Skocz do zawartości
HailMary

Przymiarka pod pierwszy out

Rekomendowane odpowiedzi

Zainspirowany Waszymi doświadczeniami i relacjami, a także wiosną za oknem, planuję pierwszy outdoor.

Działka prywatna, ale by zachować dyskrecję i nie kusić losu, zamierzam użyć mini szklarni.

Idealnie pasuje wymiarami pod spota coś takiego: https://focusgarden.pl/szklarnia-ogrodowa-regal-4-polki-140x73-zielona-p-2937.html

Kilka pytań:

1. Czy ten kombinat folii PE z zieloną siatką PP nie ogranicza światła w stopniu odczuwalnym dla roślin (nie upośledza wzrostu/kwitnienia)?

2. Jakie przewidujecie problemy z uprawą w takim foliaku, na co zwracać szczególną uwagę (wilgotność, wentylacja, temperatura)?

3. Podłoże - zastanawiam się czy sadzić bezpośrednio do gleby (pas ziemi porośnięty trawą i chwastami), czy też do dużych wiader (np. 25l), które wstawię do dołków wykopanych w glebie? Naturalnie mam na myśli podrośnięte dziewczynki, a wiaderka porozwiercane.

4. Ile roślin proponujecie, aby się nie dusiły? 

Będę wdzięczny za uwagi i podpowiedzi, jak również ewentualne propozycje "łatwych" odmian, które więcej wybaczą i nie strzelą focha na pierwszej randce. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, HailMary napisał:

1. Czy ten kombinat folii PE z zieloną siatką PP nie ogranicza światła w stopniu odczuwalnym dla roślin (nie upośledza wzrostu/kwitnienia)?

coś tam może ograniczać 

 

32 minuty temu, HailMary napisał:

2. Jakie przewidujecie problemy z uprawą w takim foliaku, na co zwracać szczególną uwagę (wilgotność, wentylacja, temperatura)?

tak, zadbać o przewiew żeby był bo może być tam parno

32 minuty temu, HailMary napisał:

3. Podłoże - zastanawiam się czy sadzić bezpośrednio do gleby (pas ziemi porośnięty trawą i chwastami), czy też do dużych wiader (np. 25l), które wstawię do dołków wykopanych w glebie? Naturalnie mam na myśli podrośnięte dziewczynki, a wiaderka porozwiercane.

jak dobre podłoże to można bezpośrednio do gleby tylko wykopać dołek i dać kupną ziemię 

 

32 minuty temu, HailMary napisał:

4. Ile roślin proponujecie, aby się nie dusiły? 

w tej szklarence jak ona ma 2 metry wysokości to sezonówka jedna może się nawet nie zmieścić, więc jak chcesz sezonówkę to jedna, jakoś byś może upchał

Edytowane przez Szym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Szym troszkę obawiam się o podziemne ataki nornic na korzenie, dlatego myślę o wiadrach, zawsze to jakaś ochrona. Do tego łatwiej chyba kontrolować parametry gleby, a korzenie będą mogły wyjść przez dziurki w dnie i bokach 

Z jedną panną trochę ryzyk, bo jak coś zepsuję po drodze to sezon z bani. Nie lepiej wstawić dwie, ostro je poćwiczyć na wstępie i poczekać na rozwój? Jak będzie miejsca brak to jedną ewentualnie przeniosę (mam miejsce na drugą taką szklarenkę)?

@Piccolo Z foliaka na 100m, serio? Zapach mnie aż tak nie martwi, ale ten zasięg co podałeś robi wrażenie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@HailMary nie wiem jak pod folią, ale musisz tam przepływ powietrza mieć, więc zapach się będzie wydostawał.

Nie jest to tak, że ze 100 metrów czuć tak jak by ktoś obok z krzakiem stał, ale jak jakoś wiatr odpowiednio zawieje to ktoś kto zna poczuje. Nie wiem czy koniecznie 100 metrów, ale miałem tak, że szedłem przez las a tu czuję zapach i 50 metrów dalej czyjeś krzaki xd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Piccolo Wiem co masz na myśli, ten zapach jest jak jazda na rowerze. Sam wałęsam się z psami po okolicznych lasach i łąkach, ale dotąd nie trafiłem czyjegoś krzaka. Choć zapach kilka razy czułem.

Natomiast kierunek wiatru u mnie na spocie, oraz planowany ugrade wentylacji (a w zasadzie jej wykon) skierują wydech w pożądanym kierunku. Mam nadzieję 😉

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Szym napisał:

@Tymon passion, shaman, durban poison, jeśli dojdą bo różnie może być

Pod tego kondonika też takie proponujesz? Czytałem że ponoć Kush wiele wybacza, a jak z AK?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@HailMary sezonówki mogą Ci przerosnąć tego kondona chyba że później posadzisz, automaty bym posadził

11 minut temu, HailMary napisał:

Czytałem że ponoć Kush wiele wybacza, a jak z AK?

większość odmian podobne ma wymagania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ej bo mam jeszcze pytanie co do suszenie bo będę to pierwszy raz robić czy kwiaty dają wtedy dużo zapachu czy jednak nie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy opryski przeciw hwastami nie zniszczą roślin

Ani nie będą niebezpieczne do późniejszego palenia roślin (zarania się)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...