Skocz do zawartości
JuzNieJaram

Box 100x100

Rekomendowane odpowiedzi

Planuję kupić sobie namiocik 100x100. Tak szczerze to planuję hodować w tym paprykę,  ale może kiedyś zmienię zdanie, więc profilaktycznie złożę sobie zestaw pod cana 😜 Poza tym w internecie info o ledach jest dosyć słabe, a tutaj sami wyjdacze 😉

Do rzeczy: od czytania info o tych lampach zlasował mi się mózg. Jedni piszą, że viparspectra jest najlepsza, inni twierdzą że mars. Dlatego moje pytanie jest proste, jaka lampa pod taki growbox będzie najlepsza? Zarówno jeśli chodzi o producenta jak i o moc. Mam też jakąś dużą lampę z Aliexpress, którą kiedyś doświetlałem kwiatki z okna, ma 312 diod, ale małe te diody i zasysają tylko 30 W prądu, ale w razie czego moge jej użyć jako wsparcie dla głównej lampy. No i jest jeszcze kwestia tych cholernych przełączników VEG i BLOOM, które też mieszają mi w bani. Jedni piszą, że samo VEG tylko podczas rozsady i młodej wegetacji, a podczas wegetacji VEG + BLOOM, inni, że podczas wegetacji samo VEG, a VEG i BLOOD podczas kwitnienia. Rozwiejcie moje wątpliwości, bo mózg mi wyparuje xd. Z góry dzięki za pomoc.

 

edit: zapomniałem podać budżetu, myślę, że tak z 1000 zł za lampę mogę dać, pytanie czy da się coś sensownego za to kupić

Edytowane przez JuzNieJaram

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie kupisz sensownej lampy na powierzchnię 1m2 za 1000zl

Co do ustawienia veg czy Bloom,to po pierwsze zależy od sterownika lampy czy na Bloom pracuje z włączonym Veg, najlepiej zastosować się do zaleceń producenta. Ogolnie nie wszystkie lampy mają wybór między Veg a Bloom,wynika to z tego,że jest tylko jeden potencjometr którym ustawiasz moc lampy,zamiast dwóch lub jeden potencjometr plus przełącznik,zależy od producenta itd. Co do zasady, należy dostosować moc lampy i wysokość źródła światła do potrzeb rośliny i jej wielkości. W fazie wegetacyjnej roślina woli niebieskie i słabsze światło podczas kwitnienia czerwone,silne. Mała sadzonka która ma 6 liści, nie przyjmie tyle energii świetlnej co dużą liściasta roślina. Reszta wyjdzie w praniu.

Wybrałeś dość sporą powierzchnię boxa, szukaj lampy nie słabszej niż 300 watt. AliExpress od razu sobie odpuść, nie warto, w końcowym rozrachunku nie oszczędzisz nic,a stracisz czas.

Jeden żyd powie ci,że lepsze lampy ma viparspectra a inny żyd ,że mars hydro. Lampę podstawową, budżetową, moim zdaniem najlepszą ma viparspectra. Natomiast jeśli chodzi o lampy 300watowe, to lumatek, maxibright, greenception,sanlight. Na rynku jest ,też nowość od marshydro, wyglądem,możliwościami,jakością bije stare Marsy na głowę. Widziałem różne testy tej lampy i robi świetna robotę. 

https://marshydro.eu/products/fc-e-3000-led-grow-light/

Cenowo już podobnie do konkurencji to wygląda, ale nadal troszeczke taniej od lumatek , czy maxibright i wciąż dużo taniej od greenception,sanlight,california light, ale to są już lampy highend.

Ewentualnie można kombinować z dwoma lampami, ale nawet gdybyś kupił najtaniej np 2 Marsy ts 1000 to i tak w 1000 zł się nie mieścisz, więc po co brać tanie i słabe lampy skoro cenowo wyjdzie to podobnie jak zakup porządnej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, JuzNieJaram napisał:

@KlausKörner Dzięki za odpowiedź. Czy kupienie mniejszego namiotu, np. 80x80 zmieniłoby sytuację? Znaczy, oczywiście, że by zmieniło, pytanie tylko czy wystarczająco 😉

MNiejszy namiot to mniejsza powierzchnia do oświetlenia,więc i moc lampy wymagana na powierzchnię będzie mniejsza. Ale to już pewnie wiesz😎💪

Ile dałeś za namiot? Możesz go zwrócić,wymienić? Jak z każdymi zakupami wszystko zaczyna się od określenia budżetu.

Skoro za lampę chcesz dać 1000 to namiot pewnie z 500 plus reszta całego ustrojstwa, będzie pewnie 2000zl. Jest sporo ofert na rynku, kompletny zestaw do uprawy znajdziesz w tej cenie bez problemu, nie będzie to jednak 100x100. O ilu roślinach i o jakim płonie myślisz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@KlausKörner Namiotu jeszcze nie mam, myślałem po prostu nad takim 100x100 żeby później nie płakać jak, że mam za mało miejsca. 80x80 jest w sumie nie aż tak bardzo mniejszy, więc jeśli poprawia sytuację z zapotrzebowaniem na światło na tyle, że lampa nie będzie mnie kosztować majątku to mogę w to pójść 😉

Czy takie growboxy z allegro mają jakiś sens czy szkoda pieniędzy?

https://allegro.pl/oferta/namiot-uprawowy-growbox-160x80x80-cm-do-upraw-9319885515

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@JuzNieJaram potrzebujesz 32000 lumenów- ta lampa z tego co widzę daje trochę ponad 16000 więc jedynie połowę wymaganego światła... trochę mało 

Lumatek Atis 200W jest skalowany na box'a 80x80 i ta lampa cieszy się dobrą opinią na forum, pomyśl może o niej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@bingobum A od kiedy to skuteczność lampy LED mierzy się w lumenach, za pomocą kalkulatora lumenów?

@JuzNieJaram nie, boxa 80x80 nie pokryje, i nie o lampe mi konkretnie chodziło, a raczej o zestaw kompletny growbox w atrakcyjnej cenie i on ma chyba 60x60 albo70x70. Do boxa 80x80 zostaję Ci tak jak kolega @bingobum napisał,czyli  Lumatek albo maxibright200W albo greenception gcx6,albo SANlight q6w, spidera ani starego Marsa 2000 ci nie polecę bo w tej samej cenie ci wyjdzie Lumatek.Za to nowy mars jest konkretny

 

Edytowane przez KlausKörner

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@KlausKörner @bingobum Dobra, zdecydowałem, że kupię tego maxibright'a. Tylko teraz jaka wersja? Bo na stronie producenta piszą, że 200W jest dla boxów od 60x60 do 80x80, a 300W od 80x80 do 100x100. A zdecydowałem, że box 80x80 mi starczy, wiec nie wiem czy graniczna wartosc górna będzie ok 😜

 

https://www.growell.co.uk/grow-lights/led-grow-lights/maxibright-daylight-led-grow-light-200w-300w.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...