Skocz do zawartości
Wojmax

Cookies Gelato

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich czytelników!

Wracam do was ze świeżym tematem. Od ostatniej mojej roślinki (Purple Queen) która swoją drogą w mojej ocenie wyszła mi nienagannie (to była moja pierwsza uprawa a udało mi się zebrać 70g suchego), minęło trochę czasu. Postanowiłem ruszyć teraz z jeszcze grubszym projektem. Na celowniku Cookies Gelato od Royal Queens Seeds. Mam pewien pomysł na nią, w sumie to trzy, które zamierzam wam przedstawić abyście pomogli mi z wyborem najlepszego ;)
 
Na początku warto dodać że ekwipunek nie uległ zmianie czyli: 
-growbox 40x40x140
-wentylacja ta sama+ filtr węglowy 
-Panel CREE CXA2520 GROW LED 60w
-doniczka 16l
-ziemia plagron lighmix
-nawozy: Terra Grow, Terra Bloom, PK 13/14, Ph-
Wszystkie przytoczone części ekwipunku są sprawdzone i dają zadawalajcy efekty.
 
1 Metoda, w której zamierzam użyć następujących treningów: Topping, Mainlining, SCROG, Lollipopping. Jest to mój autorski pomysł dlatego chciałbym wiedzieć czy według was ma on prawo woogole zadziałać. Wytłumaczę go krok po kroku wspierając się zdjęciami:
 
1.thumb.png.b239217cd3c69643518f553edadc3a89.png
1. Na początku czekam aż roślina osiągnie około 20cm a następnie przeprowadzam Topping, czekam aż każda z odrostów będzie miał po ....cm a następnie, tak jak na obrazku plączę łodygi. Warto nadmienić iż wszystko co będzie pod tymi dwoma głównymi łodygami będę chciał ściąć.
 
2.thumb.png.9ec41edbb84c4c43b5bf7d27aba01edb.png
2. Przeprowadzam kolejny Topping a następnie czekam aż obie łodygi będą miały po ....cm (Również staram się uciąć wszytskie inne odrosty, wiadomo że nie wszystkie naraz aby nie stresować rośliny ale skrupulatnie i sumiennie)
3.thumb.png.59668ba8f381e257151d1271c67f23c4.png
3. Powtarzam ten proces
4.thumb.png.9fc04545c1a70e1492517ed1ee5a7bda.png
4. I znowu
5.thumb.png.cbc2ddfcafa7731a881872cf2529b006.png
5. I jeszcze raz
6.thumb.png.43e026dffa986158eb7c777ed75319b6.png
6. I po raz kolejny
 
W rezultacie otrzymuje 64 szczyty dokładnie z takiego samego odrostu i dokładnie z tym samym dostępem do światła. Brzmi pięknie i nierealnie, ale do odważnych świat należy, a pozatym ogrodnictwo traktuje jak hobby, więc lubie eksperymentowac i probowac nowych rzeczy.
 
Ma on dwa wariacje: 
a) przełączam na kwitnienie gdy siatka będzie zapełniona w 80% rośliną
b) przełączam na kwitnienie gdy roślina będzie wystawać około 5/7cm nad siatką
Skąd pomysł na dwa warianty zapytacie, już spieszę z wyjaśnieniem. Obliczyłem jaką szacunkowo mogła by moja roślina mieć wysokość i doszedłem do wniosku że w pierwszej metodzie topki zaczęły by mi się tworzyć na poziomie siatki może 3/5cm nad i miały by jakieś +/- 5/7cm wysokości, przez co box praktycznie w połowie wysokości nie jest wogole zagospodarowany, dlatego wpadłem na pomysł nr 2, czyli pozostawić roślinke by jej topki zaczęły się tworzyć około 10cm nad siatką przez co wykorzystałbym więcej miejsca w boxie, a co za tym idzie zwiększył plony (przynajmniej tak mi się wydaje, jeśli jestem w błędzie proszę mnie poprawić).
 
2 Metoda będzie się opierać na takich treningach jak: FIM, Topping, SCROG, Lollipopping, Lst. Jest to metoda moim zdaniem znacznie mniej dokładna. O co w niej chodzi? To banalne, przeprowadzam najzwyklejszego w swoim rodzaju SCROGA i staram się jak najszybciej (między innymi odrostami rośliny) wypełnić całą siatkę. W tej metodzie również zastanawiam się nad dwoma wcześniej wspomnianymi wariantami (kiedy przełączyć na flo), ale również zastanawiam się nad wielkością kratki tzn. 5x5 dziur (dziury mają wielkość 8cm*8cm), a 8x8 dziur (dziury mają wielkość 5cm*5cm). Czyli w tym przypadku mam 4 możliwości:
-80%, kratka 5*5
-80%, kratka 8*8
-10cm nad siatką, kratka 5*5
-10cm nad siatką, kratka 8*8
 
3. W tej metodzie chce przeprowadzic mainlining 3 razy to znaczy:
jdeeqw.thumb.png.5db2e76d3a2f78226ec6f44d26e044d9.png
Na poczatku przeprowadze topping powyzej 3 poziomu lisci i przeprowadze mainlining, tak abym otrzymal 2 glowne szczyty. Nastepnie pozwole urosnac tym dwum lodygom (na obrazku zolte), po jakims czasie beda mialy po 3 pietra (krotkie brazowe linie prostopadle przecinajace zolta), gdy dwie lodygi dotra do miejsca oznaczone X utne je i pierwsze pietro lodyg (dwie brazowe linie). W tym momencie bede mial 8 glownych lodyg (niebieskie linie, odrosty zoltych), po jakims czasie zaczna sie tworzyc pietra (rozowe linie), ktore jak sie okazuje beda glownymi szczytami. Teraz wazna sprawa:
Tak jestem swiadomy tego ze zanim uformuje sie ostatnie, a pierwsze docelowe szczyty minie duzo czasu, podlaczam zdjecie, abyscie wiedzieli o co mi chodzi:
12312.thumb.png.7f6ddfe45d36a3f457b476c43bd40e8e.png
Jednkaze ja sie tym faktem az tak nie stresuje, poniewaz wymyslilem ze moge najzwyczajniej w swiecie pierwsze pietra ktore bedzie juz wystawac pare cm nad siatka, najzwyczajniej w swiecie "wciagnac" pod siatke. Siatka bedzie zawieszona na wysokosci 20cm nad gleba takze na spokojnie wszystko sie zmiesci, co prawda bedzie tam bardzo gesto, ale wydaje mi sie to nieuniknione w jakiejkolwiek metodzie, jaka przedstawilem 😄 
Mam jeden mankament z ta metoda, mianowicie nie wiem dokonca w jaki sposob moge totalnie zastopowac rozwoj lodygi ktora utne, nie chcialbym, aby w miejscu X pojawily sie odrosty, dwie kolejne lodygi. Mam najzwyczajniej w swiecie uciac lodyge (zotla linia) i skierowac ja do dolu aby nie miala dostepu do swiatla, czy przycinac za kazdym razem jak wypusci pedy? Co myslicie, macie jakis pomysl?
 
Ps. SCROG w obu przypadkach będzie zawieszony 20cm nad glebą, zamierzam użyć ukorzeniacza Canna Rhizotonic, tym razem nie jestem ograniczony czasowo 😉 innymi słowy, może roślinka wegetować 6miesięcy 😄
 
Pss. Co myślicie o takim dostawcy jak *******.com?
Bo chciałbym kupić jedno nasionko i chyba jest to najlepsze co znalazłem, bo nie widzi mi się kupować od Royal Queens Seeds gdzie trzeba wydać 150zl. A jeśli ta strona nie cieszy się dobrą opinią to czy macie jakąś inną skąd mógłbym je kupić?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Wojmax Trochę to skomplikowałeś, można to osiągnąć prostszym sposobem, ale jak to twój pomysł to próbuj, zobaczymy, co ci z tego wyjdzie. Jak chodzi o sklep, to lepiej tam nie bierz, najlepsza opcja to zjawić się w jakimkolwiek seedbanku i zapłacić gotówką, ja przynajmniej niczego nie zamawiam, wszystko ze względów bezpieczeństwa kupuje osobiście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6X toping ?  toz to będzie jakieś 4 miesiące wega. Dużo stresu ale jak wszystko ogarniesz powoli i dasz się roślinie odpowiednio pozbierać po każdym zabiegu i  przelkniesz ten dlugi weg to będziesz miał potwora 🦖 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po dłuższym namyśle zastanawiam się między metodą nr 3, a przy prowadzeniem Mainlinigu żeby osiągnąć 16 kolb. Jest mi bliżej metoda numer 3, ponieważ według mnie zapewnia ona szybsze zbiory i większy plon. Wiem że jest znacznie bardziej wymagająca niż zwykły mailing na 16 kolb aczkolwiek wydaje mi się, że jestem w stanie podjąć się tego zadania. Roślinka jest posadzona ma około 5 cm. Na razie jest w kubeczku i tutaj pojawia mi się moje pierwsze pytanie: czy według was powinienem już przesadzić do większej donicy?

Dzisiaj użyłem power rootsa od plagronu 100 ml na 0,1 ml nawozu będę podlewał go na zmianę z wodą. Plan na najbliższy czas to dać roślince wolną rękę aby swobodnie rosła przez około 2 tygodnie. Chciałbym aby miała 5 pięter plus szczyt przeprowadzę wtedy Mainlinig ucinając między trzecim a czwartym piętrem liści a następnie odetnę wszystko co się znajduje poniżej 3 piętra i dam jej czas na regenerację. Kiedy roślinka będzie miała dwa główne szczyty chciałbym aby na początku była na wysokości powieszonej kratki, która będzie się znajdować około 20 cm nad doniczką, następnie obie łodygi chciałbym aby urosły kolejne około 15 cm, a pod koniec jedną i drugą ugnę w dwie różne strony tak jak podałem na zdjęciu we wcześniejszym poście. W ten oto sposób utworzą mi się 8 głównych szczytów, 4 po obu stronach jestem świadomy tego, że będę musiał usunąć dużo liści. Mogę bardzo zestresować roślinkę w tym kroku aczkolwiek wydaje mi się że da radę i będzie do tamtego czasu miała na tyle dobrze rozwinięty układ korzeniowy że szybko się pozbiera i dalej będzie rosła. Przez kolejne tygodnie będę systematycznie przeplatał odrosty odrostów tworząc z nich szczyty pewne odrosty będę musiał bardzo mocno nagiąć w kierunku ziemi, będę musiał uważać aby ich nie złamać. Następnie kiedy około 90% kratki będzie zapełnione docelowymi szczytami przeprowadzę lolilopping a następnie przełączę na flo. Jak to mówią łatwo się mówi trudniej się robi ale do odważnych świat należy 😄

Poniżej przysyłam zdjęcie roślinki i ponawiam moje pytanie dotyczące przesadzenia do ewentualnej większej doniczki.

Ps. Wydaje mi się że najlepszym rozwiązaniem będzie zostawienie jej przez jeszcze tydzień, a następnie przesadzanie do jeszcze nie docelowej doniczki około 5-6 litrowej. Co o tym myślicie?

 

IMG20221121170148.jpg

 

IMG20221121170117.jpg

Edit. Nie zmieniłem planów dotyczących ilości topków. 

Edytowane przez Wojmax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tam będzie 16 topow to będzie bardzo duzo. Dziesiątki topow.. wątpię. Top to nie tylko top.. liście, łodyga.. gdzie tam tyle tego kochasz. 

Korzenie już na dnie.. Za kilka dni bym przesadzal  🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mr.Green Odnośnie ilości topów to chciałbym aby na wysokości kratki znajdowały się tylko szczyty, same w sobie będą miały co najmniej parę liści lub cztery także będzie zachodził proces fotosyntezy, a co za tym idzie roślina będzie się prawidłowo rozwijać. Wszystko co będzie pod poziomem kratki zamierzam ściąć do zera ze względu na to że tak czy inaczej tam nie będzie docierało światło więc wszystkie te liście będą mało przydatne roślinie, wręcz będą zbędne. Wiem że 64 topy to bardzo ambitny pomysł i dosyć ambiwalentny, aczkolwiek wydaje mi się że jednak osiągalny. Nie chcę być też niczego pewny na 100%, bo może się wszystko zmienić ale też warto zaznaczyć że to nie będą topy które będą miały po 5-6 g tylko to będą topki które będą miały po jeden może dwa gramy co i tak da mi lepszy wynik niż przy 16. Bo jeśli każdy z 64 topków będzie ważył od jednego grama do dwóch to da mi to około 100 g natomiast przy 16 topkach aby dorównać, a bardziej zbliżyć się do wyniku poprzednika ,topki musiałyby ważyć od 5 do 6gram, gdzie przy poprzedniej roślince mój główny największy top ważył 5,5 i był wielkości mojej pięści i nie wydaje mi się że byłbym w stanie wyhodować takich 16. pomijam fakt że zajęłoby mi to więcej czasu, ale też nie chcę nic mówić na 100%, co postanawiam bo tak jak wcześniej mówiłem plany mogą się zmienić i pewnie się zmienią, ale jestem nastawiony jak na razie na plon w wysokości 64 topów i jest to również decyzja wywodząca się z wielkości SCROGa ponieważ kratki będą miały wtedy wielkość 5 na 5 cm gdzie przy 16 topach miałyby one wielkość 10 na 10 cm, co wydaje mi się znacznie za dużo a mniejsze kratki na przykład gdybym chciał zrobić SCROGa 6 x 6 to kratki miałyby wielkość około 6 na 6 cm więc wolałbym też już odpuścić ten 1 cm i mieć 5 na 5 cm a więc SCROGa 8 na 8cm co daje 64 topy. 

Odnośnie doniczki zgadzam się z tobą i wydaje mi się że w tym tygodniu w czwartek ją przesadze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wsadź 2 rośliny do tego boxa zrób dobre lst toping i będziesz miał około 100g w krótszym czasie 😋 po tylu stresach co roślina dostanie to będzie dochodzić dość długo 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mr.Green XDDD ostatnio ledwo się z jedną zmieściłem, teraz zamierzam ją trochę potrenować także by była jeszcze większa 😄 Szybkie pytanko mam: Power rootsa od plagronu lać normalnie na zmianę z wodą i czy jest sens zwiększać dawkę bo producent radzi lać na 1l wody 1ml nawozu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale poświęcałem im sporo czasu a i tak błędy były niedobry pewnie dało by radę więcej 😅 i ostre lst robiłem  może za jakiś czas jak wystartuje jak się uda to założę temat ale jak narazie warunki nie pozwalają na co kolwiek 🤷‍♂️

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Udyr Ale to wtedy bym musiał zrobić SOGa (Screen of Green), pozatym to chyba by spoko wyszło na automatach a ja mam fotoperioida, także nie wiem czy to dobry pomysł, a no i jeszcze jedno zanim zamówię i wykiełkuje kolejne 3 to ten będzie miał już obstawiam około 5/6 pięter liści. Ale pomysły Panowie macie dobre, myślę że przy następnej okazji je rozważę. 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...