Skocz do zawartości
poczatkujacygrower

Proszę o porade w sprawie LED.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć :ganjamon:

Aktualnie robię zakupy na nową uprawę pomidorków i brakuję mi najważniejszego elementu czyli słoneczka. Bardzo proszę osoby doświadczone przy pracy z ledami o poradę na zakup konkretnych modeli LED do 600/900 zł tak a żeby dały rade oświetlić box o wymiarach 60x60x140. Nigdy nie robiłem grow na ledach i to będzie mój pierwszy raz. Nie chce na początku zrobić błędu i kupić coś co może przysporzyć jedynie problemów. Zalezy mi na oszczędnym działaniu lampy tak do 150/200 W. Nie wiem co dokładnie dobrac na taki wymiar boxa, nie wiem rowniez ile (W) jest potrzebne oraz ktore lampy beda najlepszym wyborem oraz czym sie roznia te za 2.5k od tych za 700/900 ? Dodam ze planuje w tym boxie postawić 4 donice o wymiarach 25x25 7 litrow pojemnosci. Zalezy mi na konkretnym plonie.

 

Co do mojego doświadczenia udało mi się rok temu na lampie CFL 150W w boxie 40x40x140 zrobić lemon haze automata na 40g co było super wynikiem bez ph metra xd

Chciałbym zainwestować w profesionalny sprzęt którym bede mógł działać na kolejne 5-10lat ?

 

 

Z gory dzięki za wasze opinie, porady 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszelkie porady,

@doominik czesto wspominasz w postach o tym ledzie.

http://marshydro.eu/collections/ts-series/products/ts-1000

Powiedz mi czy spisałby się na boxa 60x60?

Mysle ze taki led byłby dla mnie najlepszy ale nie jestem pewien, pierwszy raz będę z tego korzystał. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minutes ago, poczatkujacygrower said:

Dzięki za wszelkie porady,

@doominik czesto wspominasz w postach o tym ledzie.

http://marshydro.eu/collections/ts-series/products/ts-1000

Powiedz mi czy spisałby się na boxa 60x60?

Mysle ze taki led byłby dla mnie najlepszy ale nie jestem pewien, pierwszy raz będę z tego korzystał. 

Mam w domu w sumie 4 panele z tej serii i są ok, ale do najlepszych im jeszcze brakuje. Dam wymieniam 2x tsw2000 i jedna cmh na 3x te migro aray 240W, a do nowego namiotu zamówione mamy lumatek. Ta po prostu lepsze, zarówno pod względem jakości światła jak i wydajności, gwarancje też maja lepsza. 
mars jest tańszy, ale są lepsze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@poczatkujacygrower Będziesz zadowolony. Ja nie mogę się już doczekać na swoje. Te panele to taka sama technologia jak lumatek z linii pro. 
zwróć tylko uwagę, że na praktycznie każdy dobrej panel trzeba trochę poczekać. Ja dostałem maila od migro, że zaczynają wysyłać dopiero od 10go, podobnie z lumatek, a pew ordery robiliśmy w pierwszej połowie lipca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minutes ago, Bimbrownik said:

@doominik @poczatkujacygrower

Panowie wiem, że się powtarzam i mogę być nudny ale te panele są na Samsung LM301B czyli te same co Spider Farmer, a SF jest poprostu tańszy

Testy polazuja, że jednak lumatek i reszta są bardziej wydajne. 
mną UK420 wszyscy są mega zadowoleni z lumatek/maxibright. Migro jeszcze nikt nie dostał 

Edytowane przez doominik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@doominik widziałem Samsung LM301B i LM301H, może to takie sortowanie, a może właśnie większe Waty na zasilaczu. Podziel się spostrzeżeniami jak się dodłubiesz. Ciekawy temat jednak dla mnie prundy to czarna magia. Widzę wykresy spektrum, porównam z innym, poczytam opinie i musi mi to wystarczyć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Bimbrownik dzięki za odpowiedz.

Panowie doradźcie, bo jeszcze nie dokonałem zakupu. Nie będzie lepszy rozwiązaniem zakupić https://www.spider-farmer.com/collections/all/products/sf-1000-led-grow-light do mojego boxa? Jest to różnica 400 zł a jednak zawsze lepiej zaoszczędzić jeżeli ma działać to tak samo. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Bimbrownik znalazłem takie małe opracowanie na uk420:

 

Not every led is the same! Just because it says lm301b, it doesnt mean they are all equal.

 

Each led has a flux and a voltage bin. With the flux bin we want the highest possible, as we get the most Flux per watt then. With the voltage bin, we actually want the lowest as volts x amps = watts and with leds, we want as little wattage as possible, whilst still retaining the high flux out put. 

 

So heres a screen shot of the samsung component calculator. This is basically a digital datasheet for manufacturers. We are not using lumens here as a metric, just as a scale to show how the numbers change. As we are working with the same SPD it all scales the same.

 

Both cases we use the lm301b led with the same current and electrical/optical losses/spectrum/cri/temps.

 

Case1 (left column) we use the highest flux bin and the middle voltage bin. This is the most common and if your are lucky you might get this.

Case2 (right column) we use the highest flux bin and the lowest voltage bin. This is what HLG uses on their quantum boards and i believe this is very hard to get.

 

As you can see from this table, by using the lower voltage bin we draw less at the wall, in turn, upping the efficiency of the system.

 

Both systems output the same flux, its only the system efficiency that goes down as the voltage is lower.

 

large.5ba205b7b97c0_Voltagebinsandcheatingthesphereinfo.jpg

 

 

Now onto temps.

 

When we get a system (not a board) sphere tested. A thermocouple will be attached to the light and left to reach temp BEFORE testing. This ensures the correct temp/voltage is reached and gives accurate numbers. As you can see, when a flash test is performed (design 1)  the efficiency is much higher, as the temps increase (Design 2-3) the efficiency gos down.

 

Also note the electrical and optical losses that nobody seems to take off there estimates. 

 

SYSTEM LEVEL EFFICIENCY means just that. Its at system level, at a temp the system would be running at.

 

czyli samo to, że ktoś ma diody lm301b to tylko połowa sukcesu. Liczy się jeszcze reszta zestawu i jakto jest złożone. 

@poczatkujacygrower Nawet jeśli migro jest lepszy, to nie będzie to duża różnica, a tak na prawdę nikt ich jeszcze nie dostał, wiec na razie to tylko to, co podaje sam producent. Ja już zamówiłem, bo gość jest jednym z najbardziej wiarygodnych w tym temacie. 
spider jest sprawdzony i jak nie jest to uprawa komercyjna to w sumie te 400pln różnicy to trochę by ci się zwracało 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@poczatkujacygrower z tego co pisze @doominik to nie będzie to samo ale jak na mały grow wystarczy zwłaszcza jak dopiero zaczynasz. Pamiętaj, że nawet jeśli kupisz lampy za 1000€ to rośliny same nie urosną. Wybierz coś sprawdzonego i w miarę taniego bo różnicy w takiej malej i pierwszej uprawie nawet nie zobaczysz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...