Skocz do zawartości
Notrex

Growbox domowej roboty - pierwszy raz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam bardzo serdecznie :)

Chciałbym sobie wyhodować pierwszą roślinę, mam trochę strychu w domu i chciałbym tam umieścić growboxa domowej roboty. Mam po starych meblach trochę płyt i byłbym w stanie zrobić z tego growboxa hmm, 40x40x120, maksymalnie 60x60x120 lecz wydaje mi się, że na jedną roślinkę na luzie styknie 40x40x120. W środku pomalowałbym je na biało. Wentylacją zajęły by się wentylatory komputerowe podpięte pod 5V - dadzą radę? Proszę, żeby w tej kwestii mi ktoś pomógł :)

Chciałbym umieścić też filtr węglowy, żeby nie było na strychu nadmiernie czuć ;) Proszę też o pomoc w wybraniu oświetlenia - tutaj nie mam najmniejszego pojęcia jakie wybrać. Chcialbym się dowiedzieć co i jak wybrać, konstrukcją się już na luzie zajmę :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, 40x40 spokojnie starczy na jedną.

Zasilacz do wiatraków 230V na 12V output 2,5A

Na filtr węglowy spokojnie starczy mata węglowa złożone na parę warstw.

Oświetlenie jest od zajebania - kwestia funduszy w tym rachunków za prąd. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok więc wiatraki będą zasilane starym zasilaczem komputerowym, chyba że wymyślę coś innego. Mata węglowa za wentylatorem wylotowym wystarczy? Sprawdzę to, bo zdecydowanie tańsze niż filtr.

Oświetlania wiem, że jest mega duży wybór, tylko nie wiem jaką moc ani nic. Będę sadził pewnie jakiegoś automata, tylko na własny użytek. Nie potrzebuję przepotężnych zbiorów, ale żeby rachunki za prąd nie były większe, niz to co wyrośnie ? W prądzie mam taryfę nocną, w nocy tańszy prąd - jest możliwość świecenia 18/6 ale ciemność roślinie zrobić, gdy na dworze jest dzień?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@Notrex zależy ile masz funduszy na lampę. Co do wentylatora sprawdź na wentylatorze napięcie głównie są na 12V ale zdążają się też mniejsze. Filtr węglowy możesz zrobić tanim kosztem. W dziale majsterkowicz dodałem temat tani filtr węglowy wiem że się sprawdza i jest od razy z wentylacja i tanim kosztem

@Notrex zasilacz komputerowy zajmuje dużo miejsca znajdź jakiś zasilacz od laptopa czy coś w tym stylu tylko pacz żeby napięcie było to samo co na wiatrakach 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze nie wiem ile trzeba wydać na lampę 200zł? 300zł? Myślę, że tyle wystarczy. Ledy biorą pewnie najmniej prądu.

Dzięki za wskazówkę, co do filtra. Sprawdzę ?

W sumie mam bardzo dużo zasilaczy 12v 2A, takich zwykłych. Nadadzą się

Uszczelnienie growboxa na łączeniach płyt silikonem będzie ok?

Edytowane przez Notrex

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Notrex

1. Oświetlenie: https://ledam.pl/product/panel-cree-cxa2520-grow-led-35w

 

2. PSU pod wiatraki: https://allegro.pl/oferta/zasilacz-230v-do-wentylatorow-komputerowych-12v-7411969178?reco_id=41272d22-ded8-11ea-9092-b02628cf2f00&sid=041047f9c36843e364ecb91b45c568a2755aa386fe7e14ee7421a14291fbf951

 

Co do łączenia, to ja łączyłem szczeliny zwykłą taśmą pakunkową. Było git.

U mnie mata węglowa się sprawdziła w 100% (koszt 24 zł). Protip: jak będziesz otwierał boxa to wyłącz wentylacje, bo będzie Ci wydmuchiwało powietrze (przy wylocie zawsze spowalnie, a wlotowy ładuje szybciej).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo panowie. Będę działał w temacie, jak będę miał wątpliwości to na pewno tu jeszcze napisze! Piona

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedno pytanie mam, jutro prawdopodobnie biorę się za docinkę tych płyt meblowych, będą skręcone wkrętami, dodatkowo dam kątowniki małe. Drzwi na zawiasach i czym je uszczelnialiście? Uszczelka jak do okien a może coś innego?

Drugie pytanie, mam wentylatory komputerowe 120 i 140mm po kilka sztuk. Jak i ile ich użyć? Widziałem w fotorelacjach, że niektórzy dają tylko na wylot u góry, a wlot jest pasywny u dołu. Czy może też dać tam wentylator?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@Notrex Uszczelka do drzwi Sie nada. Wentylacja zależy od ciebie daj jakiś mieszający w środku wylotowy też z filtrem a na dole możesz dawać ale nie musisz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Notrex trochę prowizorka taki filtr, niektórym to zdaje egzamin niektórym nie, zależy chyba od jakości tego filtra i warstw ile się da 

Edytowane przez Szym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może coś takiego?

https://allegro.pl/oferta/filtr-weglowy-magnum-grow-box-9586433727

https://allegro.pl/oferta/filtr-weglowy-hps-growbox-fi-100-75-150m3-h-9424190910

 

Tylko nie mam pomyslu jak ten wentylator połączyć ze zwykłym wentylatorem, musiałbym z jakąś rurą kombinować

Edytowane przez Notrex

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Notrex napisał:

Tylko nie mam pomyslu jak ten wentylator połączyć ze zwykłym wentylatorem

wentylator z filtrem Ci chodzi? kup przewód wentylacyjny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Tester napisał:

wentylator z filtrem Ci chodzi? kup przewód wentylacyjny

Wentylatory chciałbym komputerowe, mam kilka sztuk 120mm, zrobiłbym z nich wylotowy i mieszający. Ten przewód w sumie jakoś bym zamontował do wentylatora PC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@Notrex  zrób sobie tak i masz z głowy łączenia filtry i wentylację bo masz wszystko w jednym z wentylatorów pc i tanio

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Seba691 rozumiem że filtr węglowy jest tylko dookoła, w środku ma być przelot - wolna przestrzeń która jest pomiędzy wentylatorami? Zawsze byłem głupi z fizyki i się zastanawiam jak to działa ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nadal się rozumiem jak to działa ale to sprawdzę. Zwykły filtr do okapów jak wysłałem gdzieś w linku wyżej będzie ok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zwykły filtr do okapow ja miałem z każdej strony podwójną warstwę. Tylko pamiętaj że powietrze łatwiej ciągnąć niż tłoczyć więc z jednej strony filtra dajesz od zewnątrz z drugiej od środka w zależności od kierunku w którym wentylator wieje. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...