Skocz do zawartości
trojkolorowy

Przerobienie półki w kuchni na miniboxa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Jeśli chodzi o uprawy to jestem totalnym noobem, dlatego proszę o rady i wyrozumiałość. Zauważyłem, że moja górna nieużywana półka w kuchni idealnie nadawałaby się na miniboxa i natchniony tym odkryciem, postanowiłem zamówić "Auto White Widow" reklamowane jakie dobre dla początkujących. Jeśli chodzi o oświetlenie to waham się miedzy tymi dwiema opcjami:
1. https://allegro.pl/oferta/lampa-led-do-uprawy-roslin-growbox-poczworna-40w-8984330762?reco_id=0d2790b7-5c39-11eb-a06c-000af7f616c0&sid=041047f9c36843e364ecb91b45c568a2755aa386fe7e14ee7421a14291fbf951
2.https://allegro.pl/oferta/zarowka-led-grow-light-do-uprawy-roslin-50w-e27-8984133855

Druga opcja jest "tańsza" ale domyślam się że tą żarówkę trzeba jeszcze do czegoś przymocować (Gniazdo e27 lampka z klipsem?) ale czy sprawdzi się lepiej? Bardziej zależy mi na jakości niż cenie w tym przypadku.

Pytanie odnośnie folii/odbłyśników kompletnie tego nie ogarniam jakie rzeczy musiałbym jeszcze zakupić?

Co z wentylatorami? Ta półka jest zamykana, znajduję parę cm od okna, czy wystarczy uchylone okno i lekko uchylone drzwiczki, czy jednak nawet w przypadku tych 2-3 roślinek które się tam zmieszczą trzeba zainwestować w jakąś lepszą wentylację?

Czekam na wasze porady drodzy farmerzy.

półka.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zielone krainy

Musisz mieć wentylacje, bo w boxie musi być stały przepływ powietrza, jak go nie będzie to pojawi się pleśń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok czyli wentylatorki obowiązkowe, polecacie coś konkretnego? Jeśli chodzi o oświetlenie to LED czy HPS ile W? To ma być niewielka sprawa bez żadnych szałów. Co z folią, może jednak lepszy byłby gotowy box z allegro coś takiego? - https://allegro.pl/oferta/growbox-uprawowy-mammoth-lite-micro-40x40x80cm-9611975398

Edytowane przez trojkolorowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zielone krainy

@trojkolorowy  Na taką małą szafkę najlepszy byłby led, a to choćby dlatego, że się najmniej grzeje. Do leda ci już link dałem. Nie kupuj growboxa z allegro, jak już to, z jakiegoś growshopu zamawiaj. Jednak zrobić własny growbox z szafki też możesz. Do oklejenia wnętrza szafki kup koc termiczny ratunkowy, albo lepiej folie mylar diamond.

Edytowane przez Zielone krainy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Zielone krainy napisał:

@trojkolorowy  Na taką małą szafkę najlepszy byłby led, a to choćby dlatego, że się najmniej grzeje. Do leda ci już link dałem. Nie kupuj growboxa z allegro, jak już to, z jakiegoś growshopu zamawiaj. Jednak zrobić własny growbox z szafki też możesz. Kup koc termiczny ratunkowy, albo lepiej folie mylar diamond.

Ok obczaiłem te ledy z linku, nawet by fajnie pasowały do tej szafki. Czyli do tego folia mylar. Pozostaje jeszcze kwestia wentylatora, od góry szafka prawie "sąsiaduje" z sufitem, od dołu jest wolna przestrzen kilkunastu cm. Jak zamonotować wiatraczki? Wystarczą te komputerowe, czy instalować filtr węglowy?

111.jpg

222.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zielone krainy

@trojkolorowy Jak nie będziesz miał filtru węglowego to w czasie kwitnienia czuć będzie rośliną w całym domu, a ten zapach bywa momentami szczególnie intensywny. Umiejscowienie szafki utrudnia dobre umiejscowienie wentylatorów, najlepiej, by wtłaczający był umiejscowiony , gdzieś na dole szafki , a wyprowadzający np. na przeciwległej ścianie boxa u góry. W tym wypadku chyba będziesz musiał na jednej ścianie wprowadzić dwa wentylatory, jeden u dołu ( wprowadzający), a drugi u góry ( wyprowadzający).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@trojkolorowy myślę że jak na górze szafki zamontujesz wyciąg a na dole albo wiatrak który wdmuchuje powietrze albo nawet wycięta dziura, zakryta jakąś kratka jak na komary. To będzie gites. Filtr zależy czy przeszkadza ci zapach a myślę że jak jest to kuchnia to później będzie przeszkadzał 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Zielone krainy @Piccolo
O kurde czyli to wcale nie jest takie proste, szczerze mówiąc słabo ogarniam remontowe sprawy i tych wentylatorów obawiałem się najbardziej. Czyli na dole dziura zakryta kratką na komary albo jakis skromny wdmuchujący wiatraczek, a na górze filtr węglowy który będzie pochłaniał intensywne zapachy. Dobra jakich narzędzi do tego potrzebuje żeby zrobić odpowiednie dziury na wiatraki, macie jakiś dobry tutorial(albo youtube albo instrukcja pisemna) dla takich nieogarów jak ja? Naprawdę nie jestem z wiertarką za pan brat.

Edytowane przez trojkolorowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zielone krainy

@trojkolorowy  Narzędzia potrzebne do nawiercenia otworów wentylacyjnych to wiertarka oraz "otwornice". Na tym forum znajdziesz fotorelacje z budowy "growboxa". Na przykład :

 

Edytowane przez Zielone krainy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...