Skocz do zawartości
Ważniak

Może by tak własny LED.

Rekomendowane odpowiedzi

Mam boxa 50x50x80 i do niego zrobiłem oświetlenie i wentylację.

 

Wziąłem trzy aluminiowe radiatory 14,5x40 co dało mi powierzchnię 40x43,5 rozrysowałem gdzie będą ledy i elementy konstrukcyjne, reszta powierzchni będzie powiercona dla lepszego przepływu powietrza i lepszego chłodzenia.

Wziąłem największe wiertło jakie zmieściło się między żebrami radiatora i zacząłem wiercić.

2021-08-3.thumb.jpg.e026b0b5fe29e733cc493cd40ba900f5.jpg

Samo wiercenie przebiegło gładko. Ja jednak nie skończyłem na wierceniu i zacząłem fazować otwory. Moja stara wiertarka kupiona za 30 zł postanowiła że będzie pracować z udarem, musiałem podkładać w niej jakieś podkładki, zresztą futerko miało już duże luzy, kupiłem drugą wiertarkę, i fazowałem dwiema ponieważ bardzo się grzały przy fazowaniu, jedną wiertarką można było sfazować 20-30 otworów po czym wiertarka była gorąca.      

2021-08-4.thumb.jpg.3e57f0427468f1593dc6ffc748684b3b.jpg

Do spięcia radiatorów razem użyłem kątownika aluminiowego 3x3 w którym zamontowałem mocowanie lampy. Krótkie łańcuchy o dużych ogniwach są wystarczające do mojego boxa i dają możliwość regulacji w połączeniu z hakami, które nie wiadomo skąd znalazły się w mojej skrzynce narzędziowej. Lampa ma wisieć na trzech łańcuchach, dwa z tyłu i jeden z przodu.

Wywierciłem otwory do mocowania LEDów otwory na kable, ścieżki dla kabli w żebrach. Wygryzłem miejsce w żebrach na mocowanie lampy i całość była gotowa do złożenia.

2021-08-5.thumb.jpg.1e290eb95dda5c2f4f7110412608a9b6.jpg

Dla lepszej wymiany ciepła między radiatorami, na przewodzącym ciepło smarze osadziłem płaskownik i przykręciłem do lampy.

2021-08-28.thumb.jpg.cc1e3df8b8a05aade968e93f0087101f.jpg

Przewagą LED nad HPS niewątpliwie jest możliwość równomiernego oświetlenia powierzchni uprawnej. Czy to będzie panel z małymi LEDami rozłożonymi na dużej powierzchni czy tak jak u mnie LED typu COB w większej ilości, wygrywają z pojedynczym punktem świetlnym jaki może zaoferować HPS, zwłaszcza na większych powierzchniach gdzie światło musi przemierzyć dużą odległość by dotrzeć do roślin w narożnikach.

Najbardziej liczące się firmy produkujące COBy to Cree i Citizen oferujące najwyższą wydajność i dużą żywotność jak również mnogość rodzajów które każdy może dostosować do własnych potrzeb.   

Ja użyłem pięciu cobów Citizen CLU048 o barwie 3500K i odwzorowaniem kolorów 90CRI. Przykręciłem do lampy na przewodzącym ciepło smarze. Przy montażu należy zwrócić uwagę z której strony ma być + i –. COBy będą łączone szeregowo co znaczy że zasilający plus łączy się z + w LEDzie, jego minus idzie do kolejnego LEDa i łączony jest z plusem i tak kolejne, ostatni LED łączy się z zasilającym minusem. 

2021-08-31.thumb.jpg.972a69de1c032f2172369836f1c092c9.jpg

Jest możliwość zamontowania tych COBów bez lutowania na specjalnych krążkach montażowych, ja poszedłem drugą drogą lutując kable bezpośrednio do LEDa.

Gówno zdarza się każdemu. Z jednym LEDem miałem problem, nie mogłem nanieść cyny na przeznaczone do tego miejsca, choć w innych zajmowało to ułamek sekundy. Prawdopodobnie był to LED którego używałem do wiercenia otworów montażowych, i styki zostały zabrudzone, zatłuszczone. Kilka prób setki przekleństw, zimne luty, i jak chwyciło to urwałem blaszkę montażową, dokończyłem resztę, i zacząłem studiować lutowanie.

Dopiero dnia następnego przy użyciu cleanera udało się prawidłowo przylutować kable.

2021-08-34.thumb.jpg.e58e101b75d4c60e5031de086ea54201.jpg

 

CLU048 są produkowane w dwóch wersjach napięciowych, te same elementy są łączone w inny sposób. Moje pracują pod napięciem 34V i jest to jakiś standard jeśli chodzi o COBy. Ma to znaczenie podczas dobierania zasilacza, przy połączeniu szeregowym sumuje się napięcia które pozostaje niezmienne tzn. zmienia się w zależności od warunków ale w bardzo małym stopniu. Natężeniem prądu reguluje się jasność COBa. Moje diody mają dedykowane natężenie 1080mA przy którym były przeprowadzane testy. Oczywiście można takiego LEDa potraktować wyższym natężeniem, ale wtedy rośnie temperatura, spada żywotność.

Do zasilania swoich LEDów użyłem znanego w świecie LEDów zasilacza firmy MeanWell HLG-185H-C1050B gdzie 1050 to natężenie w mA, B oznacza wersję z możliwością regulacji prądu. Zasilacz ten obsłuży LEDy w zakresie 95V-190V i pobiera maksymalnie 199,5W. Postanowiłem że zasilacz będzie na zewnątrz boxa, w takim wypadku należy uziemić obudowę lampy. Nie sprawdzałem dokładnie ale zakładam że obudowa zasilacza jest uziemiona i zamontowanie go na lampie rozwiązało by problem. Z zasilacza na wyjściu są dwa kable jeden do zasilania LEDów a drugi do regulacji, do połączenia go z lampą użyłem złączek XT60.

Potrzebowałem jeszcze jednego zasilacza do obsługi wiatraków komputerowych. Wziąłem zasilacz z napięciem wyjściowym 15V, prądem 1A i uzbroiłem go w trzy gniazda do wiatraków.

2021-08-35.thumb.jpg.2e3d825088000b68a9e716fbaf90b23d.jpg

Jeden duży wiatrak Fi 20cm po zamontowaniu małego dystansu swobodnie stanął na lampie.

Sufit boxa podniosłem w miejscu gdzie jest wylot powietrza.

2021-08-39.thumb.jpg.60dfc2bad9ded0848ff01fddad14417e.jpg

Drugi wiatrak 125mm poszedł do komina, filtr nie jest przewidziany do tego boxa i mógłby osłabić wydajność wiatraka który i tak mimo tych 15V nie wieje zbyt chyżo. Maksymalna moc lampy zrobiła w boksie 31C, wolne gniazdo wiatraka i wiatrak czekają na to by wzmocnić wylot powietrza, na razie nie są potrzebne. Myślę że 100-150W wystarczyłoby na mojej ćwiartce metra kwadratowego. Pracująca całość zgodnie z założeniami nie jest wyczuwalna dla ucha.

2075237303_2021-08-301.thumb.jpg.973c28efc3f326ffbf2cdfd8c092396d.jpg

Moc co za tym idzie natężenie prądu, w konsekwencji jasność lampy można regulować na kilka sposobów, u mnie sprawą zajął się potencjometr 100 kilo omów, miernik pokazał że pracuje w zakresie od całkowitego połączenia (brak oporu) do 93kΩ w praktyce oznaczałoby to że lampa nie osiągnęłaby swej pełnej mocy. Jak podaje producent regulacja przebiega między 10-100K gdzie 100K wzwyż aż do całkowitego rozłączenia kabli sterujących osiągamy pełną moc. Sam potencjometr poniżej 10K wyłączałby lampę. Z doświadczenia ( jak robię coś w swoim ogródku to ściemniam lampę) mogę powiedzieć że gasnąca lampa podczas regulacji to rzecz denerwująca. Rozwiązanie problemu jest bardzo proste, opór sumuje się normalnie więc dołożenie rezystora z oporem 10K sprawiło że lampa nie gaśnie i reguluję się w zakresie od 25-200W. Tu polaryzacja nie ma znaczenia, dwa kable łączy się z potencjometrem jeden do środkowej odnogi drugi do skrajnej, wybór decyduje o kierunku pracy potencjometru, ten no rezystor jeszcze jest między potencjometrem a kablem sterującym.

2021-08-30.thumb.jpg.f742f57dae095a6bac79aee574a7cc21.jpg

Żeby tylko ładnie rosło.

Musi rosnąć.

40W i chyba mi się wydłuża.

Nie no to sprzęt wysokiej klasy może nie Maybach ale Mercedes.

Dobra „Chinczyki” nie robią Mercedesów.            

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, rośliny wyszły już ponad tydzień temu. na dzień dzisiejszy lampa świeci z mocą 70W. 

Planuję założyć jakąś relację z tego boxa.

  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę powiedzieć, że podziwiam wytrwałość i zdolności, liczyłeś ile smerfodukatow i czasu Cię to kosztowało? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wierciłem jakiś tydzień, uzbrojenie w elektrykę załatwiłem w weekend.

500zł przekroczyłem w tysiącu na pewno się zmieściłem ale dokładnie nie umiem powiedzieć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ooo Jesu

Witam,ja chciałbym  zrobić podobny panel ale na diodach  SMD Epistar. Są sztywne Taśmy do kupienia na allegro 0.5 M  

Na metr deklarowane jest jakieś 14-16 W ,nie wiem TYLKO ile takich taśm kupić.

Myślałem o 10 sztukach czyli 5 M bieżących.

Starczy taka ilość na box 0.36 M?

Watow ma nie wiele a i lumenów też nie,chodź nie wiem czy lumeny są jakieś mega ważne jeżeli chodzi o ledy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ooo Jesu
3 godziny temu, konopny_janusz napisał:

Nie róbcie ledów nie opłaca się finansowo 

Też tak stwierdzilem...są dobre ale podrobek jest jakieś 80% myślę a za dobrą lampę,to trzeba zapłacić fest i na male boksy i takie do metra kwadratowego nie opyla się po prostu. Ja Zamówiłem 8  Philips-ów,spiralnych po 40w to daje jakieś ok 20 000 lumenów a nawet więcej( nie pamiętam) na kwitnienie ostatnie 2 tygodnie dokrece dodatkowe zarówy UV-A

Na boks 0.36 myślę że bidy nie będzie,jak patrze po tych forach na czym ludzie choduja,to nie czuję się najgorzej/najbidniej he

4 godziny temu, Tester napisał:

@Ooo Jesu zrób coś jak ważniak podpytaj go 

To nie forum komornicze he 🙂 nie ma wazniakow...chyba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ooo Jesu mordo mówię ci po sobie nie rób swojego panelu nie opłaca się w chuj, stracisz kasę której nie odzyskasz. Kup panel od ledam albo mars hydro nie są aż tak drogie, dołożysz parę stów i masz lumateka attis

Edytowane przez konopny_janusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ooo Jesu
48 minut temu, KlausKörner napisał:

@Ooo Jesu Ziomek morda powiedz mi ile ty chcesz wydać na to oświetlenie do swojego boxa.

Nie wiele raczej bo to pierwszy indor,wcześniej wszystko outdor szło. Cfl zakupie,lacznie żeby było ok 250 w i styka myślę,później pod koniec kwietnia UV-B dorzuce na 1-2 godziny dziennie i tyle raczej. Zobacze czy się wkrece w indor czy nie,lubię out.

@konopny_janusz na pierwszy indor nie trzeba myślę...boję się że coś może nie wyjść,dlatego lepiej się uczyć jeździć fiatem niż Ferrari

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ooo Jesu
8 minut temu, konopny_janusz napisał:

ak chcesz jeździć fiatem to kup sobie żarówki led, robienie własnego panelu to wyższa

No nie jest latwo dobrać odpowiednie ledy do samodzielnego montażu tym bardziej,że na tych aukcjach same podjebki praktycznie. 

Zdolności techniczne jakieś tam są,żeby coś tam podzialac,TYLKO wiedza o tych ledach mała jeszcze.

Za późno,w poniedziałek przyjdą świetlówki spiralę i pójdą na żyrandol,na innym forum widziałem,że całkiem możliwe plony wychodzą jak na takie oświetlenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile zapłaciłeś za światło?

29 minut temu, Ooo Jesu napisał:

Nie wiele raczej bo to pierwszy indor,wcześniej wszystko outdor szło. Cfl zakupie,lacznie żeby było ok 250 w i styka myślę,później pod koniec kwietnia UV-B dorzuce na 1-2 godziny dziennie i tyle raczej. Zobacze czy się wkrece w indor czy nie,lubię out.

@konopny_janusz na pierwszy indor nie trzeba myślę...boję się że coś może nie wyjść,dlatego lepiej się uczyć jeździć fiatem niż Ferrari

Cfl ani uvb to nie jest światło czerwone. Cfl to na weg.

To UV b też wtedy bezużyteczne. Jeśli w ogóle jest użyteczne,kwestia dyskusyjna, tak czy inaczej uvb służy jako wypełnienie wypełnienia. Przy cfl na veg i flo nie ma o tym co rozmawiać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Ooo Jesu napisał:

Witam,ja chciałbym  zrobić podobny panel ale na diodach  SMD Epistar. Są sztywne Taśmy do kupienia na allegro 0.5 M  

Na metr deklarowane jest jakieś 14-16 W ,nie wiem TYLKO ile takich taśm kupić.

Myślałem o 10 sztukach czyli 5 M bieżących.

Starczy taka ilość na box 0.36 M?

Watow ma nie wiele a i lumenów też nie,chodź nie wiem czy lumeny są jakieś mega ważne jeżeli chodzi o ledy.

5m daje ci jakieś 75W, a na tą powierzchnię potrzebujesz drugie tyle.

Lumeny są ważne bo określają jasność, ale ważniejsza jest charakterystyka światła, długości fal przy których chlorofil jest aktywny, i tak LEDy,  powyżej 4000K, z niskim CRI 70 osiągają więcej lumenów ale nie stosuje się ich w uprawach. No chyba że wyższe K mieszane z innymi diodami.

Kolega kiedyś kupił tanią lampę świecącą na niebiesko czerwono 200W, teoretycznie powinna zapewnić dużo leprze światło niż taki COB w pełnym spektrum. Nie był zadowolony z niej, ja jej za darmo nie chciałem.

Te kolorowe diody osiągają mniejszą jasność, ciekawe czy w tych Marsach Hydro, Lumatekach, Spider Farmach spektrum światła nie zmienia się wraz z odległością od lampy.     

   

Edytowane przez Ważniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ooo Jesu
W dniu 19/09/2021 o 02:25, KlausKörner napisał:

Ile zapłaciłeś za światło?

Cfl ani uvb to nie jest światło czerwone. Cfl to na weg.

To UV b też wtedy bezużyteczne. Jeśli w ogóle jest użyteczne,kwestia dyskusyjna, tak czy inaczej uvb służy jako wypełnienie wypełnienia. Przy cfl na veg i flo nie ma o tym co rozmawiać.

A witam...na Youtube widziałem ostatnio jakiś filmik znalazłem po angielsku i gościu mierzył rodzaje światła spectrometrem i te swietlowki Cfl emituja jakieś światło podczerwone i ogólnie test wypadł dobrze,rośliny rosły pod takimi zarowami ok 6 tyg i nie wyglądały na zmeczone( nie konopie) A na haszysz forum widziałem fotorelacje chłopaków i dobre/zadowalajace wyniki osiagali na takich swietlowkach. Ja mam na nich teoretycznie 4000K czyli powiedział bym że uniwersalne na weg i flo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie nie pozostaje mi nic innego jak życzyć ci powodzenia i szczęścia. 

Ja na YouTube widziałem jak ludzie szklanki jedzą. Nie wiem czy to się liczy ale widziałem. A na haszysz forum... ooooooj. Mordo,nawet  widziałem jak chłop chłopu do ryja wsadza. Teoretycznie to tam wszyscy mają zadowalające zbiory. W praktyce po 30g z krzaka albo coś w buzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ooo Jesu
W dniu 19/09/2021 o 05:19, Ważniak napisał:

kolorowe diody osiągają mniejszą jasność, ciekawe czy w tych Marsach Hydro, Lumatekach, Spider Farmach spektrum światła nie zmienia się wraz z odległością od lampy.     

Zmienia się spektrum,bynajmniej na testach nie robiłem osobiście ale od czego jest ,,jetube"😂

A te wszystkie lampy co wymieniles,to nie wiem sam czy cena jest adekwatna do jakości. Lumatek jedynie...mars hydro buduje na diodach Epistara te lampy i na allegro są takie listwy wlasnie na podkladzie Alu. Na moje potrzeby ok 340 zł same te diody by kosztowaly plus rezystor podwojny,skrecany(nie widziałem w jednym kawałku szerokich) jakaś setka by poszła Plus pierdolki do montaż czyli jakieś 450 zł i to był by w sumie eksperyment,bo  pisać opisy to wiesz...oni umieją. Od lat w chuja robią he 🙂

@KlausKörner to co byś polecił konkretnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...