Skocz do zawartości
FatherMichael

Sadzonka bardzo wolno rośnie

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka

Poszukuję rozwiązania mojego problemu w necie i u nas i na anglojęzycznych stronach, ale nic sensownego nie udało mi się ustalić.

Moja sadzonka rośnie (moim zdaniem) dosyć wolno. Gdy porównuję zdjęcia w sieci, powiedziałbym, że bardzo wolno.

Na dzień dzisiejszy wygląda tak:

spacer.png

spacer.png

spacer.png

Dziś ma 26 dni od momentu gdy wystawiła lebek z ziemi. Z początku nie było jej łatwo, bo miała słabe światło, wyciągała się w górę. Zmieniłem żarówkę LEDową na mocniejszą lampę LED i zanim udało mi sie ustalić dobrą odległość między lampą a roślinką doznała poparzenia światłem (światłem, nie temperaturą).

Od dwóch tygodni światła ma idealną ilość i rzeczywiście zaczęła się rozkrzewiać. Ale trwa to w nieskończoność, poza tym zwróćcie uwagę jaka jest poskręcana i powykrzywiana :/. Może po prostu nic z niej już nie będzie, za bardzo dostała w tyłek tym poparzeniem światłem?

W ramach eksperymentu posadziłem drugie nasionko (to już od tygodnia jest sadzonką), ale powiedziałbym, że też dosyć wolno rośnie.

spacer.png

spacer.png

Może panikuję, nie mam doświadczenia :).

Szczegóły:

  • odmiana Auto Mazar
  • ziemia do kwiatków z OBI
  • temperatura 22-25*C (i w dzień i w nocy)
  • wilgotność 50-60%
  • światło 18h jasno + 6h ciemno
  • podlewanie - jak jest sucho, często nawet na drugi dzień po zauważeniu suchej ziemi. Woda pH = 6.0
  • wentylator mieszający powietrze, ale nie wiejący bezpośrednio na rośliny, przynajmniej raz dziennie przewietrzam pomieszczenie powietrzem z zewnątrz
  • przechowywane są w pomieszczeniu gdzie nocą mają absolutną ciemność (brak okien)
  • nie używam żadnego growboxa, leżą sobie po prostu na podłodze

Będę baaaardzo wdzięczny za wszelkie pomysły i porady. Być może chodzi o jakąś głupotę, której nie zauważam.

Edytowane przez FatherMichael

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@FatherMichael Twoja dziewczyna to mutant i nic z niej nie bedzie. Mialem kilka takich, i az sie dziwie ze ona Ci rosnie, powoli ale rosnie. Moje wybijaly na 5 cm nad ziemi i calkowicie zatrzymywaly sie w zwroscie. Tak ze nie marnowal bym na ten krzak czasu i energi.


Happiness is not good enough for me. I demand euphoria !!!

Moje Porady sa darmowe, ale pamietaj że korzystasz z nich na wlasna odpowiedzialność 🤣 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za porady.

@CheMsKuN Na razieją trzymam pod lampą obok tej młodej, nic nie tracę a może się czegoś nauczę na jej przykładzie. 

@Tester Co do growboxa to właśnie się nad nim zastanawiam. Zbieram wiedzę i próbuję określić co właściwie mi da jego posiadanie. Nie mam problemu z absolutną ciemnością nocą, warunki temperaturowe stabilne, w dzień wystarczająco światła...

Edytowane przez FatherMichael

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i ziemia raczej nie do zwykłych kwiatków z Obi, tylko jakaś z pelitem, do pomidorów albo z profesjonalnego "warzywniaka"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minutes ago, caryca said:

no i ziemia raczej nie do zwykłych kwiatków z Obi, tylko jakaś z pelitem, do pomidorów albo z profesjonalnego "warzywniaka"

Hej. Jest jak piszesz - przesadziłem tę karłowatą do ziemi zmieszanej z perlitem, a przede wszystkim kupiłem luksomierz. Okazało się, że po prostu dostawała za mało światła. Lampa poszła niżej i po paru dniach cud. Nie urosła oczywiście jakaś kolosalna, ale zakwitła, dojrzała, poszła do ścięcia :).

Dzięki, pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...