Jump to content
Sign in to follow this  
Pan

kawa i herbata

Recommended Posts

byly banany to teraz zajmijmy sie programem juz nie istniejącym na tvp ?

 

?

 

torby z  herbatki / fusy jak ktos lubi pluć 

do czego ?....ez 

+ dodaje azotu do gleby

Zapach herbaty odstrasza szkodniki i insekty. Dzięki prostemu i taniemu zabiegowi, będą trzymać się z daleka od kwiatów i warzyw, które uprawiasz w ogrodzie.

+rzyspiesza tworzenie się kompostu

 

+Zatrzymuje wilgoć

Zakopanie torebki po herbacie w pobliżu korzeni roślin sprawi, że kwiaty i warzywa zatrzymają więcej wody. W konsekwencji tego, będą piękniejsze i lepiej odżywione.

Kwas zawarty w herbacie skutecznie przyspiesza powstanie cennej próchnicy. Rozwijają się również kwasolubne bakterie glebowe, które ją wzbogacają.

+Środek chwastobójczy

Herbata utrudnia wzrost chwastów. Warto więc stosować ten naturalny środek, dzięki któremu rośliny będą pięknie rosły, a Ty będziesz mieć mniej pracy w ogrodzie.

ale jaja ?

skorupki od jajek to darmowy wapń dla roślinek przy deficycie ?

Zamiast wyrzucać je do kosza, wykorzystajmy je jako doskonały dla roślin nawóz wapniowy pochodzenia naturalnego. Przyda się on szczególnie do nawożenia roślin, które preferują dużo wapnia w glebie

 

tczy sposoby jak zrobić nawóz ze skorupek jajek

Sposób 1
Skorupki jajek pokruszyć i rozsypać pod roślinami. Pod wpływem wilgoci skorupki jaj będą się powoli rozpuszczać, uwalniając wapń do gleby. W ogrodzie będzie to doskonały sposób na ślimaki, które nie lubią ostrych brzegów pokruszonych skorupek jaj. Dlatego pokruszone skorupki jaj warto rozsypywać przede wszystkim pod roślinami często atakowanymi przez ślimaki, np. wokół funkii czy też na grządkach z sałatą. W ten sam sposób skorupki można rozsypać pod roślinami doniczkowymi, uprawianymi w domu.

Sposób 2
Można również wysuszyć skorupki jajek i zmielić je na drobny proszek. Tego typu nawóz ze skorupek jajek stosujemy bezpośrednio wysypując go wokół rośliny lub mieszając go z ziemią do sadzenia roślin. Jest on szczególnie polecany dla roślin doniczkowych.
 

Sposób 3
Kolejnym sposobem na uzyskanie nawozu ze skorupek jajek jest przygotowanie roztworu i podlewanie nim naszych roślin. W celu wykonania płynnego nawozu ze skorupek jaj należy zalać skorupki jajek gotującą się wodą i odstawić na około tydzień, co jakiś czas mieszając. Gdy skorupki jajek się rozpuszczą, nawóz będzie gotowy. Przed użyciem warto taki roztwór wstząsnąć aby się wymieszał. Takim nawozem ze skorupek jajek można podlewać bezpośrednio na ziemię wokoł rośliny.

 

 

kafka

 

 Fusy z kawy jako dodatek do ziemi

Fusy z kawy wzgobacają glebę w składniki odżywcze oraz poprawiają jej strukturę. Dlatego fusy z kawy mogą być składnikiem podłoża dla roślin. Wymieszane z ziemią poprawiają jej napowietrzenie oraz pojemność wodną. Warto 1-2 razy w miesiącu wymieszkać fusy z kawy z glebą. Możemy również wkopać fusy z kawy pod świeżo sadzone rośliny. Najlepiej na głębokość 15-20 cm. Dzięki temu zwiększy się poziom dobroczynnych mikroorganizmów, które pomogą roślinom szybciej rosnąć i bujniej kwitnąć.

Fusy z kawy można wykorzystać jako dodatek do podłoża dla roślin doniczkowych. Wilgotne fusy z kawy warto od czasu do czasu wymieszać z powierzchniową warstwą podłoża. Wystarczy tylko 1-2 łyżeczki na doniczkę o średnicy 20 cm.

Fusy z kawy można wsypać na dno doniczki lub raz w miesiącu rozkładać cienką warstwą na powierzchni podłoża. Nie należy jednak rozkładać na ziemi w doniczce fusów wilgotnych, powieważ bardzo szybko pleśnieją i zaskorupiają się, przez co ograniczają dostęp tlenu. Fusy z kawy można wymieszać z ziemią kwiatową w trakcie przesadzania roślin. Powstałe podłoże będzie luźniejsze i lepiej zatrzyma wodę.

 

Fusy z kawy do kompostu

Fusy z kawy to cenny składnik kompostu. Fusy z kawy wzbogacają pryzmę kompostową w składniki śladowe, potas, magnez oraz miedź. Zawierają duże ilości azotu, co pozytywnie wpływa na tempo procesu kompostowania. Dzięki swojej gruzełkowatej strukturze rozluźniają pryzmę, poprawiając jej napowietrzenie. Zapach fusów z kawy przyciąga dżdżownice.

 

 

 

mr pan i wladca na końcu spota

 

zródła : internety

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...