Skocz do zawartości
doominik

Gliniane kulki-jak sadzimy w nich roślinki?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Za kilka tygodni zamierzam odpalić swoją hydroponike i zdecydowałem się na zastosowanie glinianego granulatu. 

Roślinki zamierzam kiełkować w kostkach z wełny mineralnej-mam takie 3/3/3cm. 

Pytanie brzmi:

czy takie roślinki w tych małych kosteczkach wsadzać od razu w ten granulat, czy jeszcze w większe kostki z wełny i dopiero w glinę?

Edytowane przez doominik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@doominik te kulki to keramzyt, ja bym wsadzał je kiedy korzenie się w młodych roślinkach rozwinął że będzie ich trochę tych białych korzeni 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sie zastanawiałem, czy nie będzie problemu wsadzić te małe kostki wsadzać od razu w ten keramzyt, czy jeszcze wcześniej wsadzić je w większe kostki wełniane.

Mamy na sali kogoś, kto trzymał krzaki w tej glinie? Chodzi mi nawet o częstotliwość podlewania (u mnie będzie automat, który mogę ustawiać w przedziałach 15to minutowych)?

delta-3-rockwool-cubes-p185-11256_image.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@doominik  jakw koncu umiesciles rosliny w karmazycie? Jak dozowales wode? Ja zaczelam z karmazytem i kostka welniana, podlewalam z automatu 2x20 minut i niestety korzenie zaczely gnic...@doominik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kermazyt to zlo szczegolnie jak ma się ten malutki / drobniutki 10 litrow i Ci pierdolnie w domu cłosć ja do dzisiaj znajduje.

@k21p korzenie zaczeły gnić bo kermazyt magazynuje wodę i korzenie mialy non toper mokro mimo że z wierchu bylo sucho a Ty wtedy zapewne lałeś wodę

Kermazyt najlepiej dac na weg nan górę a na flo go wywalic Inn ofc ,  

kermazyt mozna zdjac umyc wysuszyc i znow dziala ♻️

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@k21p ja zacząłem od kostek z wełny mineralnej, potem te kostki wsadziłem do małych doniczek z keramzytem-doniczki perforowane. Potem, jak już korzenie zaczęły wychodzić z dołu, całość trafiła do doniczek 18l.

ja zacząłem od 3x15 minut i na koniec to było 5x15min. 
problem mailem podobny, a jego przyczyna nie był sam keramzyt, tylko słaby odpływ wody z tych doniczek-kulki keramzytu zatkały otwory, do tego korzenie wyrastały przez te nie zatkane i z czasem blokowały przepływ wody. 
Teraz zamierzam użyć doniczek tekstylnych 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Pan karamzyt na gore, a na dol? w jaki sposob moge kontrolowac wilgotnosc jezeli uzywam tylko karamzytu?

 

@doominik na jaka glebosc wkladales podajniki/rurki z woda?

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, doominik napisał:

@k21p ja zacząłem od kostek z wełny mineralnej, potem te kostki wsadziłem do małych doniczek z keramzytem-doniczki perforowane. Potem, jak już korzenie zaczęły wychodzić z dołu, całość trafiła do doniczek 18l.

ja zacząłem od 3x15 minut i na koniec to było 5x15min. 
problem mailem podobny, a jego przyczyna nie był sam keramzyt, tylko słaby odpływ wody z tych doniczek-kulki keramzytu zatkały otwory, do tego korzenie wyrastały przez te nie zatkane i z czasem blokowały przepływ wody. 
Teraz zamierzam użyć doniczek tekstylnych 

ty tak naprawde kermazyt po prostu nasypales na dno ?

przecie tam na spod najpierw gazeta chociaż idzie by właśnie kermazyt sie nie wysypał

 

@k21p no nawilżacz i kermazyt na gorze na weg 

ja robiłe też tak ze po prostu trochu kermazytu dawalem do ziemi na dolcza zesc , znaczy szczypta  i tyle

zimia ,szczypta kera s=ziemia kerma szczypta i tyle , korzenie oplotą sie w keramazyt i tak i tak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minutes ago, Pan said:

ty tak naprawde kermazyt po prostu nasypales na dno ?

przecie tam na spod najpierw gazeta chociaż idzie by właśnie kermazyt sie nie wysypał

Teraz mi to mówisz ?

serio, to teraz już wiem, że najlepiej jest położyć jakaś ściereczkę (najlepiej z syntetycznego materiału, żeby nie gnił), żeby właśnie nic się nie wysypało i nie zatkało odpływu. 
teraz w doniczkach tekstylnych tego problemu już nie będzie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 hours ago, k21p said:

@doominik mam te same zraszacze ?

Jakie pH utrzymujesz?

Celuję w 6. Jak wiem, że idzie w górę, to ustawiam na około 5,5, a jak ostatnio ciągle spadało, to mieszałem tak na 6,3-6,5. Generalnie dobrze jak pH się zmienia, bo to ułatwia roślinie wchłanianie wszystkich substancji jakich potrzebuje, tylko żeby utrzymywać w przedziale 5,5-6,5. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...