Skocz do zawartości
Amnumnate

Chlebek bananowy na oleju kokosowym [vege]

Rekomendowane odpowiedzi

Nie jestem vege, ale znajomi mnie poprosili o taki wypiek więc wykombinowałem coś szybkiego, prostego i smacznego.

Na początek trzeba przygotować olej kokosowy. Należy wziąć pod uwagę, że jest to przepis pod leczniczy olej więc warto zwiększyć ilość dodawanego suszu.

Gdy olej już gotowy bierzemy się za ciasto.

Przepis skopiowałem gdzieś z neta i delikatnie zmodyfikowałem.

SKŁADNIKI:

2 duże, dojrzałe banany
260 gr mąki typu 450 lub 500
150 gr cukru (jaki lubisz)
20 gr kakao bez cukru
1 łyżeczka sody oczyszczonej
szczypta soli
60 ml oleju kokosowego
80 ml mleka roślinnego
6 łyżek gorącej wody
+ foremka na keks

Ja zazwyczaj daję o jednego banana więcej. Ilość cukru zależna od tego jak słodkie lubisz. Na początek polecam zrobić jak w przepisie. Warto, żeby mleko było lekko ciepłe. Gdy jest zimne przy mieszaniu składników to olej kokosowy wraca do stałej konsystencji przez co jest gorzej wymieszany ze wszystkim. Mleko nie musi być roślinne jeśli nie chcesz jeść wegańskiego.

PRZYGOTOWANIE:

Piekarnik rozgrzewamy do 180°C

W dużej misce mieszamy mąkę z sodą oczyszczoną i szczyptą soli. Osobno, dokładnie rozgniecione widelcem banany, cukier, olej i mleko roślinne.

Mokrą mieszankę dodajemy do mąki i mieszamy do otrzymania jednolitej masy. W tym momencie można dorzucić też ewentualne dodatki – orzechy, suszone owoce…

Tak powstałe ciasto dzielimy na dwie części – do jednej dodajemy kakao rozpuszczone w 3 łyżkach gorącej wody (kakao trzeba porządnie wymieszać z wodą), do drugiej pozostałe 3 łyżki gorącej wody. Obie dokładnie mieszamy 

Foremkę smarujemy olejem i opruszamy mąką (ja ten krok pomijam bo mam dobrą foremkę)

Wlewamy ciasto, po trochu, naprzemiennie, jasną i ciemną mieszankę.

Pieczemy przez 45 minut (zeleży od piekarnika, trzeba sprawdzić po 45 minutach i stwierdzić czy nie lepiej, żeby jeszcze się piekło).

Odstawiamy do ostygnięcia, po czym wyjmujemy z foremki.

W lodówce może stać spojnie 5 dni i dalej będzie dobre. Można też mrozić.

 

Sam osobiście nie palę już od lat, ale czasem robię wypieki dla znajomych i sam troszkę zjadam.

Jeśli boisz się, że nie wyjdzie to pierwszy raz zrób z olejem kokosowym bez dodatku zioła.

Smacznego. ?

20200626_171840.jpg

20200624_163323.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać coś co wydaje się oczywiste. Olej kokosowy musi być w stanie ciekłym. Można go stopić nagrzewając piekarnik jednocześnie pilnując aby nie był tam zbyt długo. Ja zawsze trzymam swój olej poza lodówką więc latem jest cały czas w stanie ciekłym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Farmerka Żelek jeszcze nie robiłem, ale są w planach tak samo jak lizaki. Poza ciastami do tej pory robiłem tylko czekoladę. Wyszła smaczna, ale nie taka twarda jak sklepowa. W planie mam też ciasto na pizze. ?

Kumpel przywiózł mi dzisiaj z Polski spirytus i zrobię jedną butelkę Green Dragona na próbę z kupnym ziołem. Reszta butelek poczeka na własne zbiory. ?

Jak Ci wyszły te żelki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...