Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć growerzy,

Mam automat Girl Scout Cookies.

Pomidorek ma 60 dni, a od 30 jest na flo.

Jego dolne liście zaczęły żółknąć i to żółknięcie postępuje do góry. Z tego co czytałem to jest to naturalny proces, ale... mam też dwia inne pomidorki młodsze zaledwie o 7 dni i one nie mają praktyczne żadnych żółtych i uschniętych liści. 

Karmię je plagronem terra bloom + pk13/14. Oczywiście stosuję dawki zalecane przez producenta i podlewam na zmianę z czystą wodą.

Pytanie do Was: te żółte liście to naturalna sprawa i mam się tym nie przejmować czy też powinienem jakoś interweniować?

IMG_20201206_125617.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Pożeracz światów  No wiadomo, że wystarczy , że dolejesz nawozu , ale też nie za dużo, dałbym trochę np. pół dawki polecanej i obserwował, jak zareaguje roślina, jak jej stan się poprawi to ok, wystarczy, jak nie to zwiększyłbym wtedy dawkę. Według mnie ważny jest umiar , bo jak lejemy, jakby jutra miało nie być to się wszystko psuje w doniczce i z rośliny niedowożonej roślina staje się przenawożoną, a to gorzej niż, jakby miało za mało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Azot chcecie dostarczać biohumusem i to jeszcze połową dawki? ?? dostarczy się jakieś 0.05 azotu xD

Rośliny podczas kwitnienia czy owocowania pobierają składniki odzywcze z lisci i po prostu żółką i usychają, bo liście już nie są im potrzebne.

Jak już chcesz dać azotu to kup w obi coś co ma duża ilość N, ale na pewno nie będzie to biohumus i połowa dawki ?

ewentualnie możesz zwiększyć dawkę terra bloom i odstawić pk 13/14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak teraz o tym myślę to może to być kwestia azotu. Jak rośliny były na wegu to dla GSC dawałem mniejsze ilości azotu niż do dwóch pozostałych roślin i rzeczywiście te dwie roślinki wyglądają zdrowiej 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AgaszkaB  Kobieto przyjrzyj się wyraźnie tej roślinie :D Jej do dojrzałości jeszcze daleka droga. W ostatnim stadium owszem topy wysysają wartości odżywcze z liści. A tej roślinie na zdjęciu powyżej jeszcze długa droga do dojrzałości. Dolałbym nawozu delikatnie, by nie popalić, a jak będzie za mało to doleje więcej, ale ja bym robił wszystko powoli i po trochę, by z nie dowożenia nie przejść do przenawożenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@Pożeracz światów Jak nie dawałeś nawozów z azotem tylko samo bloom + pk 13/14 to może być niedobór azotu.

Zarzuć podwójną lub potróją dawkę samego bloom bez pk 13/14 i zobacz czy azot się wyrówna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AgaszkaB Liście podczas kwitnienia faktycznie żółkną i usychają, dzieje się tak zazwyczaj po flushu przed ścinką ponieważ roślinie brakuje składników odżywczych w ziemi i pobiera je z liści. Ta ma przed sobą jeszcze z 2-3 tygodnie kwitnienia co najmniej, więc żółte liście świadczą po prostu o niedoborze który należy leczyć podając azot.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Just now, Zielone krainy said:

@AgaszkaB  Kobieto przyjrzyj się wyraźnie tej roślinie ? Jej do dojrzałości jeszcze daleka droga. W ostatnim stadium owszem topy wysysają wartości odżywcze z liści. A tej roślinie na zdjęciu powyżej jeszcze długa droga do dojrzałości. Dolałbym nawozu delikatnie, by nie popalić, a jak będzie za mało to doleje więcej, ale ja bym robił wszystko powoli i po trochę, by z nie dowożenia nie przejść do przenawożenia.

Przepraszam za wyrażenie, ale w dupie byłeś i gówno widziałeś.

Terra bloom ma 2/2/4

Pk 13/14

Łącznie daje im N 2 P 15 K 18

Na luzie może im dać nawet poczórną nawkę blooma. To jest prosta matematyka.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AgaszkaB Te cyferki przy NPK to procentowa ilość składników w nawozie. Nie, nie może dać poczwórnej dawki blooma. Pomijasz kwestię różnic w dawkowaniu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Just now, mikosz said:

@AgaszkaB Te cyferki przy NPK to procentowa ilość składników w nawozie. Nie, nie może dać poczwórnej dawki blooma. Pomijasz kwestię różnic w dawkowaniu. 

Bierzesz pod uwagę to, że roślina zwiększa tolerancję na nawozy i z czasem daje się ich coraz więcej?

Są to już duże rośliny, które trudno jest spalić nawozami.

@Zielone krainy Przynajmniej umiem używać nawozy

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AgaszkaB Oczywiście, że biorę. Dawka 400% czegokolwiek nie zrobi dobrze żadnym roślinom. Nie bez powodu producent określił dawkowanie tak jak określił. Weź pod uwagę, że zazwyczaj i tak na etykiecie podaje się za duże dawki, bo to po prostu się opłaca. Producenta nawozów nie obchodzą popalone rośliny klientów, ważne by nawozy szybciej się kończyły i żeby sprzedawało się więcej butelek. Już lanie 100% zalecanej dawki najczęściej kończy się podpaleniem, a co dopiero jej czterokrotność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AgaszkaB Umiesz używać nawozów? :D Kobieto ty wlazłaś tu, by ratować ludzi od uzależnień :D Teraz jesteś doradcą w hodowli roślinek, przed jakimi wcześniej chciałaś ratować ludzkość :D Roślina , jakiej zdjęcie jest na początku nie wygląda źle, ma niedobory azotu, ale nie są one wielkie , ja bym ją lekko ponawoził, by nie przesadzić. W końcu zawsze można dodać, a jak da się za dużo to już trzeba kombinować, przelewać glebę, by wypukać. Po co ? Dlaczego nie zacząć pomału i po trochę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Przecież to za jakieś 2-3 tygodnie idzie pod nóż,praktycznie można to uznać już za flush i walić samą wode.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Just now, mikosz said:

@AgaszkaB Oczywiście, że biorę. Dawka 400% czegokolwiek nie zrobi dobrze żadnym roślinom. Nie bez powodu producent określił dawkowanie tak jak określił. Weź pod uwagę, że zazwyczaj i tak na etykiecie podaje się za duże dawki, bo to po prostu się opłaca. Producenta nawozów nie obchodzą popalone rośliny klientów, ważne by nawozy szybciej się kończyły i żeby sprzedawało się więcej butelek. Już lanie 100% zalecanej dawki najczęściej kończy się podpaleniem, a co dopiero jej czterokrotność.

Dobra, z tą poczwórną dawką przesadziłam, ale potrójna mogłaby wejść bez problemu. 100% zalecanej dawki popali młode rośliny i daje im się zmniejszone dawki, zazwyczaj od 50%, które stopniowo się zwiększa. Jak masz już dużą rośline to na luzie możesz dawać powyżej 100% zalecanej dawki, a czasami witaminowego szota z 200-300% dawką. Oczywiście bez pk 13/14

 

2 minutes ago, Zielone krainy said:

@AgaszkaB Umiesz używać nawozów? ? Kobieto ty wlazłaś tu, by ratować ludzi od uzależnień ? Teraz jesteś doradcą w hodowli roślinek, przed jakimi wcześniej chciałaś ratować ludzkość ? Roślina , jakiej zdjęcie jest na początku nie wygląda źle, ma niedobory azotu, ale nie są one wielkie , ja bym ją lekko ponawoził, by nie przesadzić. W końcu zawsze można dodać, a jak da się za dużo to już trzeba kombinować, przelewać glebę, by wypukać. Po co ? Dlaczego nie zacząć pomału i po trochę?

 

Jak Ty chcesz uzupełniać niedobory azotu połową dawki biohumusa, weź już przestań.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Just now, mikosz said:

@AgaszkaB Zapominasz o tym, że w feeding chartach  zalecana przez producenta dawka rośnie z każdym tygodniem życia rośliny. 

Ty zapominasz o tym, że feeding chart jest robiony dla całej linii nawozów, gdzie producent zakłada, że używasz jeszcze kilka jego produków równocześnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...