Skocz do zawartości
Magik88

Za wysoka temperatura w growboxie

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem,

jak radzicie sobie z Waszymi uprawami w tym okresie upałów? 

Nieco technikaliów: mam boxa 60x60x160 cm, w środku dwa wentylatory AirRoxy 100 mm (104 m3/h), w tym jeden za filtrem węglowym, zwykły wentylator mieszający, dwa małe wentylatory biurowe (jeden na spot pod mieszającym, żeby tam się nie gromadziło gorące powietrze, drugi wieje od dołu na lampę, żeby nieco gorącego powietrza do góry wywiewać), lampa Lumatek Attis 200w.

W czasie najwiekszych upałów miałem tam nawet 35-36 stopni! Przy LEDzie! Zakładam, że muszę coś robić źle, roślinki tak samo, mocno im sie nie spodobały te warunki. Jedyne co mi przychodzi do głowy to niewydajna wentylacja. Żeby nieco obniżyć tempeaturę poczyniłem pewne kroki - box nie jest zasunięty, żeby nieco ciepła uciekało, zmieniłem godziny świecenia tak, żeby między 12:00, a 18:00 było zgaszone. A ponadto lampa ma regulowaną moc, więc ustawilem ją na 60% (podobno ten model jest na boxa 80x80 cm, więc 60% będzie akurat na moje 60x60). Temperatura spadla do ok.  31-33 stopni.

Pytanie czy mogę coś poprawić przy obecnej uprawie? A jeśli nie, to może ktoś poleci mi lepszą wentylację na następny raz? 


Dzięki za wszelką pomoc, koledzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Magik88 mam ten sam problem i tu niestety największym problemem jest to że wyciąg połączony z filtrem nie wyrabia z wyciąganiem ciepłego powietrza które gromadzi się na górze i najlepszy wyjściem jest wymiana wentylatora na mocniejszy 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Magik88 jak chcesz się pozbyć problemu to musisz wymienić wentylator na mocniejszy. 104 m3/h na twoja kubaturę boxa + 200w leda to za mało, dodaj jeszcze do tego filtr węglowy, który zmniejsza wydajność wenta o 30% i wychodzi, że masz 73 m3/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po małej przerwie,

będę robił drugą uprawę i chciałbym poprawić błędy. Niewątpliwym błedem była zła wentylacja - w środku miałem dwa wentylatory z wydajnością 104m3/h. Jeden wtłaczający, drugi wyciągający, z filtrem węglowym.

Pytanie - jakie wentylatory teraz wybrać, żeby roślinki się nie gotowały latem? Chciałbym ich moc jakoś dobrze dobrać, jak wyciągający będzie za mocny, to box będzie się zasysał do środa. 

Myślałem, żeby zostawić obecny wtłaczający i kupić inny wyciągający, konkretnie może ten:

https://allegro.pl/oferta/wentylator-kanalowy-emax-100-eberg-170-m3h-cichy-7427669595?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aquery&bi_c=MjIwOWI0MzctNWYyZi00ODljLTk2MjMtMjNjOWRmZWI2MzgyAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=75ecb8ec-44c6-40a0-8761-1dbcb2049973

Przepływ powietrza: 170 lub 133 m3/h. Wydaje mi się, że 104 m3 wtłaczane i 133 m3 wyciągnane z filtrem, będą optymalne?

dzięki za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Magik88 trochę za mały, 200m3/h byłaby lepszy, do tego jeśli masz odpowiedni namiot to wtłaczający jest nie potrzebny. Jam mam namiot 80/80/180, wentylator 250m3/h i nie mam wtłaczającego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, point.99 napisał:

@Magik88 trochę za mały, 200m3/h byłaby lepszy, do tego jeśli masz odpowiedni namiot to wtłaczający jest nie potrzebny. Jam mam namiot 80/80/180, wentylator 250m3/h i nie mam wtłaczającego.

Akurat ten wentylator już mam, więc zerowe koszty, czemu by nie użyć?

Pytanko - przy Twojej konfiguracji nie masz namiotu "wyssanego" z powietrza? Skoro duzo wyciąga, a nic nie wciąga, to musi się robić podciśnienie, które jest naturalnie wyrównywane za pomocą naszej atmosfery. A czy dla roślinek nie jest gorzej, że mają dookoła nieco mniej powietrza? Tak na chłopski rozum wydawało mi się, że lepiej, żeby namiot był nieco "napompowany" powietrzem. Dzięki temu roślinki mają większą bezwzględną ilość dwutlenku węgla, tlenu itp wewnątrz uprawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Magik88 chociaż jak sobie przypomnę kiedy miałem taki sam namiot jak ty i 200m3/h to fakt był trochę za mocny, ale dlatego że ciężko było utrzymać odpowiednią wilgoć, szybko ją wyciągał. Czy mój namiot jest wyssany z powietrza? Nie jest, nie mogę ci tego jakoś naukowo udowodnić ale jeśli rośliny czują się dobrze w hodowli a to chyba jest to jakiś dowód. Co do dwutlenku węgla to też nie używam a rośliny bardzo mi wyrosły, wystarczy spojrzeć na moją fotorelacje. Co do tego czy powinien być wentylator wtłaczający, to już nie pamiętam gdzie o tym czytałem ale lepiej jest kiedy wentylator sam zasysa sobie powietrze, dlaczego tak ktoś napisał to nie wiem ale u mnie się to sprawdza. Oczywiście nie krytykuje twoich wyborów bo też możesz mieć rację, myślę że każdy powinien mieć własny styl hodowania i stać przy swoim jeśli widać że rośliny czują się w takiej hodowli dobrze.

Edytowane przez point.99

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@point.99 Ja też mam podobny namiot i nie mam wentylatora zaciągającego świeże powietrze... nie będzie lipy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Szym u mnie już temat rozwiązany dzięki 😉

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...