-7, ale źle zinterpretowałem. W sensie myślałem, że ziemia ma mieć takie ph, a wodę można lać bardziej zakwaszoną, żeby szybciej obniżyć pH.
A pożywkę ostatnią zrobiłem na 6.1 i tego chcę się teraz trzymać.
Biorąc pod uwagę to co napisał grolsch, teraz chyba tydzień nie będę podlewał poczekam aż ta ziemia na prawdę się podsuszy.

Edytowane przez ZielonyUzytkownik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, ZielonyUzytkownik napisał:

@grolsch3 masz rację.. a jeśli chodzi o zablokowanie to mam nadzieję, że to stan tymczasowy? Jak zostawie ją w spokoju to się odblokuje?

Jak masz więcej pestek i miejsce w boxie to startuj z kolejną, tą zostaw dla nauki. Nie wiem co Ci podpowiedzieć. Jak wiesz jaką pożywkę im dajesz to zakładam, że masz miernik typu adwa czy milwuakee (czy jakoś tak 🙈), przy tej ziemi to lałbym odstaną kranówkę, i to chyba całego wega, ewentualnie 1/4 tej algi i to na pewno nie co każde podlanie. Tam też jest trochę azotu. 

Co do odblokowania, cholerna wie co teraz w tej ziemi jest. I czy nadal jest organiczna jak jakiś kwas tam poszedł. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@grolsch3 mam więcej pestek, ale chciałem robić jedną roślinkę na raz, żeby nie spieprzyć wszystkich jednocześnie 😐 co jak widać na załączonym obrazku było dobrą decyzją. Zobaczę co będzie. Jak nie wypali to wtedy zacznę nową.
Nie wiem o jakich miernikach mówisz. Ja mam w ziemie wkopany taki zwykły miernik 3w1, a jak przygotowuję wodę to daję ok 0,05ml mikro i 2ml algi na litr. Wtedy sprawdzam pożywkę miernikiem ph i ppm i wychodzi ok 600ppm i ph 6.1
Ta ziemia niby ma już jakieś nawozy w sobie, ale jak sprawdzam ppm wycieku to jest na poziomie kranówy, czyli wszystko co dodałem do wody, zostało w ziemi/wchłonięte. Chyba że te nawozy jakoś inaczej są wydzielane - nie wiem
A czy jeśli ta ziemia dostała kwasu i nie jest już organiczna to nie nadaje się już do niczego? Jak to rozumieć?

Edytowane przez ZielonyUzytkownik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, ZielonyUzytkownik napisał:

@grolsch3 mam więcej pestek, ale chciałem robić jedną roślinkę na raz, żeby nie spieprzyć wszystkich jednocześnie 😐 co jak widać na załączonym obrazku było dobrą decyzją. Zobaczę co będzie. Jak nie wypali to wtedy zacznę nową.
Nie wiem o jakich miernikach mówisz. Ja mam w ziemie wkopany taki zwykły miernik 3w1, a jak przygotowuję wodę to daję ok 0,05ml mikro i 2ml algi na litr. Wtedy ppm wychodzi ok 600, a ph 6.1
Ta ziemia niby ma już jakieś nawozy w sobie, ale jak sprawdzam ppm wycieku to jest na poziomie kranówy, czyli wszystko co dodałem do wody, zostało w ziemi/wchłonięte
A czy jeśli ta ziemia dostała kwasu i nie jest już organiczna to nie nadaje się już do niczego? Jak to rozumieć?

Ta ziemia nie ma jakieś nawozy, tylko jest jedną z lepszych na rynku pod to co uprawiamy. I serio mógłbyś tam lać samą wodę. To czym mierzysz ph, tym miernikiem z doniczki? 

Ja nie mierzę niczym, ale mogę tu się przyznać, że przy pierwszym grow in mierzyłem kilka razy ziemię płynem heliga. I za każdym razem była w widełkach 🙂 teraz zamówię adwa 11 żeby wejść na wyższy poziom. Ale nie o mnie. Jak mierzyłeś tym miernikiem ze zdjęcia to nie miałbym pewności, że było tak jak widziałeś. Serio, masz ziemię organik, lejesz organik nawozy. I to powinno wystarczyć, chcesz wskakiwać na wyższy poziom to obserwuj, nie panikuj. Dużo czytaj i na yt masz kilku speców. Podglądaj ich

Edytowane przez grolsch3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...