Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

siemandero.

to moje debiutanckie roślinki.

Jestem na samym początku drogi, mam 4 roślinki posadzone kilka dni po sobie, wszystko szło elegancko do dzisiaj, zobaczyłem na mojej prawie najstarszej roślince (ma 2 tygodnie) że dzisiaj wyszły jej żółte plamy i się o nią przestraszyłem. Chodzi o roślinkę w białej doniczce. Zdjęcie na którym są 4 roślinki robiłem wczoraj, zwróćcie uwagę, że jeszcze wczoraj była cała zielona. a to zdjęcie z dzisiaj, niestety ma żółte liście, dodam, że druga roślinka opuściła liście znacznie od wczoraj (nie mam zdjęcia).

Podlewam od kilku dni ukorzeniaczem "root booster" i cal magiem "sensi cal max Xtra", niestety nie sprawdzałem jeszcze nigdy ph bo nie kupiłem jeszcze do tego sprzętu. 
mam lampe spider farmer 1000, i posadziłem roślinki w ziemi:  terra professional plus

czy to są powody do zmartwień, z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam 

 

IMG_20211217_105553.jpg

IMG_20211218_164429.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@t3wU ziemia spoko, oświetlenie też ale widzę że tej ziemi to im pożałowałeś, generalnie z calmagiem to bym się wstrzymał aż do flo bo ziemia ma wszystko co trzeba jedynie ukorzeniacz co drugie podlewanie.

Na jakieś odległości trzymasz lampę? Krople wody na liściach mogły popalić liście gdyż zadziałały jak soczewka ale mogę się mylić, zakup sobie płyn heliga że by sprawdzić pH ziemi 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@onyx dzięki za odpowiedź, Twój pomysł, że mogłem popalić liście wydaje się być bardzo prawdopodobny, ponieważ jak podlewałem (leje spryskiwaczem) to polałem po liściach trochę i może faktycznie krople wody zadziałały jak soczewka, w sumie to spider farmera mam ustawionego 35cm od roślinek na 60% mocy. myślisz, że za blisko ? ? ustawiałem na czuja.
generalnie jak otwieram namiot to ziemia jest wysuszona. i staram się podlewać spryskiwaczem do takiego błotka. rano i wieczorem. Z tego co pisaliście powyżej to, jak liście są opadnięte (a tak ma moja najstarsza roślinka - automat, która jest gdzieś o tydzień starsza od białej doniczki, ta najbliższa na zdjęciu największa) tzn. że za dużo wody, więc się zastanawiam czy spróbować im nie lać nic z 2 dni..
Myślicie, że będzie coś jeszcze z tej roślinki w której poparzyłem liście ? ? Oraz pytanie odnośnie ziemi, faktycznie trochę im chyba pożałowałem, czy mogę teraz dosypać ziemi, przykrywając część łodygi? ? czy poczekać do przesadzania w większe doniczki ?  

z góry bardzo dziękuję za odpowiedź !! pozdrówki

1639905256290.jpg

1639905282150.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@t3wU daj na 45cm odległości na takiej mocy, wyciągnięte rośliny możesz podsypać ziemią, a spróbuj im lac co dwa dni po 100-150 ml w każdym razie musisz włożyć palucha do środka czy czuć wilgoć

Jeżeli chodzi o podpalonego malucha to się wyliżę ale jeżeli już chcesz lać tak że spryskujesz to rób to przed ciemnią wtedy nic im nie będzie, te dwie największe można już nawet myślę dać do docelowych donic 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@onyx piszę znowu do Ciebie bo jesteś mega pomocny, za co mega dzięki

powiem Ci że wygląda na to, że roślinka która dostała popażeń nadal rośnie i wygląda na to, że nic się jej nie stało. za to martwię się moją najstarszą roślinką, która jest starsza od białej doniczki o około 2 tygodnie.
strasznie się skuliła, liście w dół jak by była smutna i chciała płakać, wzrostowo biała doniczka ją przegoniła i czerwona po lewej też już ją dogania.
Generalnie wszystkie równo w miarę są podlewane taką samą ilością wody itp. jedyne co wpada mi do głowy to fakt, że zastosowałem pierwszy raz wiatraczek mieszający wewnątrz boxa i był on najbardziej skierowany na tą roślinkę która się tak mocno skuliła (czy może tak być, że dostała jakiegoś stresa od tego wiejącego powietrza i się skuliła...??? Będzie coś jeszcze z niej???)
 Włożyłem palucha do ziemi i mam wrażenie, że dziewczyny mają sucho więc nadal je delikatnie podlewam (wydaje mi się, że nie opuściła liści ze wzgl. na nadmiar wody)

pozdrówki

1640004171625.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@t3wU generalnie rośliny powyżej 10 dnia życia już dawno powinieneś przesadzić do docelowej donicy bo korzenie już dawno wypełniły powierzchnię a ci do oklapnietej rośliny to czasami po podlaniu liście opadają na chwilę, chyba że to utrzymuje się już dłuższą chwilę

Przesadź biała i oklapniętą i zobaczymy co z tego będzie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@onyx miałeś rację... przesadziłem dzisiaj do większych, faktycznie korzenie już nie miały gdzie się przemieszczać no i od dołu było mega sucho. więc ta oklapnięta miała za mało wody. zobaczymy czy w większej odżyje🙂 Dziękóweczka !

Ostatnie dwa pytanka i daje wam spokój przed świętami:
1. czy w dużych doniczkach musze zrobić na dole dziury ? ? i postawić je na podkładkach??
2. oraz wyjeżdzam na święta na 3 dni, więc nie będę miał jak pilnować wilgotności, mój nawilżacz powietrza - nawilża tak z 1,5 dnia i jest w stanie utrzymywać wilgotoność w tym czasie na 55% ( to chyba wystarczająco??) ale później wilgotność spadnie poniżej 50%.. więc pytanie czy patent z woreczkami założonymi na doniczki i spryskany wodą od środka aby woda nieodparowywała tak szybko będzie dobry?? czy roślinki są już za duże??

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@t3wU

1. Dziury u spodu donicy są absolutnym must have i podstawki.

2.jak przez półtorej dnia będzie poniżej 50% to nic tragicznego się nie stanie więc nie przejmuj sie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć jakiś czas temu posadziłem swoje pierwsze krzaczki.. Jako iż spodobała mi się uprawa to zamówiłem sobie nasiona . Dokładniej kupiłem BCN Critical XXL Auto od seedstockers oraz Sweet Gelato Auto® od Sweet Seeds. Z początku było wszystko fajnie pięknie do pewnego momentu aż liście zaczęły żółknąć. Aktualnie nawożę co drugi dzień PLAGRON TERRA GROW.  Oczywiście dawki dałem mniejsze niż zaleca producent ze strachu o popalenie roślin. Dodam iż ziemię mam od tego samego producenta co nawóz. PH mam na 6,6. Rośliny podlewam dwa razy dziennie. Nawóz jak i ziemię zakupiłem w zestawie z grownet kierując się opiniami ludzi.  Wracając do nawożenia. Roślinki mają w dniu dzisiejszym 32 dni a w 20 dniu zacząłem je nawozić co drugi dzień. Po zobaczeniu pierwszych żółtych listków przestałem to robić na tydzień ze strachu o roślinkę. Z początku rozwój żółci się zatrzymał ale niestety po 2/3 dniach proces ten przyspieszył. 

 

Skład Nawozu:

Water, potassium nitrate, potassium hydrogen phosphate, ammonium nitrate, phosphoric acid. NPK fertiliser (3-1-3). 2.6% Total nitrogen (N) of which 2.0% nitric nitrogen (NO3) and 0.6% ammoniacal nitrogen (NH4), 1.1% water-soluble phosphorus pentoxide (P2O5), 3.1% water-soluble potassium oxide (K2O).

20220602_155549.jpg

20220602_155554.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może trochę inaczej opiszę ten problem. W momencie jak mi zaczęły żółknąć liście czyli w 20 dniu podlałem je w ciągu jednego tygodnia 3 razy nawozem. Producent zaleca 5ml na 1L ja dałem 2,5 ml na 1 L. Po tych 3 podlaniach z nawozem. (Robiłem to co drugi dzień wieczorem po wyłączonym oświetleniu). Stwierdziłem, że to nie wina braków przez co odstawiłem nawóz na kolejne 3 dni. I Można było by powiedzieć, że rozwój żółci przystopował na te 3 dni. Niestety po nich proces ten przyspieszył. Więc nawóz zastosowałem jeszcze z 2 razy od tamtej pory używam tylko wodę. Właśnie dziwnie żółte liście spowodowały użycie nawozu z mojej strony.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Napisano (edytowane)

Zajebisty poradnik, a zadam pytanie dlaczego niektórym ludziom usychają liście z górnego szczytu, za nim te zdążą wydać następne, przyczyn jak się domyślam może być wiele. ?? 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...