Skocz do zawartości
Dominika3

Filtr Węglowy własnej roboty - Poradnik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich i z góry zaznaczam że poradnik nie jest mojego autorstwa. Treść jak i zdjęcia zostały znalezione w sieci. Mam nadzieję że poradnik komuś się przyda ?

 

No to zaczynajmy :classic_biggrin:

 

Na początek wszystko to co jest nam potrzebne do budowy filtra:
- Kosz na papierki - 6 zł
- Fizelina krawiecka ok 2mb - 22zł
- Węgiel aktywny 2kg - 30zł
- Siatka podtynkowa 1mb - 3zł
- Taśma pakunkowa - 5zł
- Igła z nitką - bezcenne

 

Koszty mogą być inne w różnych regionach Polski więc zawsze warto dodać trochę grosza więcej :classic_wink:

 

Na początek owijamy fizeliną kosz, docinamy do odpowiedniej długości, oklejamy taśmą górną oraz dolną część łączenia fizeliny z koszem, następnie wykonujemy szef wzdłuż krawędzi fizeliny tak aby wszystko było szczelne (nie zaklejamy taśma bo wiadome zwiększy opór powietrza)

1.thumb.jpeg.c82c28f009f84e32092fbbae431e3dd9.jpeg

 

2.thumb.jpeg.1cbeffe78b60c1f27b1b7854e7fa2633.jpeg

 

Następnie z siatki podtynkowej wykonujemy rulonik (ja go szyłem na brzegach aby się nie "ruszał" w czasie przyszłych prac) Rulonik ten powinien wystawać poza wysokość kosza tak aby w przyszłości moc do niego zamontować wentylator, jakieś 10cm ponad kosz powinno wystarczyć, docinamy siatkę i następnie owijamy ją 2 warstwami fizeliny (w zależności od jej grubości jaka dostaniecie)

 

3.thumb.jpeg.16763e4561ef8f06281b1d6047e034d5.jpeg

4.thumb.jpeg.fa0a0e53d8fb71a62a01413ee4f4e2ba.jpeg

 

Następnie tak wykonany rulonik ponownie zszywamy aby trwale wszystko do siebie przylegało, dno rulonika zatykamy jakimś przedmiotem ( w moim wypadku była to korkowa podkładka pod kubek) i przymocowujemy. Wkładamy tak wykonany rulon do wcześniej przygotowanego kosza oklejonego fizeliną i przymocowujemy go na środku kosza.

 

5.thumb.jpeg.b4d293786a374a74177c73963e71f080.jpeg

 

Następnie do kosza wsypujemy nasz węgiel aktywny a warstwę wystającego ponad węgiel rulonu oklejamy taśmą klejąca w następujący sposób:

 

6.thumb.jpeg.27a4434ef77c85daffe6bc89f7b3e1e6.jpeg

 

Z reszty fizeliny jaka nam pozostała wykonujemy górne uszczelnienie, upychamy fizelinę tak aby cała górna część zrobiła swoiste "wieko" a następnie oklejamy całość bardzo szczelnie taśmą pakunkową tak aby połączyć brzegi kosza z wystającą częścią rulony z siatki podtynkowej tak aby zrobić coś na wzór łączenia z wentylatorem

7.thumb.jpeg.52073807cd38489de1f991aab51d5fdb.jpeg

8.thumb.jpeg.c45aa84d171fddd78439e9429a244c75.jpeg

9.thumb.jpeg.cef76712efe66d8ce7af361128259972.jpeg

10.thumb.jpeg.4723fad3d3a155107f82046fdb5588ce.jpeg

 

I tak o to powstaje filtr węglowy gotowy do podłączenia pod wentylator :classic_cool:

Dziękuję za uwagę :rollit:

Edytowane przez Dominika3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś jakies opinie na temat tego filtra ? Jak działanie? Jaki wentylator pod to? Prztmierzam sie do kupna gotowego filtra. Czekam na wasze zdanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, ArtizO napisał:

Ktoś jakies opinie na temat tego filtra ? Jak działanie? Jaki wentylator pod to? Prztmierzam sie do kupna gotowego filtra. Czekam na wasze zdanie

Zależy jak duży filtr zrobisz. Ja osobiście zrobiłem jeden mały, jeden większy (dalej w skali do tego był mały) i udało się to ładnie połączyć z wentylatorem komputerowym w pcbox i nic nie było czuć. Do namiotu zakupiłem już gotowca i nie żałuje bo mniej zabawy a koszta zawsze pod drodze rosną 🙂 tutaj przejściówka, tutaj taśmy więcej, jakieś łączki itp. Ale sam pomysł dobry i działa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, ArtizO napisał:

@HappyCow czyli do gotowca zostaje kupno gotowego dla pewnosci. Dzieki za info !🖐

Zależy ile masz czasu, zapału, itp. I musisz dobrać odpowiedni wentylator na oko żeby nie był za słaby lub za mocny. Jak kupisz gotowy filtr wszystko masz na tacy, podłączasz i problem z głowy ale koszta wyższe. Ja żałuje ze od razy nie inwestowałem w profesjonalne rozwiązania bo wydałem podejrzewam tyle samo kasy na całość 🙂 ale ile radochy miałem to moje 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17/03/2021 o 19:54, ArtizO napisał:

@HappyCow wlasnie wlasnie narazie świeżo mielona kawa daje rade do 0,36m2 cos dobiore a filtr przyda sie na dalsze projekty.

Pamietaj, ze ludzki nos przyzwyczaja się do zapachu i to, ze ty możesz nie czuć planta nie znaczy ze ktoś inny nie wyczuje 🙂 No i oczywiście nadejdzie moment, ze i ty będziesz czuć ale może być za późno. Ja tam na wentylacji nic nie oszczędzałem, wydałem na to więcej niż na cała resztę xP nie chciałem nawet myśleć o tym ze zapach może gdzieś ulecieć 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Hej, jak sie ma filtr weglowy do likfidowania zapachu? Likfiduje go w 100%  czy niebardzo? Kupny czy swojski jak tonsie ma w praktyce, raz zrobilem filtr i powiem ze ebało z niego 🙈🙉

Edytowane przez Smakosz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...