Skocz do zawartości
Tester

Jak dawkować marihuanę medyczną?

Rekomendowane odpowiedzi

Medyczna marihuana to środek mający szerokie zastosowanie w leczeniu licznych chorób i znoszeniu różnego rodzaju dolegliwości. Z powodu swojego działania przeciwbólowego i  stymulującego apetyt, w krajach, w których jest legalna, sięgają po nią liczni pacjenci z chorobami nowotworowymi. U przyjmujących chemioterapię marihuana zapobiega nudnościom i wykazuje działanie przeciwwymiotne. Marihuana znalazła także zastosowanie w zmniejszaniu objawów takich chorób jak: padaczka, choroba Tourette’a, czy stwardnienie rozsiane. Ponadto, w odpowiednich ilościach wykazuje działanie przeciwdepresyjne i przeciwlękowe.

                                                                                                med-cann.jpg

Dawkowanie medycznej marihuany zależy od indywidualnych potrzeb

Dla początkujących użytkowników medycznych konopi pewien problem może stanowić dobranie odpowiedniej dawki, która zniesie konkretne dolegliwości, nie wywołując przy tym efektu psychoaktywnego, czy innych działań niepożądanych. W przypadku medycznej marihuany nie istnieje bowiem coś takiego, jak uniwersalna, ściśle określona dawka, zalecana w przypadku konkretnych chorób. Spowodowane jest to faktem, iż w przypadku konopi ciężko taką dawkę określić. To, jaka ilość marihuany przyniesie pacjentowi ulgę, zależy od gatunku, formy, drogi podania, czy  sposobu przechowywania konopi. Różne gatunki konopi różnią się zawartością poszczególnych kannabinoidów. Ważne jest, czy mamy do czynienia z marihuaną w formie wysuszonych kwiatostanów, oleju, czy lekiem w sprayu – np. Sativex. Nie bez znaczenia jest także to, czy przyjmujemy marihuanę doustnie, czy poprzez inhalację. Ponadto, podczas przechowywania konopi w nieodpowiednich warunkach może dochodzić do zmiany proporcji pomiędzy zawartymi w niej kannabinoidami. Dawkowanie marihuany zależy także od wagi i wzrostu pacjenta oraz od tego, czy miał on już wcześniej do czynienia z konopiami.

Dawka marihuany wymagana do osiągnięcia określonego efektu terapeutycznego i uniknięcia efektów ubocznych jest więc trudna do określenia, gdyż – jak widać – zależy od wielu czynników. Im wyższa jest zawartość THC lub CBD w marihuanie, tym większe istnieje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Dawkę medycznej marihuany należy dobrać indywidualnie do potrzeb konkretnego pacjenta. Nie istnieją obecnie uniwersalne, standaryzowane dawki marihuany, zalecane w przypadku określonych wskazań. Najważniejszą zasadą w stosowaniu medycznej marihuany jest rozpoczynanie od najmniejszej możliwej dawki i stopniowe, powolne jej zwiększanie. Nazywa się to miareczkowaniem.

                                                                            medical-marijuana000.jpg

                                

Jak osiągnąć idealną dawkę medycznej marihuany?

Najnowsze dane medyczne i niewielkie badania kliniczne sugerują, że najlepszym sposobem dobrania odpowiedniej dla potrzeb pacjenta dawki marihuany jest jej miareczkowanie. Miareczkowanie polega na rozpoczynaniu od najmniejszej możliwej dawki i – w przypadku braku pożądanych efektów – stopniowego jej zwiększania. Pacjent – monitorując odpowiedź swojego organizmu na przyjętą dawkę stosowanego preparatu – sam określa, czy otrzymany rezultat jest wystarczający. Modyfikowanie dawki odbywa się powoli, stopniowo, aż do osiągnięcia zamierzonego efektu. Takie postępowanie pozwala zapobiec wystąpieniu działań niepożądanych, do których należą: zawroty głowy, dezorientacja, zaburzenia koordynacji ruchowej, niepokój, pobudzenie, przyspieszona czynność serca, ból w klatce piersiowej, obniżenie ciśnienia krwi, obniżenie nastroju, halucynacje, a rzadko – psychoza. W przypadku pojawienia się efektów ubocznych pacjent stopniowo zmniejsza dawkę przyjmowanego preparatu. Celem miareczkowania jest osiągnięcie najmniejszej dawki marihuany, zdolnej do wywołania efektu terapeutycznego. Metoda miareczkowania jest przy tym zupełnie bezpieczna dla pacjenta, gdyż chroni go przed ewentualnymi skutkami ubocznymi terapii marihuaną. Warto pamiętać, że czas do wystąpienia efektów w przypadku drogi doustnej (np. ciastka, olej, kapsułki) jest znacznie dłuższy (sięgając 2-4 godzin), niż w przypadku palenia lub waporyzacji (ok 15 minut).

W przypadku osiągnięcia takiej dawki, która przyniesie ulgę w określonych dolegliwościach, pacjent zaprzestaje dalszego zwiększania dawki, co zapobiega wystąpieniu efektu psychoaktywnego, czy innych skutków ubocznych stosowania marihuany.

Źródło: cannabis-med.org

Edytowane przez Tester

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...