Skocz do zawartości
Sarkastrosz

Naświetlacz 3000k czy 4000k?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

Zastanawiam się na zakupem 2 naświetlaczy takich jak poniżej:

https://www.luxmarket.pl/product/naswietlacz-pila-bvp007-led-50w-85lm-w-3000k

Zastanawiam się czy wybrać 3000k czy 4000k

Box ma 0,5metraK

Obecnie uprawę truskawek prowadziłem na jednym naświetlaczu 4000K 50W i dwóch mniejszych 10W i 4000k

Pierwsza truskawka pod tym światłem odmiany Auto Nothern Lights po wielu przejściach złym traktowaniu (zbyt wysokie PH, przelewanie, przenawożenie i lekkim przypaleniu po upadku lampy ) dała owoce o wadze 23g ( ważone po suszeniu i curowaniu (wilgotność w słoiku 56% ).

Druga która obecnie tam dochodzi ( też źle traktowana woda o zbyt wysokim PH ) "owoce" ma o wiele ładniejsze i większe na oko będzie ich 2 razy więcej.

Wiem że wielu z Was uważa ze naświetlacze to kiepski wybór, jednak chciałem dopytać czy skoro zbiór początkującego na pierwszy raz wygląda jak wygląda to czy naprawdę jest to tak złe rozwiązanie?

 

No i finalne pytanie czy lepiej kupić dwa dodatkowe 3000k czy 4000k czy kolor światła z dwóch źródeł miesza się dając barwę pośrednią idealna do wzrostu i kwitnienia 3500K?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @Zielarka ale to nie jest wyjście dla mnie. Jednak będę bardzo wdzięczny jeśli napiszesz coś więcej, np że wyniki w gramach są mierne i w porównaniu do normalnego COB'a wyhodowałbyś 3 razy tyle albo że rachunek za prąd będzie niższy przy użyciu COB'ów albo napisz coś na temat mieszania światła. Chętnie wchłonę wiedzę 🙂 ale od naświetlaczy odchodzić nie chce (przynajmniej na razie) 🙂

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Sarkastrosz napisał:

Jednak będę bardzo wdzięczny jeśli napiszesz coś więcej, np że wyniki w gramach są mierne i w porównaniu do normalnego COB'a wyhodowałbyś 3 razy tyle albo że rachunek za prąd będzie niższy przy użyciu COB'ów

sam już to napisałeś 😄 Może nie 3 razy, ale na pewno miałbyś więcej. Nie wiadomo na ile taki naświetlacz jest wydajny i bezpieczny świecąc 18h

2 godziny temu, Sarkastrosz napisał:

No i finalne pytanie czy lepiej kupić dwa dodatkowe 3000k czy 4000k czy kolor światła z dwóch źródeł miesza się dając barwę pośrednią idealna do wzrostu i kwitnienia 3500K?

 

@konopny_janusz @KryspieK @Ważniak




 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo odejdziesz od naświetlaczy albo ci nie pomogę, bo nigdy ich nie miałem w uprawie. Miałem żarówki, chińskiego leda, i wyszło gówno z tego. Coś było jarania ale mało. Pozniej własny panel i wyszło 50g, ale na pewno dało się więcej wyciągnąć gdyby nie moje inne błędy 

Edytowane przez konopny_janusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Sarkastrosz Ja bym brał 2 dodatkowe 3000K 🙂

@Edit. Tak, światło się miesza, to normalne, ale też bezsensowne. Weź sobie 2 takie co mają około 3000K, 4000K to juz ciut inny zakres. 

@Zielarka Są bezpieczne, nawet kiedy świecą 24h. Do tego są stworzone, zeby długo i intensywnie świecić, ale rachunek za prąd będzie ogromny (Większy niz przy "normalnych" lampach o podobnych parametrach)

Edytowane przez KryspieK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Andi z jednej roślinki Auto Nothern lights 23 gramy ale druga która jeszcze dochodzi będzie 2 razy więcej.

W dniu 30/08/2021 o 19:25, Zielarka napisał:

sam już to napisałeś 😄 Może nie 3 razy, ale na pewno miałbyś więcej. Nie wiadomo na ile taki naświetlacz jest wydajny i bezpieczny świecąc 18h

@konopny_janusz @KryspieK @Ważniak
 

Ogólnie używam tych naświetlaczy marki piła już od 4 miesięcy były okresy kiedy nie wyłączałem ich przez 4 dni nie ma problemu z przegrzewaniem można dotknąć je ręką i się nie oparzyć mają mocno wystające zęby radiatora pewnie dlatego nie ma problemu z przegrzewaniem.

Czyli rozumiem @Zielarka @konopny_janusz że po prostu jeszcze z tym rodzajem oświetlenia nie kombinowaliście. Czy może wiecie kto z forum z tym eksperymentował?

 

@bingobum czy osoby które do oświetlenia boxa żarówek ledowych o barwie 3500k również popełniają taki błąd z nietrafieniem spektrum światła dla roślinek.?

 

 

8 godzin temu, KryspieK napisał:

@Sarkastrosz Ja bym brał 2 dodatkowe 3000K 🙂

@Edit. Tak, światło się miesza, to normalne, ale też bezsensowne. Weź sobie 2 takie co mają około 3000K, 4000K to juz ciut inny zakres. 

@Zielarka Są bezpieczne, nawet kiedy świecą 24h. Do tego są stworzone, zeby długo i intensywnie świecić, ale rachunek za prąd będzie ogromny (Większy niz przy "normalnych" lampach o podobnych parametrach)

Bardzo Ci dziękuje za pomoc 🙂 Czy może eksperymentowałeś z naświetlaczami? Masz racje w kwestii świecenie ciągłego sprawdziłem to i działa nie grzejąc się zanadto. 

Jeśli chodzi o rachunek za prąd to nie mogę się zgodzić korzystać z taryfy G12 - (taniej w nocy i w weekendy drożej w dzień) miesięczny rachunek za 1 naświetlacz 50W i dwa 10W to około 22zł - mierzone przez gniazdko WIFI. Wprawdzie nie wiem jak wygląda przy jakichś standardowych panelach led czy cobach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Sarkastrosz napisał:

 

@bingobum czy osoby które do oświetlenia boxa żarówek ledowych o barwie 3500k również popełniają taki błąd z nietrafieniem spektrum światła dla roślinek.?

z wykresu wynika, że będzie nieco lepiej ale to zawsze loteria, tak na prawdę nie wiadomo nigdy jakie ma widmo taka dioda dlatego myślę, że dobrą radą jest mieszanie różnych typów - zawsze większa szansa, że się "wstrzelisz" 🙂 

nie mam jeszcze doświadczeń w ogrodnictwie ale dużo czasu bawiłem się w akwarystykę i tam żarówka o źle dobranym widmie zazwyczaj skutkowała wcześniej czy później problemami z ekosystemem- spodziewam się, że tutaj może być podobnie; stracisz nie tylko na nieefektywnym wykorzystaniu energii ale także może to odbić się na kondycji roślin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Sarkastrosz Duzo czytam, stąd wiem XD

Nie próbowałem, ale ziomo próbował, i nawet to szło.

Jeśli chodzi o prąd, mam licznik na kartę - chyba inna stawka jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@KryspieK 

11 minut temu, KryspieK napisał:

@Sarkastrosz Duzo czytam, stąd wiem XD

Nie próbowałem, ale ziomo próbował, i nawet to szło.

Jeśli chodzi o prąd, mam licznik na kartę - chyba inna stawka jest.

To bardzo dobra informacja 😄 Co do prądu to ile wynosi zużycie przy 1m2 box'a w Twojej uprawie truskawek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Sarkastrosz Mój box ma 0.5m2 niecałe, ale jade na ledzie i praktycznie nie widze róznicy przy "ładowaniu" 😛

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten naświetlacz osiąga 85lm/W podczas gdy słaby Cob to 120lm/W. W praktyce rachunki za prąd niższe o ponad 30%.

Światło się miesza bo roślina dostaje trochę tego i trochę drugiego.  

4000K nie jest czymś normalnym może do fazy wzrostu. W uprawach raczej stosuje się 3000K, 3500K, choć sama temperatura koloru niewiele mówi o długościach fal w których chlorofil najlepiej pracuje.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...