Skocz do zawartości
MRX

13xAk482, 2x Lumatek Zeus 465w pro, 4m2

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. 

Wracam do was z nowym projektem, właśnie skończyłem budowę boxa 2.4mx2.4m. Box został ocieplony styropianem i wewnątrz wyłożony Mylarem. 

Aktualnie jest założony wentylator wyciągający ale w przyszłości będzie klimatyzator, który będzie utrzymywał temperaturę w cyklu zamkniętym. 

Na początek dla testów zasadziłem Ak482 gratisy, nominalnie wszytko trafi do AutoPot 16L.

Tylko nie wiem czy zbiornik z wodą mogę włożyć do boxa, czy woda nie nagrzeje się za bardzo?

Panie zostały zasadzone do Root Riots gąbki torfowe, ale pojawił się problem. Na ich powieszni pojawił się biały nalot. 

20221207_062050.thumb.jpg.fda2d35b1af04ffff137985342fe3764.jpg

Panie mają 5 dni.

Warunki: dzień 27° Wilgotność 65% Noc 21° 65%

 

Box: Własny projekt 240x240x200cm

Nasiona: AK482

Nawozy: Canna Coco a+b, canna azot i calmag agent, ph +, ph -

Oświetlenie: 2x Lumatek Zeus 465w pro + Lumatek ATS 300W PRO

Wentylacja: Filtr Węglowy 360/480 m3/h z Wentylator kanałowy 285/375m3h.

 

Dodatki

Sterownik Trolmaster Hydro-X

Regulator i butla C02

Blue Lab elektroniczny miernik PH + EC metr

Wentylatory mieszające 30 wat Secret Jardin

Wentylator ścienny RAM 3-biegowy 40CM 

Doniczki AutoPot 16L i zbiornik 225L. 

Nawilżacz Powietrza 5,8L i Osuszacz powietrza 20L/ 24h

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, MRX napisał:

Tylko nie wiem czy zbiornik z wodą mogę włożyć do boxa, czy woda nie nagrzeje się za bardzo?

nie. a po co chcesz dawać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Andi

Ponieważ wszystko trafi do AutoPot 16L ze zbiornikiem 225L. A temperatura poza boxem jestes bardzo niska, aby mógł stać poza. Już wymyśliłem jak rozwiązać problem jeśli będzie zbyt wysoka temperatura wody w zbiorniku. Pompka 120L/h + czujnik temperatury + 20M węża ogrodowego, rozłożonego poza box. 

Ktoś wie co to za biały nalot i czy mam się obawiać ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lekki biały polot nie powinien stwarzać problemów. Jak będziesz przesadzal to możesz go delikatnie zebrać z góry I zasypać to świeża ziemia. Nie wiem co to za krążki ale najprawdopodobniej to od nich powstał owy "problem" 

Sadziles już w tych krazkach ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MRX może jestem czepialski ale masz tam 5,76 m2 🙂

Jak duży klimatyzator szykujesz do tego ? Do zamkniętego obiegu lepsze jest combo osuszacz/nawilżacz. Na dodatek wiele modeli korzysta z wody którą sama ściąga z otoczenia, co by się przekładało na rzadsze uzupełnianie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Udyr zgadza się że mam 5.76, ale zostawiam sobie miejsce na zbiornik, klimę i aby wejść do środka. 

Pierw w planach było założenie klimatyzacji typu split, miałem dostać taką do samodzielnego podłączenia ale plan nie wypalił. Później w planach był zakup nowej, również do samodzielnego montażu, ale w sklepie zażądali papierów uprawniających do montażu. 

Teraz na oku mam coś takiego.

SmartSelect_20221208_211533_Allegro.thumb.jpg.fbf62c1cef703961cc12fe50a44e4954.jpgSmartSelect_20221208_211512_Allegro.thumb.jpg.5681ffd03675c5368a959d28112d6615.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Udyr napisał:

@MRX  🙂

Do zamkniętego obiegu lepsze jest combo osuszacz/nawilżacz. Na dodatek wiele modeli korzysta z wody którą sama ściąga z otoczenia, co by się przekładało na rzadsze uzupełnianie.

 

@Udyr Masz może nazwe urządzenia i modelu które coś takiego oferuje ? 

Posiadam osuszacz z wydajnością 20L/24h i osobno mały nawilżacz, więc raczej nie będę kupował kolejnego urządzenia z tej kategorii. 

Teraz tylko ogarniecie temperatury! 😵💫

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mr.Green

4000w to ma grzania lub chłodzenia przy max obrotach a prawdziwy Pobór mocy (maks.): chłodzenie 1,53 kW; grzanie 1,29 kW. 

I szukałem takiego do którego można założyć boczną przystawkę i zrobić obieg zamknięty jak na rysunku poniżej. 

image.png.21220577cc9e649dc60a0b68f25984c0.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie lecą do kosza, nie będę ryzykował że 12 doniczek kokosu z keramzytem mi spleśnieje. 

Pytanie do was, do czego zasadzić nowe nasiona. Do malej doniczki z kokosem, ziemią czy od razu do docelowych 16L kokos/ keramzyt ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MRX zawsze możesz ściąć z góry warstwe a resztę wymoczyc w h2o2. Jeśli byłaby to pleśni to powinno zwlaczyc jeśli zostanie po niej jakiś ślad. Do małych doniczek i za kilka dni będzie jasne czy wysyerlizowalo. 

Ogólnie krążki kokosowe są fajną sprawą. Sam używam kostek rockwool. Z opcji które podałeś to ziemia/kokos - 50/50 w małej doniczce będzie optymalnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Soniq21

Jednak dałem im szanse, obrałem z nich grubą warstwę ziemi razem z pieśnią. 

Zanim przeczytałem co napisałeś zdążyłem już je zasadzić do małych doniczek z samym kokosem i nie zastosowałem H2o2, bo nie posiadam. 😔

20221211_222734.thumb.jpg.5624153cbb88098ccf3cd4a6d692e5af.jpg

Tak to teraz wygląda. 

Temperatury 

Dzień 27° 70%

Noc 22° 70%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Juras80

Temperatura na zewnątrz schodzi do 5°, więc aktualnie wolę zastosować pompkę około 100L/h z termostatem i pościć 10m węża za zewnątrz boxa, jeśli Temperatura wody przekroczy 21°to pompka się włączyć i będzie tak długo działać aż woda będzie mieć od 17- 21°. Lepsza opcja nie budowa małego ocieplonego boxa specjalnie na zbiornik z wodą. Zbiornik wyleci z boxa jeśli Temperatura na zewnątrz przekroczy 10°. 

1 godzinę temu, Juras80 napisał:

@MRX a Autopoty z AirDome masz ?

@Juras80 posiadam pompke i kamienie, ale ogladalem troche osob i często mówili że lepiej włożyć pompkę wody do zbiornika aby robiła obieg wody niż AirDome czy kamienie, ponieważ wtłaczanie powietrza może zmienić PH. A jeśli już zdecyduje się na wtłaczanie powietrza do doniczek to wolę kamienie niż AirDome, działają świetne ale ich czyszczenie po zbiorach to podobno udrenka.

Nie wiem ile w tym jest prawdy. Ale sam zastosuje pompkę wody. 

A jakie jest wasze zdanie na ten temat??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MRX prewencyjnie możesz podsypać cynamonem.

Jesteś pewien, że pompka 100l załatwi sprawę? Im większa długość węża tym mniejsza skuteczność pompy. I jak glugo taka pompka popracuje na 10m długości węża. Jaki model? Jaka średnica?

Pomysl z chłodzeniem dobry, ale zastanow się nad Airstones i większej pompie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Soniq21 Masz racje poleciałem z tym 100L/h, jednak będzie Pompa HSB-950b 35 W 1601 - 2500 l/h z regulacją przepływu. 

17 godzin temu, Soniq21 napisał:

zastanow się nad Airstones

Teraz lecę na gratisach i ogl testuje boxa. W następnej uprawie dam Airstone i zobaczymy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...