Skocz do zawartości
zielonyjamajczyk

Suszenie - optymalna wielkośc.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć koledzy i koleżanki. 

Buduje aktualnie boks pod suszenie, nasuwa mi się kilka pytań. 

Jaka będzie optymalna wielkość boksa do utrzymania względnych warunków ?

Wiadomo, wszystko zależy od ilości towaru do obrobienia. Aczkolwiek w projekcie mam karton z wlotem pasywnym u dołu, oraz zasłonięcie go od środka by powietrze wchodziło idealnie po podłożu i rozchodziło się do góry gdzie będzie wentylator wyciągowy również poprzedzony kartonem z dziurami małymi, by nie działał swoim pędem powietrza za mocno. Oczywiście to już po taniości, jakiś wentylator komputerowy, może do tego prosta konstrukcja filtra węglowego z okapu. 

Co myślicie o takim 40x40x40 ? 

Ogólnie poszukuje ciekawych info, by stworzyć idealne warunki do powolnego suszenia. 

Uważam że spokojnie mogę zapanować nad warunkami między 40-60 % wilgotności. 

Ale jakiś pochłaniacz wilgoci ?

 

No nie wiem, ktoś coś przyjaciele ? 

O to wstępny projekt 

image.png.a42f0383ce971a5a3e9378f16294d708.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tego oczywiście wentylator z zasilaczem regulowanym, by trochę mieć możliwości ingerencji w powietrze. Ewentualnie pochłaniacz wilgoci.

Ciemnia 100 %. No czekam na wasze propozycję. 

Edytowane przez zielonyjamajczyk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zielonyjamajczyk ja bym nie zasłaniał tylko może jakiś mieszający wentyl wstawić

tak jak wspomniałeś zależy ile będziesz miał towaru bo jak dużo to możesz nie pomieścić

Edytowane przez Szym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wstawie sam mieszający to nie mam nic do możliwości regulacji. Gdy jakikolwiek pojawi się problem z temperaturą, a w zimie różnie bywa z rozkręcaniem grzejników, a mam tylko jedno pomieszczenie to nic nie będę mógł zmienić oprócz ewentualnie wyciągnięcia tego mieszającego.  A tak to zawsze mogę mu dać mniejszą moc bądź większą.  Dlaczego chce zasłaniać ? By zbytnio nie wyszło że te na dole za szybko będą suszone w stosunku do tych na górze. Chciałem przez odpowiednią ilość otworów w dole i z boku stworzyć idealne ruszanie się powietrza w środku. 

Przy mocna wentylacja może zbyt szybko pozwolić na uwalnianie się wody z topów.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zielonyjamajczyk Mam dla ciebie lepsze rozwiązanie. Jeśli już zdecydowałeś się na wydawanie pieniędzy na materiały i wentylator to zerknij na coś takiego jak WeDryer. Jest to siatka (o różnych rozmiarach do wyboru) do suszenia która nie przepuszcza do środka światła i ma wbudowany wentylator który równomiernie rozprowadza powietrze po wszystkich piętrach na których się suszą topy. Z tego co pamiętam masz tam nawet filtr węglowy.  PapaJoint z tego korzysta i polecał w którymś odcinku. 

Edytowane przez mikosz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zielonyjamajczyk Miałem na myśli rozwiązanie prostsze. Ale szanuję za podejście, też mnie jarają takie prace. Kiedyś poszukam i wam wrzucę zdjęcia mojego pc growboxa którego zbudowaliśmy z ziomkiem jak mieliśmy po 15 może 16 lat. Do dziś uważam, że wyszedł nieźle. Szkoda tylko, że z uprawy w nim nic nie wyszło bo rodzice narzekali na hałas wiatraków w nocy i musiałem wyłączyć sprzęt co poskutkowało śmiercią mojego AK47 Auto w wieku 2 dni. Przynajmniej mogę się chwalić, że wykiełkowałem pierwsze nasionko w tak młodym wieku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

 

Ten się spisuje świetnie tylko spisuje się dobrze na jeden krzak więc w zależności od tego ile chcesz krzaków na raz suszyć o tyle pomnóż wielkość kartona

Dodam że suszy dobrze szybko i bez żadnych osuszaczy. Jakiś max tydzień i masz gotowe palonko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...