Skocz do zawartości
Lesnyogrodnik444

Test nawozów na cały cykl życia automata outdoor

Rekomendowane odpowiedzi

Siema, myśląc o przyszłorocznym outdorze postanowiłem zrobić test nawozów. Planuje zrobić 4 różne mieszanki ziemi i zobaczyć jak sprawdza się przez cały cykl. Zależy mi na tym, żeby nie musieć często bywać na spotach, bo ma być ich kilka(dziesiat). 2 spoty moje pewniaki z pelnosezonami, a reszta same automaty z własnej produkcji nasion (aktualna fotorelacja w dziale indoor). Testowane mieszanki pójdą pod automaty Ok 10-12 l na sztukę. Za doniczki maja posłużyć torby papierowe, ze względu ze ziemia na spotach w 90% piach i iglaki, torby oczywiście dobrze wkopane w ziemie . Do testów użyje ziemi BioBizz loght mix i plagon light mix mineralna. Na sport pójdzie ziemia z ogrodniczego z moimi dodatkami kokosa, perlitu, wermikulitu, hydrożelu, dolomitu itd. Będę testował 2 rodzaje organicznych i 2 mineralne.

organiczne:

1. biotabs outdoor 4 tabletki na krzaka, 

2. granulaty eko do pomidorów, do truskawek, nawóz azotowy soltex, kompost   granulowany, mikoryza uniwersalna,

mineralne:

1.azofoska, polifoska, superfosfat, 

2. osmocote substral mix 3 rodzajów (dom i balkon, 2w1 uniwersalny, do rododendronów)

na weekend podam npk wszystkich i będę zastanawiał się nad proporcjami i podam koszty

Test będzie indoor prawdopodobnie będzie z niego fotorelacja od kiełka przez cały proces. Prawdopodobnie będę hermil kilka odrostów. Planuje 12-16 krzaków czyli po 3-4 na każda mieszankę.

 

dobre rady i hejty mile widziane, zapraszam do dyskusji 

Edytowane przez Lesnyogrodnik444

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Lesnyogrodnik444 napisał:

Za doniczki maja posłużyć torby papierowe, ze względu ze ziemia na spotach w 90% piach i iglaki

nornice lubią w takim terenie latać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W punkcie 1 i w organiku i mineralnym za bogato, popali Ci tabletka (chyba że tyle już stosowałeś) a polifoske zastosowałbym pod korzeń jak wejdzie na flo. W azo i poli jest dużo palącego azotu, przesadzisz z ilością to wjesz co zrobisz. Sprawdzałeś wcześniej już takie mieszanki nawozów ze sobą mieszając?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Lesnyogrodnik444 ja daje obornik koński prawdziwy ze stadniny, później dolomit, przekopuje głęboko i przykrywam plandeką. Na ok 1,5-2 mies przed startem odkrywam i znowu przekopuję z niewielką ilością guano. Sprawdzam pH. Później podczas zasadzania na dół mikoryza + witaminy do wody do podlania i tyle. Niedoborów zbytnio nie mam, roślinki idą elegancko. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, grolsch3 napisał:

W punkcie 1 i w organiku i mineralnym za bogato, popali Ci tabletka (chyba że tyle już stosowałeś) a polifoske zastosowałbym pod korzeń jak wejdzie na flo. W azo i poli jest dużo palącego azotu, przesadzisz z ilością to wjesz co zrobisz. Sprawdzałeś wcześniej już takie mieszanki nawozów ze sobą mieszając?

 

W organiku do dawka producenta wiec chyba będzie Ok, co do azo/poli racja za dużo azotu chyba trzeba będzie z czegoś zrezygnować albo dać bardzo mało - ogólnie chyba zrobię tylko 2 doniczki z azo/poli bo substral osmocote wydaje się dużo lepszym rozwiązaniem chociaż nie idealnym 

 

2 godziny temu, mirecki napisał:

@Lesnyogrodnik444 ja daje obornik koński prawdziwy ze stadniny, później dolomit, przekopuje głęboko i przykrywam plandeką. Na ok 1,5-2 mies przed startem odkrywam i znowu przekopuję z niewielką ilością guano. Sprawdzam pH. Później podczas zasadzania na dół mikoryza + witaminy do wody do podlania i tyle. Niedoborów zbytnio nie mam, roślinki idą elegancko. 

ja robiłem podobnie tyle ze z obornikiem mieszanym granulowanym plus hummus i eko nawozy w niedużej dawce rosło bardzo dobrze jednak topy mogły by bardziej spuchnąć 

 

azofoska npk 13,3-2,6-14,2 dawka 30-150g/m2

polifoska 12-11-18 25-80g/m2

superfosfat -40- 150-230 kg/ha

 

substral uniwersalny 22-07-14  daw. 2-4g/l

substral dom i balkon 15-10-12  6g/l

substral rododendron 20-7-16   30-60g/m2

 

eko target do truskawek 3-3-6 daw 10g+200g/3mb

eko target do pomidorów 3-3-6 100g+250g/m2

solex azotowy 6-?-? 50-60 na roślinę 

 

ma ktoś pomysł jak to mieszać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Lesnyogrodnik444 jeśli o to chodzi to bym był bardzo ostrożny, ciężko dobrać odpowiednią dawkę tak żeby nie popaliło. A co do puchnięcia topów to na out trzeba uważać bo zaraz plecha zjedzie. Ogólnie to żeby popuchły dobrze to bym proponował spróbować aptus super pk 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ogólnie myślę, że za bardzo małe pieniądze, można zbudować swojego biotabsa, swoją mieszankę. Jak chcesz mineralnie to po co mieszać różne posypki. Zastosuj jedną na dany okres, pod łodygę garść kobiety, prosta zasada dawkowania 😉 nie chcesz w ogóle odwiedzać spotów czy o co chodzi? Dwie posypki, jedna weg, druga flo i łącznie 3 wizyty ze ścianką

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mirecki gdyby nie moja ciekawość, chęć doglądania itp to serio mógłbym na tym zakończyć sezon,  na 3 wizytach. Przynajmniej ten sezon mi na to odpowiedział, miejsce i mieszanka była taka że przy zastosowaniu hydrożelu nie podlewałem i nie dorzucałem nic pod korzeń (chociaż raz w fr napisałem, że dorzucam w późnym flo azofoske bo nic innego pod ręką nie mam, ale ostatecznie nie dorzuciłem). I dotrwały do końca. I serio ani nikogo nie chce przekonywać, że się da bo się da. Nie po to się myśli o tabletce, żeby spoty odwiedzać co 2 tyg, tak samo mieszanka - to samo co biotabs tylko w nie skondensowanej formie. Ale żeby uświadamiać, że da się nie mniej efektywnie uprawiać taniej, a nie używając 'najlepszych' do tego produktów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, grolsch3 napisał:

Ja ogólnie myślę, że za bardzo małe pieniądze, można zbudować swojego biotabsa, swoją mieszankę. Jak chcesz mineralnie to (…) Dwie posypki, jedna weg, druga flo i łącznie 3 wizyty ze ścianką

Możesz się podzielić jak zrobić takiego biotabsa? No i fakt na spocie i tak muszę być minimum raz na 3 tygodnie dodać hukinol, pod koniec pryskanie na pleśń.  Automaty chce zakończyć na 3-4 wizytach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Lesnyogrodnik444 napisał:

Możesz się podzielić jak zrobić takiego biotabsa? No i fakt na spocie i tak muszę być minimum raz na 3 tygodnie dodać hukinol, pod koniec pryskanie na pleśń.  Automaty chce zakończyć na 3-4 wizytach. 

Ja mogę wprost napisać co stosowałem i wprost dodać że mieszanka się sprawdziła bo glebę trafiłem spoko. Nie wiem czy w leśnej glebie będziesz miał wszystko spoko.  Wizyty co 3 tyg mogą ułatwić dokarmianie w razie niedoborów, ale jak jakieś zauważysz reaguj szybko (np przyśpiesz wizytę). Z mądrości tyle.

Co do proporcji to były one na oko, no serio. Zasadę już wcześniej napisałem, starałem sie nie przesadzać z garściami co 10l ziemi. Różne były konfiguracje mieszania, dobierałem do danych właściwości posypek aby zbudować właśnie jakby tabsa. W końcu bio czy z natury. Poczytałem, pomyślałem i jak w indoorze tak w outdoor sprawdzają się świetnie. Oczywiście widzę na liściach i po kondycji roślin tu gdzieś za dużo tu gdzieś mały blok bo za dużo, ale co do proporcji się jeszcze uczę (tylko indoor ma ten problem).

Magnez, wapń, żelazo, krzem mikroelementy: dolomit,  mączka bazaltowa, popiół wulkaniczny, to samo plus starożytne algi - taka skała jak alginit. Jeszcze kwasy humusowe darmowo wjadą. Wystarczy poczytać co rolnictwo ekologiczne proponuje dla rolników i już wiesz co stosować.

Co do npk to swój wermikompost jak masz warunki lub jak ziomuś @mirecki pisze obornik naturalne lub z marketów w pellecie. Do tego popiół z drzewa palmowego guanokalong i już masz całą glebę. Kwasy humusowe i fulwowe też guanokalong. Ogólnie moim skromnym zdaniem, wychodzi taniej poczytać i pomyśleć, sprawdzić na swojej skórze - roślinach. Zobaczysz co pod glebę ze spotów najlepiej pasuje. Biotabs dla mnie to największy koszt, nawet taniej wyjdzie Ci kupić posypki z guanokalong czy green house feeding jak chcesz typowo pod weedowych producentów (wtedy też za to płacisz). Lub szukasz odpowiedników rolniczych ale dużo tańszych. Tak samo bio efektywnych. Są właśnie kompletne posypki z guanokalong, biobizz ma posypkę do odnowienia gleby po uprawie lub inaczej posypkę kompletną o nazwie premix. Ale to wszystko z marżą weedowa😉 każdy jest i niech pozostanie konsumentem, ja staram się jak najbardziej świadomie, z tym co robię. Łatwiej czytać roślinę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem trochę koncepcje, bo faktycznie co najmniej 3 wizyty na spocie muszę zrobić wiec najpierw pójdzie azofoska, a dopiero na kwitnienie polifoska. No i wypróbuje te rzeczy od guanokalong, bo faktycznie fajne nawozy i niedrogie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, mirecki napisał:

Jeśli uda Ci się zrobić out o 3 razach to będę w szoku 😜 z mojego "doświadczenia " jest to niewykonalne 

Tu były 3 wizyty, sadzenie potem oprysk na pleśń i przy okazji podlanie, bo straszna susza była z 2 tygodnie nie padało No i ścinka. Jakoś 60-70g wyszło wiec nie widzę problemu, dobra ziemia i po co jeździć ? Pewnie więcej by wyszlo jakbym podlewał No ale z bankami latać to przypał x100

teraz idę bardziej na ilość więcej spotów, mniejsze krzaki i po pare sztuk, w zeszłym roku miałem 4 większe spoty i 1 poszedł cały się jebac, a w drugim wszystkie najładniejsze szczyty wyjebane także latać podlewać i potem stracić to tez słaba kalkulacja a tak mniejsza strata w razie lipy

7BD60D9E-C433-4EBE-9759-24B4E7393FAB.jpeg

Edytowane przez Lesnyogrodnik444

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...