Skocz do zawartości
nieznasz

Kilka pytań od początkującego

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Wszystkim!
Mam doświadczenie z kilkoma roślinkami, ale nie wyszło to najlepiej, miałem problemy z odpowiednią wilgotnością i ostatecznie okazało się również, że w korzeniach wykształcił się grzyb (pewnie przesadziłem z podlewaniem). Teraz zmieniam miejsce, uzupełniam wiedzę i chcę, aby wyszło mi coś na prawdę dobrego. 
Przeczytałem kilka wątków, także to nie jest też tak, że piszę od razu bo chcę mieć na gotowo wszystko, ale chcę się upewnić i doradzić w pewnych kwestiach.

Cel? Jak najlepsze jakościowo i jak najwięcej, także raczej standardowy.
Fundusze? Nie powiem, że są nieograniczone, ale jestem w stanie zainwestować we wszystko co zrobi różnicę i warto, a także co ma sens w rękach osoby początkującej.

1. Oświetlenie
Planuję kupić Lampę HPS 400W (czyli 50000-55000 lumenów?) zgodnie z wymaganiami, że na 1m2 powinno przypadać 50000 lumenów. Czytałem, że takie lampy dają sobie świetnie radę i w fazie wegatatywnej i kwitnienia. Mam też świadomość, że lepiej rozbijać te fazy na oddzielne lampy czyli typu HPS i MH, ale czy różnica jest tak duża?
Nie wiem gdzie zamawówić gotowy zestaw, kilka stron ma niedostępne produkty, nie chcę też promować innych stron, jednak chciałbym, abyście ocenili zakup, więc moja propozycja to:
https://www.growbox.pl/product-pol-919-Zestaw-HPS-400W-Lumatek-GiB-Lighting-PRO-V-T-400W-Odblysnik.html

Jeśli macie jakieś inne propozycje chętnie rozważę.

2. Otoczenie.
Mam na myśli to, że przeznaczone miejsce to pomieszczenie goła podłoga (beton) i ściany, więc czy powinienem obłożyć je jakimś materiałem(styropian, drewno, cokolwiek) czy to nie ma znaczenia?

3. Przepływ powietrza.
Rozumiem, że rośliny powinny mieć dostęp do świeżego powietrza oraz opływ powietrza powinien być też odpowiedni. Czy rozstawienie: 1 wiatrak w górnej części ściany za roślinami do wywiewania powietrza i 1 wiatrak przy wejściu ustawiony w stronę roślin do nakierowania świeżego powietrza, będzie wystarczające?

4. Nasiona.
Polecacie jakieś konkretne nasiona na początek przygody? Skąd zamówić? Biorąc pod uwagę metraż 1m x 1m, ile najrozsądniej zakupić?

5. Książka.
Może macie jakąś książkę do polecenia na temat uprawy, ale póki co nie interesuje mnie uprawa hydroponiczna.

6. Inny sprzęt.
Tzn. czy oprócz oświetlenia, wentylatorów, warto zakupić coś innego? 

Dzięki wielkie za wszelką pomoc, postaram się ją wykorzystać jak najlepiej ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, nieznasz napisał:

Mam też świadomość, że lepiej rozbijać te fazy na oddzielne lampy czyli typu HPS i MH, ale czy różnica jest tak duża?

dużej aż takiej nie ma 

25 minut temu, nieznasz napisał:

jednak chciałbym, abyście ocenili zakup

no zestaw ok

25 minut temu, nieznasz napisał:

Mam na myśli to, że przeznaczone miejsce to pomieszczenie goła podłoga (beton) i ściany, więc czy powinienem obłożyć je jakimś materiałem(styropian, drewno, cokolwiek) czy to nie ma znaczenia?

folią bym wyłożył typu mylar

26 minut temu, nieznasz napisał:

Rozumiem, że rośliny powinny mieć dostęp do świeżego powietrza oraz opływ powietrza powinien być też odpowiedni. Czy rozstawienie: 1 wiatrak w górnej części ściany za roślinami do wywiewania powietrza i 1 wiatrak przy wejściu ustawiony w stronę roślin do nakierowania świeżego powietrza, będzie wystarczające?

tak 

27 minut temu, nieznasz napisał:

Polecacie jakieś konkretne nasiona na początek przygody? Skąd zamówić? Biorąc pod uwagę metraż 1m x 1m, ile najrozsądniej zakupić?

9 sztuk max, bierz indoor fotoperiodyczne bo automaty jak coś zepsujesz na starcie to duże nie urosną i plon mniejszy 

28 minut temu, nieznasz napisał:

Może macie jakąś książkę do polecenia na temat uprawy, ale póki co nie interesuje mnie uprawa hydroponiczna.

forum dział indoor znajdziesz dużo przydatnych informacji

29 minut temu, nieznasz napisał:

czy oprócz oświetlenia, wentylatorów, warto zakupić coś innego? 

nawilżacz powietrza może być potrzebny, stacja pogody

@nieznasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Tester napisał:

folią bym wyłożył typu mylar

koledze chyba chodzi o ściany pomieszczenia, w którym ma stać namiot. Jeśli tak to na pewno mylar nie jest potrzebny na ścianach. Jeśli to nie mieszkanie to coś bym pod namiot podłożył, żeby chłodu od betonu nie ciągnęło prosto w doniczki. Ścianami bym się nie przejmował o tej porze roku. Może zimą, chociaż przy hps400 to też raczej nie powinien być problem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za szybką pomoc!

Nie mam namiotu, puste małe pomieszczenie, więc zgodnie z Waszymi wskazówkami całość wyłożę folią typu mylar, do tego dorzucę na podłogę styropian aby odizolować doniczki od podłoża.

4 godziny temu, Tester napisał:

bierz indoor fotoperiodyczne bo automaty jak coś zepsujesz na starcie to duże nie urosną i plon mniejszy 

@nieznasz

Co tzn fotoperiodyczne? Bo nie mogę znaleźć informacji jakie to konkretnie nasiona. Możesz wytłumaczyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Chlopaki. Mam pytanie. Jak nie wpasc? Bo powiedzialem jednemu typowi (przez net rzecz jasna), ze zrobilem pare zakupow przez portal na a. No i on mi powiedzial, ze niezbyt madrze. Dodam, ze nie kupowalem nic podejrzanego. Nawet maty weglowej.

Edytowane przez Aron

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Aron No to chyba logiczne, że jeżeli nie chce się wpaść to nikomu się nie chwali, ani nie wzbudza żadnych podejrzeń. Skoro nie kupowałeś nic podejrzanego to na co twój kolega tak zareagował? A no i jeszcze broń boże pisać o takich rzeczach w smskach czy na fb, bo wystarczy zrobić ssa i już są dowody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...