Jump to content

Recommended Posts

Wszystko o sadzonkach marihuany 

sadzonki-marihuany.jpg

Sadzonki marihuany są to młode roślinki, które zostały wykiełkowane i zaczynają swoją drogę wzrostu. W pierwszym okresie po wykiełkowaniu nasion musisz zapewnić sadzonkom marihuany odpowiednie warunki aby mogły zdrowo się rozwijać. Jeśli zaniedbasz początkowy etap rozwoju roślinek, to może to się odbić na efektach końcowych, po prostu możesz mieć mniejsze plony. Kiedy małe roślinki wyjdą z ziemi ukarze się piękny widok, to mała roślinka konopi z zielonymi listkami. Niektórzy traktują młode roślinki jak własne dzieci, poświęcając im szczególną uwagę. Pierwsze listki które ujrzysz będą pobierały energie słoneczną przez co roślinka będzie rosła coraz większa.

Jakie oświetlenie dla sadzonek marihuany ?

sadzonki-marihuany.jpg

Kiedy młoda roślinka wyjdzie z ziemi to należy ją odpowiednio naświetlać, ponieważ powinna znajdować się w fazie wzrostu, daj jej min. 18 godzin światła. Musisz pamiętać o tym, że taka roślinka jest bardziej podatna na przypalenie mocną lampą typu HPS. Korzenie młodej sadzonki marihuany nie są jeszcze dobrze rozwinięte, liście również są małe, dlatego mocna lampa HPS nisko zawieszona może nawet całkowicie wysuszyć młodą roślinkę.

Rozwiązaniem jest powieszenie lampy wyżej, lub też skorzystanie z wentylowanego odbłyśnika, który pozwoli na obniżenie temperatury, również należy posiadać w swoim boksie wentylatory które też mogą obniżyć temperaturę. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie świetlówek lub lamp LED, które nie nagrzewają się tak mocno jak HPS. Pamiętać trzeba jedynie o tym że nie wszystkie świetlówki i lampy LED nadają się do uprawy konopi.

sadzonki-marihuany.jpg

Kiedy uprawiasz sadzonki marihuany na outdoorze, to jesteś zdany na matkę naturę, kiedy jest mocne słońce, to musisz nawet kilka razy dziennie podlewać ziemię. Dlatego jest to czasem uciążliwe kiedy mamy daleko spota od domu. 

Kiedy twoje roślinki zaczną się wyciągać do góry, to oznacza że mają zbyt mało światła lub jego barwa jest nieodpowiednia dla sadzonek marihuany i nie jest to korzystne zjawisko. Należy wtedy albo zwiększyć ilość światła albo zastosować takie które będzie odpowiednie dla konopi. Należy również pamiętać o odpowiedniej temperaturze, kiedy zastosujesz mocną lampę to możesz mieć problem z ilością ciepła w growboxie. 

Temperatura dla sadzonek marihuany

sadzonki-marihuany.jpg

Aby kontrolować temperaturę potrzebujesz termometru. Najlepiej kupić termometr elektroniczny z sondą, mamy wtedy na bieżąco podaną temperaturę, można też zastosować zwykły termometr, jednak lepszy jest elektroniczny, szybciej reaguje na wahania temperatur. Dodatkowym plusem elektronicznego termometru z sondą jest to, że nie musimy otwierać boksa aby sprawdzić temperaturę. Najbardziej zalecana temperatura dla młodych sadzonek marihuany wynosi 20 - 25 stopni.

Podlewanie sadzonek marihuany 

sadzonki-marihuany.jpg

Jak zawsze należy wszystko robić z umiarem, nie przelewaj zbytnio sadzonek marihuany. Lepsze jest przesuszenie niż przelanie dlatego, że korzeń szuka wody i się rozwija, jednak mówimy w tym przypadku o lekkim przesuszeniu, kiedy będzie naprawdę sucho i gleba nie będzie zawierać w sobie wilgoci to roślinka po prostu padnie z przesuszenia. Przy mocnej lampie lub na outdoorze kiedy słońce mocno świeci trzeba podlewać i kilka razy dziennie.

sadzonki-marihuany.jpg

Woda do podlewania sadzonek marihuany 

Zwykła woda kranowa  o temperaturze pokojowej wystarczy do podlewania młodych roślinek, nie może być zbyt zimna bo korzenie mogą doznać szoku co odbije się na całej roślinie. Niektórzy nalewają wodę do jakiegoś pojemnika i odczekują 24 godziny aby wyparował chlor, jeśli nie jesteś pewny co do swojej wody to możesz tak zrobić. Woda również może być zbyt twarda, czyli pH może wynosić ponad 7.0, dlatego aby być pewnym można sprawdzić jakie zawiera pH. Wodę można oczyścić filtrem odwróconej osmozy, dzięki temu zmniejsza się również pH.

Jak sprawdzić pH wody przed podlaniem sadzonek marihuany ?

sadzonki-marihuany.jpg

Do sprawdzenia pH wody musisz posiadać odpowiedni miernik. Najlepiej kupić trochę droższy, tanie mierniki często zakłamują rzeczywistość. Jeśli chcesz mieć wszystko pod kontrolą to musisz posiadać taki miernik. 

Jakie będzie najlepsze pH dla sadzonek marihuany ?

Zależy w jakim medium uprawiasz swoje roślinki. Kiedy uprawiasz w ziemi pH powinno wynosić w przedziale 5,5 - 6,5. Jeśli natomiast twoje roślinki będą uprawiane w hydroponice to najlepiej będzie utrzymywać pH na poziomie 5,8. 

Powietrze dla sadzonek marihuany 

sadzonki-marihuany.jpg

Odpowiednia wentylacja jest ważna dla roślin już od samego początku. Trzeba dostarczać świeżego powietrza do roślin bo inaczej mogą się udusić. Twój growbox powinien posiadać wlot świeżego powietrza u dołu i wentylator wyciągowy u góry. Dobrze jest jeszcze w środku boksa zainstalować wiatrak mieszający powietrze aby dmuchał dodatkowo na nasze roślinki. Możliwe, że dzięki temu będziesz mógł opuścić trochę niżej lampę, dzięki temu sadzonki marihuany będą miały więcej światła. Dodatkowo wiatr będzie powodował poruszanie się roślinek, co odbije się na lepszym wzroście i grubszych łodygach.

Nawóz do sadzonek marihuany, kiedy i ile ?

sadzonki-marihuany.jpg

Kiedy roślinki są młode to nie potrzebują nawozów przez pierwsze 2-3 tygodnie życia, oczywiście jeśli zastosujemy nową ziemię która zawiera w sobie nawóz startowy, w niektórych specjalistycznych sklepach ogrodniczych można kupić taką ziemię. Dodawanie nawozów do młodych roślinek może je po prostu spalić gdyż będzie po prostu zbyt duże stężenie składników odżywczych, młoda roślinka nie przyjmie ich wszystkich.

sadzonki-marihuany.jpg

Małe roślinki nie potrzebują 100% dawek nawozów, najlepiej zacząć od 1/4 zalecanej dawki przez producenta lub od 1/2 i obserwować co dzieje się z roślinkami. Kiedy będzie się działo coś niepokojącego np. pojawią się ciemne zielone listki i lekko popalone końcówki to może oznaczać, że lejesz za dużo nawozu zawierającego w swoim składzie azot, gdy takie objawy się pojawią należy zaprzestać na jakiś czas stosowania nawozów i lać samą czystą wodę aby wypłukać ich nadmiar.

Kiedy przesadzać sadzonki marihuany ?

sadzonki-marihuany.jpg

Kiedy małe roślinki umieściłeś w niewielkich doniczkach czy specjalnych kostkach do kiełkowania, to w końcu przyjdzie czas aby je przesadzić, ponieważ korzenie będą potrzebowały nowej przestrzeni aby roślina się mogła prawidłowo rozwijać. Należy zachować ostrożność podczas przesadzania do większego medium aby nie uszkodzić korzeni bo może to spowodować zatrzymanie wzrostu rośliny.

Przy sadzonkach marihuany trzeba wykazać się odrobiną wyczucia, wtedy z pewnością wynagrodzą Cię świetnym wzrostem a co za tym idzie dużymi plonami. Możesz poczytać też o sadzeniu marihuany: 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wszystko ladnie pieknie, ale dodal bym ze najlepszym swiatlem dla "sadzonek" jest swiatlo o barwie 6000+ (6400), taka barwe  swiatla daja żarówki  CLF i MH. I to te wlasnie żarówki  (CLF i MH) powinno sie uzywac w fazie wegetatywnej. Nie jeden doswiadczony grower potwierdzi Ci ze pod barwa swiatla 6000+k panny rozkrzewiaja/rozkrzaczaja sie jak szalone, przy barwie swiatla jaka daje HPS (głównie barwa czerwona o paśmie około 2100-2300K)  takiego efektu nie uzyskasz (a nawet jesli to byly to poprostu dobre geny).

 

Ps. Z moich obserwacji panny najlepiej rozkrzewiaja sie pod MH.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...