Skocz do zawartości
bonboklat

amatorska uprawa - prośba o pomoc/konsultację

Rekomendowane odpowiedzi

Hej! Amatorsko posadziłem 3 roślinki (nasionka automaty) i obecnie wyglądają tak jak na zdjęciach (po 10 dniach od wykiełkowania). Widać, że coś jest nie tak, bo chyba za bardzo się wyciągnęły.. 

Bardzo proszę doświadczonych growerów o pomoc/poradę.. żeby uratować te roślinki. Domyślam się, że trzeba już przesadzić do większych donic i zapewnić lepsze światło.. lampa? 

Roślinki trzymam na parapecie. Dodam jeszcze, że wykiełkowało mi 6 nasion, ale tylko trzy dały rośliny po wrzuceniu do doniczki.. reszta padła, nie urosła.. może za dużo podlewałem ?

Człowiek uczy się na błędach, ech...

20200511_084041.jpg

20200511_084109.jpg

20200511_084145.jpg

20200511_084156.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze w doniczkach masz bloto, za obficie podlewasz, no i po drugie z sadzonek zrobily Ci sie koszykarki, potrzebujesz wiecej swiatla. Skoro chcesz je trzymac w boxie (indoor), to i tak musisz zainwestowac w jakies sensowne swiatlo.


Happiness is not good enough for me. I demand euphoria !!!

Moje Porady sa darmowe, ale pamietaj że korzystasz z nich na wlasna odpowiedzialność 🤣 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po drugie, ta czarna doniczka w której masz dwie rośliny to może na szczypiorek się nadaje ale nie na dwie takie rośliny. Miałem dwie w jednej donicy ale miała z 10L. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Wentyl Generalnie 2 planty w jednej donicy to slaby pomysl, duze problemow to za soba ciagnie. @bonboklat Przesadz te sadzonki do docelowych doniczek, zakop je po szyje i daj im wiecej swiatla.


Happiness is not good enough for me. I demand euphoria !!!

Moje Porady sa darmowe, ale pamietaj że korzystasz z nich na wlasna odpowiedzialność 🤣 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Wentyl napisał:

Po drugie, ta czarna doniczka w której masz dwie rośliny to może na szczypiorek się nadaje ale nie na dwie takie rośliny. Miałem dwie w jednej donicy ale miała z 10L. 

Okey, cenny koment. Czyli przesadzamy do doniczek docelowych? 30l będzie ok? Czy podczas przesadzania trochę głębiej je wsadzić, żeby nie były takie wystrzelone? 

 

13 minut temu, CheMsKuN napisał:

Po pierwsze w doniczkach masz bloto, za obficie podlewasz, no i po drugie z sadzonek zrobily Ci sie koszykarki, potrzebujesz wiecej swiatla. Skoro chcesz je trzymac w boxie (indoor), to i tak musisz zainwestowac w jakies sensowne swiatlo.

Rozumiem, że jeżeli chcę je trzymać w domu, to albo parapet i słońce, albo growbox i lampa? Czy po prostu zainwestować w lampę i je doświetlić? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@bonboklat parapet i słońce to zły pomysł. Będziesz miał patyka z jednym gramem małych okruchów. Sam początkowo miałem na parapecie i była taka jak twoje wyciągnięta i chuda jak wrzuciłem pod lampę (która i tak nie jest profesjonalna) to od razu zauważyłem różnicę. A donice po 7l na każdą wystarczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze @EneDue  parapet to najgorsza z mozliwych opcji. Donice na automaty 7-8L, zakop tam panny po same listki.@bonboklat Jakiego masz boxa i ile chcesz wydac na oswietlenie ?


Happiness is not good enough for me. I demand euphoria !!!

Moje Porady sa darmowe, ale pamietaj że korzystasz z nich na wlasna odpowiedzialność 🤣 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@CheMsKuN wydaje mi się że raczej pytanie powinno brzmieć ile chcesz wydac na wszystko potrzebne do uprawy? Coś czuję że kolega kupił nasiona i liczył na to że nic więcej nie trzeba

@bonboklat jeśli chcesz oszczędnie to skorzystaj z foli warzywnej. Tylko pamietaj o solidnym podlewaniu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, EneDue napisał:

@bonboklat parapet i słońce to zły pomysł. Będziesz miał patyka z jednym gramem małych okruchów. Sam początkowo miałem na parapecie i była taka jak twoje wyciągnięta i chuda jak wrzuciłem pod lampę (która i tak nie jest profesjonalna) to od razu zauważyłem różnicę. A donice po 7l na każdą wystarczy

Gites, dzięki za poradę. Zaraz jadę po doniczki i przesadzam ? Z tą "nieprofesjonalną" lampą to jak? 

 

2 minuty temu, CheMsKuN napisał:

Tak jak pisze @EneDue  parapet to najgorsza z mozliwych opcji. Donice na automaty 7-8L, zakop tam panny po same listki.@bonboklat Jakiego masz boxa i ile chcesz wydac na oswietlenie ?

Boxa nie mam, oświetlenie raczej z tych tańszych.. czy wogóle jest to jakaś opcja, że roślinki będą zwyczajnie w pokoju, a nad nimi lampa? Czy box jest jednak potrzebny? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
2 minuty temu, CheMsKuN napisał:

@EneDue  Czyli standardowo, nic nowego tu na forum ?

hehehe no bądźcie wyrozumiali dla początkujących amatorów ?  no tak, poczytałem o automatach i pewnie źle to zinterpretowałem.. bo jednak wymagają więcej pracy i opieki, nie zadzieje się samo.. ?

 

Edytowane przez bonboklat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@bonboklat  Bez boxa sie nie obedziesz, nie ma takiej opcji. Do tego potrzebujesz, wentylacje (wentylator wyciagajacy, wentylator mieszajacy, filtr powietrza i rury zeby to wszystko ze soba polaczyc), , termometr a najlepiej mini stacja pogody zeby mierzyc wilgotnosc pow., sensowne oswietlenie. no i nawozy. To jest takie minimum jakie potrzebujesz  jako grower.


Happiness is not good enough for me. I demand euphoria !!!

Moje Porady sa darmowe, ale pamietaj że korzystasz z nich na wlasna odpowiedzialność 🤣 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, CheMsKuN napisał:

@bonboklat  Bez boxa sie nie obedziesz, nie ma takiej opcji. Do tego potrzebujesz, wentylacje (wentylator wyciagajacy, wentylator mieszajacy, filtr powietrza i rury zeby to wszystko ze soba polaczyc), , termometr a najlepiej mini stacja pogody zeby mierzyc wilgotnosc pow., sensowne oswietlenie. no i nawozy. To jest takie minimum jakie potrzebujesz  jako grower.

mam ministacje pogody, to juz cos ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-+-Na 3 krzaki bralbym boxa 0.36m2 (60x60), bedziesz mial jeszcze miejsce na nawilzacz pow. jesli sie na niego zdecydujesz. Kup sobie hps 150W, tani i dobry sposob na oswietlenie.

@bonboklat


Happiness is not good enough for me. I demand euphoria !!!

Moje Porady sa darmowe, ale pamietaj że korzystasz z nich na wlasna odpowiedzialność 🤣 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, EneDue napisał:

Chyba że skorzystasz z tej foli na warzywa. Ja tak trzymałem roślinę i wyrosła bestia

Początkowy plan był taki, żeby urosły w domu a potem je przenieść do szklarni.. tam jest ciepło i dużo słońca przez cały dzień (jak nie ma zachmurzenia oczywiście ? ). I chyba w tym kierunku jednak pójdę.. czyli przesadzamy w doniczki i do szklarni? Czy w szklarni bezpośrednio do ziemi przesadzić? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...