Jump to content
Sign in to follow this  
Tester

Różnice pomiędzy marihuaną typu Sativa a Indica

Recommended Posts

Różnice pomiędzy marihuaną typu Sativa a Indica

sativa-indica-marihuana.jpg

 

Konopie posiadają swoje geny sativa i indica i troche się od siebie różnią. Wiele się dyskutuje w świecie konopnym o różnych genach, działaniu poszczególnych odmian i innych cechach. Jeśli chcesz poznać je lepiej to przeczytaj ten artykuł.
 

Zrozumienie roślin konopi

sativa-vs-indica-marihuana.jpg

Aby bardziej poznać różnice roślin konopi genów sativa i indica to dobrze jest spojrzeć szerzej na to zagadnienie.
Pierwszy raz konopie zostały sklasyfikowane przez Karola Linneusza w latach 50. XVIII wieku. Uważał on, że tego rodzaju roślina zawiera tylko jeden gatunek którą nazwał cannabis sativa L. Karol Linneusz który był szwedzkim botanikiem sporządził klasyfikację badając konopie włóknistą, w dawnych czasach były one często uprawiane na kontynencie europejskim.

 

Francuski przyrodnik Jean-Baptiste Lamarck w 1785 roku sporządził opis trochę innego rodzaju konopi, która trochę się różniła od roślin szwedzkiego botanika. Ten nowy rodzaj konopi został nazwany cannabis indica. Rośliny miały co prawda słabsze włókna ale lepiej działały psychoaktywnie. Jego notatki były sporządzane na roślinach które pochodziły z Indii.
 

Rosyjski botanik w XX wieku który nazywał się Dmitrij Erastowicz Janiszewski odkrył trzecie geny konopi które rosły naturalnie w Rosji, i została nazwana cannabis ruderalis. W latach 70 XX wieku próbowano raz jeszcze ustalić jak należy identyfikować konopie.
Nadal istnieje parę kwestii z którymi nie wszyscy się zgadzają, jednak wszyscy są zgodni co do występowania znaczących różnic pomiędzy sativa, indica i ruderalis które można uznać za trzy odmiennie gatunki. My skoncentrujemy się na popularnych odmianach sativa i indica.
Różnice pomiędzy gatunkami sativa i indica
Pomiędzy tymi dwoma gatunkami najbardziej wyróżniają się cechy fizyczne. Botanik  Richard E. Schultes z USA i inni badacze opisują te dwa gatunki tak:
Sativa - są to rośliny wysokie, luźno rozgałęzione które mają wąskie liście


Indica - rośliny są niższe od sativ, mają kształt stożkowy i bardziej szersze liście


Różnice te mogą wynikać z ich pochodzenia geograficznego, tak sądzą badacze. 


Konopie typu Sativa

indica-sativa-marihuana.jpg


Rośliny konopi z genami Sativa występują naturalnie ciepłym i tropikalnym klimacie. Można je znaleźć w Tajlandii, Wietnamie, Meksyku, Kolumbii oraz w niektórych rejonach Afryki. Są przystosowane do długich, gorących i wilgotnych okresów letnich. Sativy rosną wysokie, posiadają większe odstępy pomiędzy odrostami, delikatniejsze kwiaty i cienkie liście. Dzięki temu dobrze się bronią przed dużą wilgotnością tam gdzie rosną. Również dzięki temu są bardziej odporne na pleśń czy inne patogeny. Konopie typu sativa dzięki temu, że rosną wysokie, to świetnie nadają się na outdoor. Bardzo dobrze sprawują się w miejscach gdzie lato jest długie i gorące.
 

Konopie typu Indica


Rośliny konopi z genami indica rosną w bardziej chłodniejszych, suchych terenach górzystych  na naszej ziemi np. w Nepalu, Indiach oraz innych obszarach subkontynentu indyjskiego, w których występują chłodne i krótkie lata. Rośliny z genami Indica przystosowały się do takiego klimatu szybciej zakwitając. Posiadają one gęstsze kwiaty bardziej zbite, liście są dużo bardziej szersze. Takie rośliny bardzo dobrze sprawują się w uprawach pod lampami, dzięki ich krótszej fazie kwitnienia niż w przypadku sativ. Świetnie reagują na różnego rodzaju treningi i produkują wysokiej jakości kwiatostany z dużą zawartością THC. Dzięki szybkiemu zakwitaniu pod lampami można zrobić nawet 4 uprawy w ciągu roku.
 

Działanie indica i sativa - czy są jakieś różnice ? 
 

Konopie typu sativa i indica różnią się nie tylko wyglądem ale również działaniem. Sativy przeważnie dają energetyzujący haj który pobudza do działania i kreatywnego myślenia, paląc sative nie zamulisz się, jest to dobry wybór jeśli masz zamiar gdzieś imprezować. Natomiast odmiany z genami indica są bardziej uspokajające, nasenne, typowy kanapowiec do oglądania filmów, ich moc jest często bardzo wysoka.
Chociaż niektórzy eksperci  są zdania, że nie ma podstaw do stosowania terminów sativa i indica do opisywania działania marihuany. W 2016 roku na łamach dziennika „Cannabis and Cannabinoid Research” został ukazany wywiad z dr Ethanem Russo dyrektorem działu Badań i Rozwoju w Międzynarodowym Instytucie Konopi i Kannabinoidów (ang. International Cannabis and Cannabinoids Institute, ICCI). Pan Russo stwierdził, że nie jest możliwe aby terminy sativa i indica zawierały określone  substancje chemiczne i jakie będą miały działanie. Pewien badacz w Steep Hill Laboratory w Kalifornii napisał podobnie. Stwierdził on, że określenie sativa i indica nie mówią zbyt wiele o działaniu psychoaktywnym lecz jedynie o cechach fizycznych roślin.

 

Specjalne mieszanki genów sativa i indica

sativa-indica-hybryda-marihuana.jpg

Większość odmian marihuany które dostępne są na rynku jest hybrydami genów sativa i indica. Niektóre hybrydy świetnie nadają się do upraw pod lampe a inne na outdoor. Tak naprawdę odmian jest tysiące, krzyżować można je między sobą i powstają kolejne hybrydy.
Niektóre badania sugerują, że rośliny z genami sativa i indica mogą mieć na różnym poziomie terpeny, i to może być czynnikiem wpływającym na działanie marihuany. Według niektórych informacji odmiany z genami indica zawierają duże stężenie mircenu który powoduje uspokajające działanie.
Mircen jest terpenem który zawarty jest w różnych roślinach np. chmielu, trawie cytrynowej, tymianku, mango, kardamonie i oczywiście w konopiach. Ma on powodować ziemisty, trochę pieprzny zapach i wy dużych stężeniach uważa się, że powoduje działanie nasenne.

 

Co wybrać sativa czy indica ?

sativa-indica-marihuana.jpg

Na te pytanie nie ma odpowiedzi, każdy organizm jest inny. Niektórzy wolą bardziej odmiany o działaniu energetycznym po których będą mieli dużo energii do działania i w takim przypadku bardziej sprawdzą się odmiany typu sativa. Natomiast fani wysokich ilości THC bardziej mogą polubić geny indica które często wbijają w fotel palacza. Tak naprawdę jeśli sam się nie przekonasz co Ci bardziej pasuje to nie dowiesz się tego z żadnego artykułu. Dlatego nie pozostaje nic innego jak odnaleźć swoją ulubioną odmianę z odpowiednimi genami.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...