Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Gość
15 minut temu, Dobry_Człowiek! napisał:

@niewiemalesiewypowiem zakupiłem tą samą zarowke UVB co poleciles. 

Teraz pytanie czy ona może zwisać po środku pod lampą czy zrobić jakis prowizorke z odbłyśnikiem?? Gdzie mam ją powiesić?

20210423_115426.jpg

Brawo za podjęcie tematu!

Służę pomocą.

Najważniejsze jest aby między roślinami a lampą nie było żadnej szyby, ponieważ w 100% blokuje to potrzebne promienie UV-B. Jeśli chodzi o odbłyśnik możesz zrobić choć nie jest konieczny ale pomoże skierować więcej promieniowania w kierunku roślin. Odbłyśnik tylko i wyłącznie srebrny lub lustrzany. Nie może być biały.

Możesz bez problemu po środku pod lampą ją powiecić.  Odległosć od szczytów na obecną chwilę około 40 cm (wiadomo że nie będzie wszędzie jednakowa, ale tym się nie przejmuj).

Niech cie nie zwiedzie słabe światło emitowane przez lampe, dla roślin wazne jest te które jest niewidzialne dla nas.

 

 

 

Pozdrowik.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@niewiemalesiewypowiem super. Dzieki wielkie za pomoc. Byla do wyboru jeszcze większa chyba 24W ale myślę ze ta wystrczy. Po jakim czasie widać jakies efekty? Jak wogole będzie widac ze to dziala? 

Edytowane przez Dobry_Człowiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@Dobry_Człowiek!  efekty będzie widac już po 3 dniach niektórzy widzą już po 2. Możesz Podczas podlewania delikatnie dodać jej jakiś cukier (troszke miodu lub melasy).

Na początek ta 13w starczy - miejsca do których będą docierały promienie obleją się bardziej  żywicą. Jeśli masz możliwosć możesz co 2-3 dni delitanie przekręcić donice wokół własnej osi by promienie docierały w inne rejony topów liści, abo poprostu przesunąć kilka cm w lewo czy prawo. Nie musisz też nic kombinować i poprostu zawiesić i zostawić.

 

Jak chcesz to mozesz zrobić test i np. lampe UV-B powiesić bardziej z prawej strony boxa - wtedy będziesz  za jakis czas widział różnicę pomiędzy pannami i topami  po lewej stronie które nie załapały się na doświetlanie. (Ja bym dawał na środek)

Będzie napewno intęsywniejszy zapach, nawet niektóre mniejsze liscie wiatrakowe, delikatnie opsypią się trichomami.

ps.Kiedyś czytałem że chyba rozmaryn i dużo innych ziół uprawianych z suplementacją UV-B ma dużo intensywniejszy zapach

 

Pozdrowik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@niewiemalesiewypowiem Zamonotowane... ustawiłem żeby włączyła sie dzisiaj po 6h na 30min. Następny dzień po 6h za 45min pozniej na 60 i na 2h. Dobrze zrozumiałem?

w taki sposób jest to dobrze Zamonotowane? Odlegosc do najblizszego szczytu 25cm reszta do 40cm.

20210423_161455.jpg

20210423_161307.jpg

Edytowane przez Dobry_Człowiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uvb jest bardzo szkodliwe dla oczu i skory zalecane jest nie zaglądać kiedy uvb jest włączone, badania wskazywały ze najlepiej używać w 2-3 ost tygodniach kwitnienia na 2-3 godziny dziennie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Aron wiesz co gdzies kiedys o tym czytałem ale nie moge tego znaleźć i jest pare rego uv. Uva uvb i uvc. I tak naprawdę niewiem o czym czytalem, zgłupiałem... Juz kolega w tym poscie wspomnial i dodał zdjecia spectrum attisa i w attisie spectrum zaczyna sie od 380 ,a światło uvb 280-315

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zawieszona idealnie, mozesz co 3 dni delikatnie ją przemieścić zachowując podobne odległości od szczytów co podałeś. Pierwszy dzień zacznij 30 min później 45, godzina, i dwie. Jeśli zostało mniej niż tydzień do ścinki to walić od razu po 2h. Niech się odpala w środku pory dnia. Nie zaczynać wcześniej niż 3tyg przed ścinka bo utwardzi nam topy które nie napuchly dostatecznie i będzie troszkę mniejszy plon.

Minutę czy dwie możesz w boxie coś robić jak jest zapalona, tylko nie patrz na nią. Dłużej to już na własne ryzyko.

 

Pozdrowik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 23/04/2021 o 10:46, Krzysztof_Krzys napisał:

@niewiemalesiewypowiem  Jedna żarówka na jaki obszar boxa? 

1m2 albo na 2m2 ile sztuk trzeba?

V.

Jeśli chodzi o większe uprawy to zamiast tych na gwint e27 trzeba szukać w formie świetlówiek (podłużnych rurek) Takich używają w USA w dużych uprawach. Lepiej wtedy rozprowadzić promienie na większym obszarze. Niestety przy tych już nie doradzę co do odległości od szczytów. Trzeba samemu poobliczać kilka rzeczy. Tej mocy którą kolega zakupił powinna być optymalna na ten obszar który posiada.

phototherapy-uvb-light-bulbs_1200x1200.j

 

 

Pozdrowik

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Przepraszam że zaśmiecam twoją relację, ale myśle że będzie jeszcze bardziej wartościowa dla osób które tu trafią w przyszłości.

 Jakiś czas temu spędziłem dzięsiątki godzin na zgłębianiu wtedy jescze dla mnie magicznej wiedzy o UV-B.

Bardzo dużo włozyli w szybsze ogarnięcie tematu Ci panowie. Polecam poszperać na YT. Jest troche przeczesywania ale warto.

 

Niedawno temu nagrali wspólny film. Polecam odnaleźć ich osobne materiały.

https://www.youtube.com/watch?v=3PpcMXg0i1A

 

Pozdrowik

 

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@niewiemalesiewypowiem zaglądając do boxa zauważyłem że wszystkie ziemiorki ktore byly w boxe poszly na samą górę boxa. Czy to mozliwe ze od tej lampy uvb? Wcześniej wszystkie latały głównie blizej doniczek a tu taka niespodzianka. 

@niewiemalesiewypowiem juz znalazłem odpowiedź grzebiąc w google.

Lampa uvb ma tez wiele innych zastosowan w uprawach indoor. 

Światło UV pomaga również w utrzymaniu dobrej kondycji plonów poprzez ograniczanie rozwoju pleśni oraz niektórych gatunków szkodników

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

67 dzien od przelaczenia. 

Dzisiaj było ostatnie podlanie. Czekam aż ziemia wyschnie i kosa. Trichomy mleczne. Bursztynu cos tam widać. Odmiany kwitnące do 9 tygodni. W niedzielę będzie 10 razem z indukcją. Także te 10 tygodni im starczy.

20210429_163910.jpg

20210429_163752.jpg

20210429_163536.jpg

20210429_163532.jpg

20210429_162547.jpg

20210429_162527.jpg

20210429_162438.jpg

20210429_162419.jpg

20210429_162246.jpg

20210429_162217.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...