Skocz do zawartości
k21p

BioBizz nawozenie

Rekomendowane odpowiedzi

Mam Wilme i nawozy BioBizz.

 

W jaki sposob mam je dawkowac do baniaka 150l?

Mamy sprzeczne zdanie z partnerem ? On chce dolewac 4 litry wody z odpowiadnia dawka nawozu, powiedzmy 2ml na 1l czyli 8 ml i to wlac do WILMY.  W sumie to tak zrobil, ec podnioslo sie z 0.45 do 0.61 i stanelo.

Druga opcja dodac 1ml na kazdy litr czyli 150 ml, ale wydaje mi sie, ze przy takim dawkowaniu nawoz by schodzil za szybko....

Czy dobrym pomyslem bedzie, dodawanie stopniowo, po np. 10 ml nawozu co 2 dni, mierzenie ec (ile potrzebuje czasu aby sie podniesc?) , kiedy wskoczy na 1-1.2 przestac dodawac nawoz?

 

Pomidorki rosna w keramzycie.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@k21p można zacząć od połowy dawki gdy roślinka dopiero co wychodzi z nasiona, EC około 1,2 do 1,6-2,0 w zależności od producenta nawozów i zapotrzebowania rośliny 

@doominik jak ty dawkujesz swoje nawozy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@k21p Jakie medium macie w doniczkach? ziemia, kokos, keramzyt?

Ja nie używałem jeszcze biobizz, male czy to nie są przypadkiem nawozy organiczne? Jak tak, to w wilmie mogą się nie sprawdzić, bo szybko mogą zatkać system i do tego z biorniku będzie syf. 

Ja mam w doniczkach keramzyt i nawozy mineralne. Dla małych roślinek robię ec około 1, potem leci w górę, ale staram się nie przekraczać 1,5, bo zaczynają się pojawiać przypalone liście (do tej pory miałem tylko automaty i one potrzebują troszkę niższe stężenia). Poza tym woda w ciągu tygodnia odparowuje i ec często rośnie, do tego pH też się zmienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@doominik a ppm mierzysz?

5 minut temu, doominik napisał:

Poza tym woda w ciągu tygodnia odparowuje i ec często rośnie, do tego pH też się zmienia.

i robisz dolewkę wody ? a nawozy też dodajesz wtedy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minutes ago, Sanczo said:

@doominik a ppm mierzysz?

i robisz dolewkę wody ? a nawozy też dodajesz wtedy?

Ja mierzę tylko ec. Ja nalewam wodę i dolewam wszystkie nawozy. Daje tej mieszance tak minimum godzinkę (mam pompkę do mieszania mikstury i ona w tym czasie pracuje cały czas) i sprawdzam pH i EC.

Teraz już wiem ile czego lać, żeby nie przegiąć więc to raczej kwestia kontroli pH u mnie. U mnie wody mieści się max 100l (żadna wilma nie przyjmie całych 150l) ale zazwyczaj leję 80l i to może nie starczyć na tydzień. Ostatnio na drugą połowę flo zmieniam wodę co 5 dni, a raczej wygląda to tak, że około 4go dnia pH zaczyna się zbliżać do 5,5 i wtedy dolewam z 20l kranówki-twarda woda podnosi ładnie pH, EC jest ciągle w normie i jak jeszcze max 3 dni, ale przeważnie za 1-2 dni wywalam resztki wody i od nowa zalewam zbiornik. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@doominik

Czyli raz na kilka dni poprostu wymieniasz całą wodę razem z nawozami na nową tak? A między wymianami kontrolujesz tylko pH dolewając wody? Dobrze to rozumiem? 

Kiedy wymieniasz wodę? Jak EC spadnie poniżej danej wartości? Sorry za tyle pytań ale myślałem i myślę o hydro DWC ale willma wydaje się fajniejsza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, doominik napisał:

(mam pompkę do mieszania mikstury i ona w tym czasie pracuje cały czas)

@doominik ta pompka w zbiorniku jest?

a jak jest za duże pH a EC dobre to obniżasz pH nawozem do tego przeznaczonym? bo ciekawi mnie czy taki nawóz na obniżenie pH wpływa też na EC 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Bimbrownik U mnie wychodzi akurat tak, że woda w zbiorniku się po prostu kończy. Przy 8 krzakach już dobrze we flo 80L raczej nie starcza na tydzień, albo starcza na styk. Albo całkiem wymieniam wodę po 5-6 dniach, albo doleję trochę jak mam mało czasu i potem i tak wymieniam 

@Sanczo pompka do mieszania to mała pompka od np. fontanny (na ebay za 5 funciaków kupiłem) i kawałek węża ogrodowego-tej samej pompki można używać do wypompowania wody ze zbiornika. Całość jest w wodzie i kontrolowane jest timerem. Pompka włącza się na 15-30 minut przed podlaniem.

Jak mam ec dobre a tylko pH jest do zmiany, to mam preparaty pH down i Ph up

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@doominik

A masz napowietrzanie wody jak w DWC? 

Rozumiem to tak. Zalewasz zbiornik, ustawiasz ec nawozami i pH i zostawiasz. Kontrolujesz tylko pH i po kilku dniach wszystko od nowa.

Myślałem, że w trakcie dolewa się nawozy żeby ec się zgadzało.

Taka Wilma na 8 donic nie jest droga i ciekawi mnie to 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Bimbrownik przeważnie ec mi się zgadza przez te 5-7 dni, więc nawozów już nie dodaje. Można po prostu dolewać wody i uzupełniać nawozy, ale ja wolę odessać resztę starej wody i od nowa lać czystą. 

Nie mam napowietrzania i moim zdaniem nie jest potrzebne jak woda i tak się miesza cały czas. W DWC korzenie się pod wodą i bez dobrego napowietrzania szybko by zgniły. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, doominik napisał:

Jak mam ec dobre a tylko pH jest do zmiany, to mam preparaty pH down i Ph up

@doominik a jak masz dobre EC a pH złe i korygujesz preparatem to nie zmienia się EC ?

@Bimbrownik będzie więcej 

3 godziny temu, doominik napisał:

pompka do mieszania to mała pompka od np. fontanny (na ebay za 5 funciaków kupiłem) i kawałek węża ogrodowego-tej samej pompki można używać do wypompowania wody ze zbiornika. Całość jest w wodzie i kontrolowane jest timerem. Pompka włącza się na 15-30 minut przed podlaniem.

@doominik a ty to dokupowałeś? nie było w zestawie? a bez tej pompki dało by rade ? czy coś trzeba do mieszania?

Edytowane przez Andi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Andi te preparaty ph up i down nie zmieniają ec, na pewno nie zauważalnie. 

co do pompki, to nie ma jej w zestawie i teoretycznie nie jest potrzebna. Ja już ją miałem do wypompowywania wody i też ją używam właśnie, żeby ta woda się trochę ruszała między podlaniami. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Andi w instrukcji jest napisane, że dla keramzytu ustawia się 3x dziennie na początku, a potem trzeba już samemu obserwować krzaki. Ja zaczynam od 3x potem jest 4x, a teraz jak już kwitną mam ustawione 6x, na flush ustawiam co 2 godziny. 

Przy keramzycie polecam jeszcze te niebieskie dysze zastąpić czymś, co lepiej rozprowadza wodę po całej donicy, bo te oryginalne szybko przestają dawać takie 2 równe strumienie. 

Edytowane przez doominik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, doominik napisał:

Przy keramzycie polecam jeszcze te niebieskie dysze zastąpić czymś, co lepiej rozprowadza wodę po całej donicy, bo te oryginalne szybko przestają dawać takie 2 równe strumienie. 

@doominik a ty czym zastąpiłeś? czyli fabryczne są lipne ? czego szybko przestają dawać równe strumienie?

5 minut temu, doominik napisał:

na flush ustawiam co 2 godziny

@doominik flush czyli samą wode używasz ? ile dni ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Andi napisał:
2 godziny temu, doominik napisał:

Przy keramzycie polecam jeszcze te niebieskie dysze zastąpić czymś, co lepiej rozprowadza wodę po całej donicy, bo te oryginalne szybko przestają dawać takie 2 równe strumienie. 

@doominik a ty czym zastąpiłeś? czyli fabryczne są lipne ? czego szybko przestają dawać równe strumienie?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Andi wystarczy, że cokolwiek się osadzi na krawędzi rozdzielającej strumień na dwa i już tak ładnie nie tryskają. 

ja wymieniłem je na takie tryskające na około z ebay, ale widziałem fajne rozwiązanie-wężyk zawinięty w kółko i w nim zrobione dziurki. Ładnie to podawało wodę na całą powierzchnie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...