Skocz do zawartości
GreenDonut

Sadzonka nie ma się najlepiej

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Roślina, w zasadzie jeszcze dziecko ma się dosyć kiepsko. To moja pierwsza podróż, w namiocie jeszcze 2 inne traktowane tak samo, póki co zdrowe, chociaż obserwuje cały czas. Ktoś wie co mogło pójść źle? W tym świetle może nie widać, ale ten liścień po lewej stronie zaczął bieleć, w końcu cały się poskładał, pierwsze wiatrakowe też zaczęły się zwijać i ciężko stwierdzić czy sucho, czy spalone, nie znam się jeszcze na tyle. Może przybliże kilka szczegółów które na pewno rozwieją pytania.

Przede wszystkim ziemia w której siedzą to Canna Terra Profesional. Zacząłem od torfowych małych, potem włożyłem do docelowych 9l. Podlane woda o pH mniej więcej 6.3 po mixowaniu z ph up od biobizz. Przez pierwsze 4 dni sadzonki było wszystko dobrze, wczoraj zaczęły się problemy + wczoraj też użyłem pierwszy raz ukorzeniacz do sadzonek firmy totalnie nieznanej "kupiony w Casto". Jednak poszło tego 200ml (już z wodą) na 3 rośliny, więc na łebka łatwo policzyć ile dostała. Druga sprawa oświetlenie które posiadam to dwie żarówki LED zakupione w ogrodniczym sklepie. Według zaleceń i tabeli podanej na stronie oferty lampa w odległości 15cm od rośliny emituje 25000lm/M2. Posiadam takie żarówki dwie (100W) i trzymałem je jakieś 20cm nad rośliną, przy czym mój box ma 60x60, czyli 0.36m2. Przy 30cm nad rośliną już podają że generuje 8300lm/M2, z czego wg obliczeń kalkulatora lumenów potrzebuje 18000~. Dodam, że nawet na tych 15cm lampa nie oddawała ciepła które by parzyło, raczej naturalną temperaturę dawało, gdzie ostatnią rzeczą jaką bym powiedział to to, że jest za gorący strumień światła. Czytałem na różnych forach i nie mogę się doszukać. Proszę o pomoc, w razie potrzeby odpowiem na pytania. Może to jednak światło, może ten ukorzeniacz. Sam już nie wiem

Bez tytułu.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc tak: 
 

2 godziny temu, Tester napisał:

@GreenDonut wrzucaj fotki bezpośrednio na forum, co do roślinki mogłeś dać bez włączonej lampy, możliwe że przesuszasz ją 

Fotka wyraźniejsza poniżej. Dla zestawienia moje dwie inne rośliny w tych samych warunkach pod tym samym światłem. Przesuszenie jest możliwe, do tej pory podlewałem je delikatnie i tak wkładając tylko palec w ziemię sprawdzałem czy sucho czy nie, wczoraj dopiero (jak już roślina zaczęła wykazywać takie działanie) podlałem tak w pełni, żeby sobie ładnie do podstawek ściekło, także nawodnione jest.
 

38 minut temu, Zielarka napisał:

@GreenDonut jaka temperatura panuje w boxie i co ile je podlewasz? W ogóle co do żarówek to nie sugeruj się danymi od producenta, bo często  są zakłamane. Jedna żarówka ma 50W?

Aktualnie rośliny mają 6 dzień od momentu wyjścia z ziemi (Ta większa i ta chora. Ta trzecia widocznie mniejsza ma dopiero 4 dni odkąd wychyliła głowę z ziemi) Temperatura w growboxie w dzień mniej więcej 28-30 stopni (wiem, sporo, niestety to jedyne miejsce w którym mogę je mieć), przy włączonym nawilżaczu takie dobre 27 jest. Dodam, że mam wentylator mieszający, a nad nim BAG z CO2, więc chyba z tego co wiem, temperatura delikatnie wyższa może być. Do tego wylotowy u góry. Jak często podlewane? No w zasadzie każdego dnia co 24h coś im tam podlewałem delikatnie, ale wszystko z umiarem. Wczoraj zdecydowałem się zrobić to raz a porządnie. Żarówka jedna ma 100W, posiadam dwie, więc boxa oświeca 2x100W z odległości +/- 35cm. Niby z żadnych chińskich stron nie kupowane, a na polskiej stronie, zajmującej się rzeczami do ogrodu, roślinami itp. (nie sieciówce)

 

Tak patrząc ta z 2 zdjęcia (największa) też ma takie delikatnie zabarwione listki na brzegach, chociaż w porównaniu z tą pierwszą, no niebo a ziemia, trzyma się twardo. 

20210710_123053.jpg

20210710_123113.jpg

20210710_123155.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Szym napisał:

@GreenDonut mogłeś wysuszyć, normalnie się podlewa małe sadzonki po całości bo mają mały korzeń i potrzebują wilgoci 

Co polecasz w tym wypadku po jej wyglądzie? Umarła czy jeszcze się ją da uratować? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...