Skocz do zawartości
WujekSkurwiel

Porada dotycząca oświetlenia

Rekomendowane odpowiedzi

Siema, jestem początkujący i postanowiłem założyć swoją pierwszą małą uprawę. Z uwagi na autokwitnięcie i dobre opinie wybrałem odmianę West Coast OG od Fastbuds. Rośnie już ona u mnie od niedawna ale zauważyłem że wyjątkowo wolno sie rozwija, więc postanowiłem dodać kolejną lampę. Jednak pojawił się problem, otóż nie moge nigdzie znaleźć odpowiedzi na to czy automat moze rosnac przy dwoch zarowkach LED o innym barwach swiatla. Przy odmianach nie automatycznych  ludzie pisali ze moze to wyzadzic jakies szkody roslince, aczkolwiek wiadomo ze automaty sąfotoobojętne wiec nie powinno im to chyba robic wiekszej roznicy. Moje drugie pytanie to czy 2000 lm to wystarczające natezenie swiatła dla boxa o wymiarach 30x 20.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@WujekSkurwiel lumenów na taką powierzchnię potrzebujesz 3000 jednak ledy nie przelicza się na lumeny, może rosnąć niektóre panele chyba nawet mają różne barwy ledów w panelu 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@WujekSkurwiel Jeśli chodzi o barwę światła, to roślinka korzysta tylko z pewnego spektrum: podczas okresu wzrostu potrzebuje więcej niebieskiego, a kwitnienia czerwonego. To tak bardzo upraszczając. Dla lamp do upraw mierzy się właśnie tą ilość światła, które roślina wykorzystuje do fotosyntezy-PAR. Może być tak, że lumenów jest bardzo dużo, a PAR jest niski, bo spektrum jest słabe. Jak dołożysz teraz inną barwę, to raczej to spektrum poszerzysz i na pewno to roślinie nie zaszkodzi. 

Co do różnicy w wymaganiach co do oświetlenia między automatami i fotoperiodami nie ma praktycznie różnicy, poza tym, że automaty w pewnym okresie mają rosną i kwitną jednocześnie i te dwa okresy nie są tak wyraźnie oddzielone jak przy odmianach tradycyjnych. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@doominik  dzięki, mam jeszcze inne pytanie. Czytałem ze wilgotność w fazie wegatywnej powinna wynosić nawet 70%. U mnie jest to jedynie 28%. Czy koniecznie muszę tą wilgotność w jakiś sposób podnieść i czy może się to odbić na plonach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@WujekSkurwiel 28% to  bardzo niska wilgotność. Szczerze, to nie mam doświadczenia z niską wilgotnością, bo u mnie jest odwrotny problem. Często w namiotach growerów z suchych części świata widać nawilżacze powietrza, więc to pewnie pomaga. Na pewno trzeba pilnować, żeby roślina nie miała za suchej ziemi. Z czasem krzak sam będzie pompował więcej wody przez liście i wilgotność wzrośnie. 

Pocieszę Cię tylko, że nawilżanie jest o wiele tańsze niż osuszanie-ja muszę przez połowę flo męczyć osuszacz o mocy 380W, żeby utrzymać RH poniżej 50%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W oswietleniu led lumeny nie odgrywaja zadnej roli, tutaj liczy sie ilosc PAR. Jak bedziesz w przyszlosci sie powiekszal z uprawa, to przy kupowaniu panelu zwaracaj na to uwage. Jesli masz tam te 40-45W w ledach to powinno byc ok. Barwa swiatla jaka potrzebujesz to 2800-4000k (cieply zolty). Zrudla (rodzaje) swiatla mozna ze soba mieszac np. do Twojej zarowki led mozesz bezproblemowo dodac diode cob albo  zarowke clf czy hps.

Co do wilgotnosci to polecil bym Ci poprostu nawilzacz powietrza, ale w tak malym boxie nie bedziesz mial na to miejsca. No chyba ze zna. Zostaje tylko mokra szmatka zawieszona gdzies w boxie, i najlepiej codzienne obfite spryskiwanie.

Aha, nastepnym razem nie bierz automata, przy automatach nie masz czasu na trening i bledy ?


Happiness is not good enough for me. I demand euphoria !!!

Moje Porady sa darmowe, ale pamietaj że korzystasz z nich na wlasna odpowiedzialność 🤣 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mirecki  Nie wiem czy nie wywolalo by to jakiegos zwarcia, wiatrak plus woda (para wodna). Ale wystarczy poprowadzic grubszy wezyk (35-40mm) z nawilzacza do boxa, wiatraczek nie byl by potrzebny. Najlepiej zeby nawilzacz stal jak najblizej boxa oczywiscie.

Edytowane przez CheMsKuN

Happiness is not good enough for me. I demand euphoria !!!

Moje Porady sa darmowe, ale pamietaj że korzystasz z nich na wlasna odpowiedzialność 🤣 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@CheMsKuN ja tak próbowałem z wężykiem lecz para strasznie się skraplała i miałem na około boxa kałuże(chyba że jakiś mój błąd). Ja miałem nawilżacz ustawiony na wiatrak mieszający i nic się nie działo (ok 85-90% wilgotności), więc wydaje mi się że nie powinno nic się dziać. Ewentualnie wywali mu korki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...