Skocz do zawartości
Fufluglut

Pierwsza uprawa, auto ak, wwxbb, amnesia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów 🙂

Niedawno podjąłem decyzję o swojej uprawie. Dostałem pozwolenie od żony i w ciągu tygodnia sprzęt wraz z pestkami był już u mnie.

Box: 60x60x160

Lampa: Hydro Mars ts1000 150W

Ziemia: BioBizz LightMix

Wentylator out: ok. 180m3 / h

Wentylator in: ok. 100m3 / h

Filtr: 300m3/ h

Nawozy: Plargon gow oraz plargon bloom. Dokupię jeszcze biohumus , dolomit lub jakiś inny środek normujący ph

 

Po złożeniu boxa i próbnym włączeniu pojawił się pierwszy problem - hałas. Za 2 tygodnie zmieniam wiatrak na TD silent 350/125 + rura izolowana + ewentualnie tłumik.

Wiatrak wtłaczający też hałasuje ale włożę mu przepustnicę wyciszającą i powinno być ok.

Boxa mam w sypialni i przez hałas jestem zmuszony na noc wyłączać wszystkie wiatraki i otwierać namiot. Temp. w nocy 21, wilgotność 65-70%, natomiast w dzień kiedy wszytko pracuję to temp. 25, wilgotność 50%.

Kolejny problem to pomiar PH. Kupiłem miernik za 99zł 4w1 ale jest **** warty. Na razie leję po prostu przefiltrowaną wodą z dzbanka dafi. Nie wiem czy inwestować w lepszy miernik czy po prostu co tydzień sypać garść dolomitu albo innego ph regulatora i mieć spokój.

Oświetlenie chodzi 20/4, z czego przez 5-6h lampa jest na 25%. Muszę ją przyciszać na noc, ponieważ jak wspomniałem wcześniej w nocy mam otwarty namiot i przy pełnej mocy za mocno świeci. Jest to okres przejściowy, do puki nie kupię nowego wentylatora.

 

Pestki kiełkowały w odstanej wodzie przez 2dni + 1dzień na wacikach kosmetycznych. Od wtorku są w ziemi, w czwartek wyszły z ziemi.

Licząc od wyjścia z ziemi dziś mamy 4dzień.

Ciekawostką dla mnie jest to, że amnesia puściła 2 łodyki (bliźniak) 😄

 

AK

1611494302451.thumb.jpg.725f3e9141eea6c492c0e007f4403c88.jpg

 

Amnesia

1611494313682.thumb.jpg.54c92314e2005462fdcee5dbf411affd.jpg

 

White widow x big bud

1611494369869.thumb.jpg.30a3816de137a10358f4d78c70b81528.jpg

 

 

 

A tutaj miernik, którego nie polecam

1611494287840.thumb.jpg.96e48d3370b8999f503a926c2e2fdc1a.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Fufluglut siema!

Biohumusa nie potrzebujesz jeśli masz na grow plagron. Do tego mając ta ziemię pierwsze 2-3 masz nawozy z głowy. A po 3 tygodniach będą pewnie już zaczynać kwitnąć. Ja u siebie gdzie już mam 5 tydzień , raz użyłem nawozu na weg 0.5ml, a żadnych niedoborów nie ma.

Ewentualnie kup pk13/14 na kwitnienie, bo ten plagron ma 2-2-4 np więc w późniejszej fazie się na pewno przyda.

Przy takiej wielkości boxa wentylator wytlaczający możesz wyjąć, na pewno masz wlot pasywny który spokojnie wystarczy.

Możesz się postarać zwiększyć wilgotność, takie maluchy wola więcej jak 50%.

Co do lampy, że za głośno chodzi, myślę że z taką lampa na wegu na pewno nie musisz jej ustawiać na 100%, ona jest za mocna na weg na taką powierzchnię, więc jak ja przykrecisz teraz na mniej nic się nie stanie.

Co do bliźniaka wydaje mi się, że ktoś tak miał zostawił oba i źle się to skończyło, więc chyba tej mniejszej bym się pozbył, chyba że ktoś ma jakieś inne doświadczenia ;)?

Co do mierników, żeby działały jak trzeba musisz wyłożyć kasę, bo inaczej to równie dobrze możesz zgadywać jakie masz pH i tyle samo będzie to zgadywanie warte co pomiar na mierniku za 100zl 4 w 1.

Mas dobre mierniki z bluelab np ale do pH wody kosztuje coś 400zl ? I do mierzenia pH ziemi też jakoś 400zl.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za obszerną wypowiedź. Pk 13/14 też mam, zapomniałem dopisać. Nawóz chce dać po 3 tyg. później delikatnie co jakiś czas ale zobaczymy jak będzie roślina wyglądać.

Podniosę wilgotność.

Macie coś sprawdzonego na regulację pH?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ziemię mam dobrą, tylko woda jest niewiadomego pH. W smaku niedobra, w kolorze mętna.

Szym sporo pisze i poleca dolomit. Jakbym sypał co jakiś czas to o pH nie muszę się martwić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Fufluglut Jak masz wodę o wysokim ph w kranie i dodasz jeszcze dolomit, jaki ponosi ph to będziesz miał ph w ziemi, jakie poblokuje rośliny, bo utrudni lub uniemożliwi im czerpanie substancji odżywczych z gleby. Mi leci z kranu woda o ph około 8, więc muszę je za każdym razem zbijać sokiem z cytryny do 5,8-6 ph.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja robię to samo, w kranie mam około 7.5 pH, nie mierzyłem tylko znalazłem jak by raport z badania wody na moim adresie. Nie wiem czy w pl możesz coś takiego na necie znaleźć.

Mimo, że narazie skąpie na pH meter I robie to na oko, to dodaje pare kropli soku z cytryny na litr wody i narazie problemów nie widzę.

Dolomit dodajesz jesli masz pH ziemi za bardzo zakwaszone i to ci to pH podbije.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Piccolo Ja mam miernik ph Adwa, więc mierze nim i ph wody i ph gleby. Na 1,5 l wody o ph około 8 muszę dodać 5 ml soku z cytrnyny, by w rezultacie uzyskać roztwór o ph 6.

@konopny_janusz Nie ma zakazu, ale lepiej mieć wszystko od jednego producenta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Zielone krainy to ci powiem, że proporcje trafiłem idealnie, bo aż teraz zwazylem ile średnio wyciskam i na litr daje około 3ml. 

Ale dobrze wiedzieć że 5 ml soku z cytryny  na 1.5 litr wody zbija o około 2 PH.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem jakiś chemiczny tester na ph gleby. Myślę, że wodę też nim można sprawdzać. Zrobiłem mały test:

Wg. skali podanej na opakowaniu:

- ziemia z miejsca podlewania 2dni temu ~6.5ph

- przefiltrowana i odstana 12h woda z kranu ~7ph

- kropelka wody + kropelka soku z cytryny  ~4ph

1611568102159.thumb.jpg.5fcc9450e8046d202509f3b07edffdbc.jpg

 

O ile można ufać temu testerowi to mam wodę o ph ok. 7 czyli muszę zbić o 1ph.

Pójdę za waszą radą i zrobie mixa 1l wody + 1.5-2ml soku z cytryny (ciekawe ile to kropelek 😄 )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Fufluglut i tak musisz jakąś strzykawkę albo pipetę do nawozów mieć. 

A jeśli nie masz a byś musiał robić to daj troszkę mniej niż pół łyżeczki, nie łyżki jak do zupy to będzie 2ml .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 6

Dolne liście co raz większe i masywniejsze. 2 pięterko w trakcie budowy

Po tych kilku dniach ziemia trochę się ubiła. Czy powinienem dosypać?

142863870_891532781614729_1600881440924952737_n.thumb.jpg.31058cf0a370eb1691c4f10d8bb20aca.jpg

143012608_786931435227950_6999746029535876945_n.thumb.jpg.215e7b8f65635d9bbeeba5a4e7b80649.jpg

Edytowane przez Fufluglut

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 11

Podlewanie jest co 3 dni po 400ml. Woda jest odstana co najmniej 24h i zakwaszana sokiem ze świeżej cytryny do pH 6.5.

Ziemia trzyma pH 6.5. Pomiar był 24h przed pomiarem.

W dzień ~24 °C wilgotność 65%, w nocy ~19°C wilgotność 70%.

Są wahania wilgotności, nie zawsze jestem w stanie kontrolować. Kilka razy spadało do 40 parę, były też wzrosty do 90. W nocy nadal wszystkie wiatraki są off i uchylony namiot. 

Mam wrażenie, że liście zaczęły się podwijać. Amnesia średnio się rozwija, jest zwolniona, a jej mniejszy brat jest mały i poskręcany.

IMG_20210131_165554.thumb.jpg.14415cdbf0ecf8512aeff723df4d6a00.jpg

IMG_20210131_165442.thumb.jpg.201fa623028358c9dee89c931b0bc569.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Fufluglut pozbądź się tego blizniaka i tak dwóch plantów w jednej doniczce nie masz sensu trzymac, nawet jak by zdrowy był.

Lepiej teraz niż jak urosną i im się korzenie splatają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...